Elfogadta a Nemzetközi Úszószövetség, a FINA vezetősége azt a magyar javaslatot, amelynek értelmében megemelik a világkupa-sorozat egyéni összetettbeli győzteseinek pénzdíját. Így az úgynevezett klasztergyőzteseknek járó háromszor 50 ezer dollár mellett az eddigi 100 helyett további 150 ezer dollárt kap mind a női, mind a férfi mezőny legjobbja.
A mostani döntésről, illetve a korábban elfogadott, a lebonyolítási szabályokat módosító – és Hosszú Katinka által keményen kritizált határozatról – a FINA ügyvezető igazgatója azt mondta, azokkal a szövetség célja a sorozat jobb eladhatósága, izgalmasabbá tétele volt.
A háromszoros olimpiai bajnok magyar úszó kifogásolta azt is, hogy az úszókkal nem egyeztettek a kérdésben, Cornel Marculescu azonban most megerősítette, amit a FINA korábban is kommunikált: a döntés meghozatala előtt a szakemberek konzultáltak a sportág több képviselőjével, így sportolókkal is.
Hosszú korábban azért fakadt ki, mert az új lebonyolítási szabályok szerint egy úszó egy versenyhelyszínen legfeljebb négy egyéni számban indulhat, ő viszont rendszeresen több számot vállalt ennél. Ez része volt speciális felkészülési rendjének is.
Miután véleményét közzétette, a Magyar Úszószövetség támogatásáról biztosította, és felszólította Gyárfás Tamást, a szövetség volt elnökét, a FINA alelnökét, hogy tegyen meg mindent a szabályzat újbóli módosítása érdekében. Gyárfás azt nem tudta elérni, hogy több számot engedélyezzenek az úszóknak, a pénzdíjat azonban – ezek szerint – sikerült megemeltetnie.
A magyar úszó szerda reggel közzétett, újabb nyílt levelében ismét bírálta a FINA-t, ezúttal azonban már nemcsak a számára előnytelen szabályváltoztatások miatt: úgy látja, a nemzetközi szövetség nem az úszókért dolgozik, és mélyreható változásokat sürgetett a működésében.
Szavaira Cornel Marculescu nem kívánt reagálni. Annyit mondott, hogy a lehető legjobb kapcsolatra törekszenek a magyarokkal, főleg, hogy alig több mint három hét múlva Budapesten kezdődik a vizes vb.
"Mi úgy készülünk, hogy jó hangulatban fogadnak bennünket, mint ahogy mi is barátainkként tekintünk a magyarokra – ezt egyébként a miniszterelnök úr is többször hangsúlyozta, hogy a FINA és Magyarország viszonya immár nem a partnerségen, hanem a barátságon alapul. Ennek megfelelően mi is a legjobb szándékkal viseltetünk a legtöbb magyar kezdeményezés iránt, ha úgy látjuk, hogy azok még tovább javíthatnak a kapcsolatokon" – magyarázta a FINA ügyvezetője.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.