Összegyűjtöttük a 2014-es nyári átigazolási időszak eddigi legnagyobb fogásait - íme a helyzet másfél nappal a zárás előtt. Tudta, hogy a két hónapos költekezés alatt a futballtörténelem harmadik, negyedik és ötödik legdrágább üzlete köttetett meg? És még jöhetnek meglepetések. Cikkünk folyamatosan frissül.
A Real kölcsönbe viszi Chicharitót
Nehezen dönthető el, vajon miért kellett a mexikói Javier Hernendez a spanyol csapatnak, de a jelek szerint kellett, és viszi is kölcsöbe a Manchester Unitedtól, ha meg tdunak egyezni a fizetéséről.
Ismét fizetett a Chelsea
A Chelsea megvette Loic Rémy francia csatárt. Az ára állítólag 10 millió euró.
Shinji Kagawa visszatért
A japán focista ismét a Borussia Dortmundnál fog játszani.
Kalou a Hertha Berlinhez igazolt
A német Bundesligában szereplő Hertha BSC labdarúgócsapatában folytatja a pályafutását az elefántcsontparti válogatott Salomon Kalou. A 29 éves csatár a francia Lille-től érkezett a német fővárosba, ahol három évre kötelezte el magát. A Kicker című lap úgy tudja, hogy 3 millió euró (945 millió forint) cserélt gazdát. Kalou, aki a Hertha nyolcadik új igazolása ezen a nyáron, eddig 67 alkalommal szerepelt hazája válogatottjában, s 23 gólt szerzett. A pályafutását a holland Feyenoordban és Excelsiorban kezdte, majd 2006-ban a Chelsea-hez igazolt. Két éve szerződött a Lille-hez, ahol 67 bajnoki fellépésén 30-szor volt eredményes.
Görögökkel erősít az AS Roma
Kosztasz Manolasz után újabb görög válogatott játékossal erősített az AS Roma labdarúgócsapata: Jose Holebasz három évre kötelezte el magát az olasz klubhoz.
Diarra visszatér Angliában
Az angol labdarúgó Premier League-ben szereplő Queens Park Rangers leigazolta a Real Madridban is megfordult Lassana Diarrát a Lokomotiv Moszkvától. A középpályás Diarra korábban az Arsenal és a Chelsea futballistája is volt.
Mi volt eddig?
Luis Suárez, Liverpool > FC Barcelona, 89 millió euró
Aligha kell még bemutatni az uruguayi Luis Suárezt: zsenialitása vagy a harapós incidense(i) miatt mindenki ismeri. Úgy tűnik, Barcelonában inkább az előbbit tartották szem előtt, amikor kifizettek csaknem 90 millió eurót (átszámítva cirka 27 milliárd forint) a Liverpoolnak úgy, hogy a játékos október végéig pályára sem léphet, ugyanis a FIFA fegyelmi bizottsága eddig tiltotta el az olasz Giorgio Chiellini megharapása miatt a vb-n. Kérdés, hogy egy újabb nagyszerű csatár hogyan fog megférni Messi és Neymar mellett, hiszen utóbbi is inkább elnyomott klubjában, és a válogatottban játszik szabadon.
James Rodríguez, AS Monaco > Real Madrid, 88,5 millió euró Újabb átigazolási időszak, ahol a Real Madrid nem tudott megülni a fenekén, és őrült módjára költekezett. A legnagyobb tétel a három év alatt már három különböző klubban játszó, 23 éves James Rodríguez. A 2014-es brazíliai világbajnokság gólkirályát már tavaly nagy pénzért (45 millió euró) vitte el Portóból a Monaco, ám idén a tavalyi árát szinte megkétszerezve igazolt Madridba. Szerintünk ennyit messze nem ér meg a kolumbiai játékos, 4-5 jó meccs a vb-n nem garantálja, hogy meg is éri ezt a pénzt.
Ángel Di María, Real Madrid > Manchester United, 83 millió euró
Sok évig nem lehetett nélküle elképzelni egy Real-kezdőt, de idén már új szerződést sem kapott, hiába volt túl egyik, ha nem a legjobb szezonján. Rodríguez és Toni Kroos (lásd lentebb) érkezése miatt kiszorult, és a vezetőség nem számolt már vele. Európa trónjáról egy lékett kapott hajóra ugrott; a bukdácsoló Manchester United vitte a 26 éves középpályást.
David Luiz, Chelsea > Paris Saint-Germain, 54 millió euró
Hatalmas üzletet csinált ikonikus védőjével a londoni klub: a múlt szezon nagy részét a kispadon töltő Luiz nevetségesen magas összegért költözött Párizsba. Jelen pillanatban egy védő sem ér meg 54 millió eurót, főleg nem David Luiz, aki – bár nagyon tehetséges, és több poszton is bevethető – messze nem a legjobb középhátvéd a világon. A 27 éves játékos honfitársával, Thiago Silvával fogja alkotni a védelem tengelyét a PSG-ben.
