2016. január. 08. 09:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. január. 08. 10:37 Sport

Magyarország több városban, 30-40 helyszínen rendezne olimpiát

Nemcsak Budapesten, hanem 30-40 helyszínen rendezne olimpiát Magyarország - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Fürjes Balázs, a 2024-es budapesti olimpia pályázatának vezetője.

Budapest olimpiai méretű város, és különösebb erőfeszítés nélkül meg tudja oldani a rendezéssel járó feladatokat – állította Fürjes Balázs kiemelt fővárosi beruházásokért felelős kormánybiztos az InfoRádió műsorában. De nemcsak a fővárosban, hanem 30-40 további helyszínen tartanának rendezvényeket.

Fürjes Balázs szerint Budapest azért is profitálhatna a rendezésből, mert a koncepcióváltása értelmében a házigazda közép- és hosszú távú céljait olyan fejlesztések is szolgálják, melyek az olimpiától függetlenek. Fontos újítás a több helyszín lehetősége, a kormánybiztos szerint Magyarországon minden helyszín 90 perc alatt elérhető lenne.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság két nagy kihívás előtt áll, és ezekre a magyar pályázat lehet a válasz – mondta Fürjes Balázs. Az egyik kihívás, hogy a "giga-mega" olimpiák kora lejárt, az új koncepció szerint nem a város van az olimpiáért, hanem az olimpia van a városért. A lényeg, hogy a sportesemény miatt ne legyen szükség öncélú beruházásokra, minden fejlesztés szolgálja egyben az adott települések hosszú távú, olimpiától független céljait.

Az az elvárás, hogy a rendezéshez ne legyen szükség új beruházások tömegére, nagyon fontos, hogy az egy olimpia egy város elv már a múlté – tette hozzá. A kormánybiztos szerint a rendező országon belül más helyszíneket is be lehet vonni, ez Magyarország esetében egy nemzeti olimpiát tesz lehetővé. Szerinte nekünk Győrtől Szegedig, Debrecenig, Nyíregyházáig, Miskolcig, Veszprémig és a Balatonig minden területe az országnak helyszínül szolgálna.

párizsi olimpia 2024
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.