Eliaquim Mangala, FC Porto > Manchester City, 44 millió euró
Jól tudjuk, hogy ha pénzről van szó, abban a Manchester City nem szűkölködik. De a 23 éves, sokak számára ismeretlen hátvéd, Mangala leigazolása 44 millióért már inkább pazarlásnak mondható.
Diego Costa, Atletico Madrid > Chelsea, 42 millió euró
A kékek a „ha nem tudod megverni, próbált megvenni” elvet követve az Atletico három, talán legbiztosabb pontját csábították Londonba. A megosztó természetű csatár három Premier League meccsen négy gólnál jár, úgy tűnik, egész gyorsan beilleszkedett az után, hogy Mourinhoékat tavaly ő búcsúztatta a BL-ből. Costa egykori csapattársai közül a Chelsea-hez került még a brazil balbekk, Filipe Luís 22 millió euróért, illetve három év kölcsönben töltött év után a 21 éves belga kapus, Thibaut Courtois is végleg megtelepedett a Stamford Bridge-en.
Alexis Sánchez, FC Barcelona > Arsenal, 42 millió euró
A vb-n remeklő chilei támadó nem volt állandó kezdő az idén megújuló Barcában, Arsené Wenger viszont tárt karokkal várta a 25 éves játékost Londonban. A Barcelona 12 millió eurót profitált rajta, Suárez úgyis kiszorította volna.
Luke Shaw, Southhampton > Manchester United, 41 millió euró
Ezen a nyáron úgy tűnik, sikk volt túl drágán védőket venni. Ehhez tartotta magát a Manchester United is, amikor 41 milliót adott a csupán 18 éves balbekkért, Luke Shaw-ért. A sokoldalú, akár balszélsőként is bevethető hátvéd kint volt a vb-n az angol válogatottal, ám egy jó szezon és egy világbajnoki szereplés nem jelenti azt, hogy megér ennyit – főleg nem ilyen fiatalon.
Ander Herrera, Athletic Bilbao > Manchester United, 40 millió euró
A már Louis van Gaal keze alatt lévő manchesteriek a tavaly spanyol negyedik Bilbao alapemberét, a 24 éves Herrerát kivásárolták szerződéséből, így ex-csapata hiába kvalifikálta magát, ő kihagyja az idei BL-szezont, hiszen a vörös ördögök nem jutottak be Európa legjobb 32-jébe. A támadó középpályás 111 meccsen csupán 9 gólt szerzett egykori klubjában, de ő inkább a gólpasszokban jeleskedik.
Romelu Lukaku, Chelsea > Everton, 39 millió euró
A 21 éves csatár már három éve a Chelsea-é volt, ebből azonban csak egy egész évet töltött a londoniaknál: tavalyelőtt a West Brom, tavaly az Everton csapatában volt kölcsönben. Idén azonban végleg a Merseypartra igazolt, a Chelsea-drukkerek nagy bánatára. Mourinho azonban megmagyarázta a dolgot: Lukaku kezdő akart lenni a kékeknél, de Costa érkezése ezt lehetetlenné tette, így inkább elengedte a belga csatárt.
Cesc Fábregas, FC Barcelona > Chelsea, 36 millió euró
Három meccsen öt gólpassz az újból Londonban, csak már a Chelsea-ben, és nem az Arsenalban játszó Fábregas mérlege az idei Premier League szezonban. Úgy tűnik, Abramovics nagyon jó üzletet kötött: a spanyolok 27 éves alapemberét az eddig látottak alapján megérte elcsábítani, főleg ennyiért. Az Arsenal rajongói háborognak, hogy a náluk sztárrá avanzsáló játékos miért nem hozzájuk tért vissza.
Adam Lallana, Southampton > Liverpool, 34 millió euró
A tavaly remeklő 26 éves középpályás sok klub érdeklődését felkeltette, a Suárez árából meggazdagodó Pool le is csapott rá. 34 millió euró talán kicsit soknak tűnhet, de az angolokkal a vb-t is megjáró középpályásban sokan a jövő Gerrard-ját vélik felfedezni.
Toni Kroos, Bayern München > Real Madrid, 33 millió euró
Fantasztikus üzletet csinált a Real: a Bayern és a német válogatott 24 éves alapemberét mindössze 33 millióért csábította Madridba. Kroos az igazi „láthatatlan ember” a pályán: őt magát nem sokszor, de hiányát annál inkább észrevesszük, fantasztikus középpályás.
Mario Mandzukic, Bayern München > Atletico Madrid, 24 millió euró
Costa elment, kellett egy új csatár a kisebbik madridi klubba, így érkezhetett a Lewandowski által kiszorított horvát támadó Münchenből. Mandzukic nagyon jól mutatkozott be: a spanyol szuperkupa második meccsén az ő góljával nyerte meg újdonsült klubja a trófeát.
Mario Balotelli, AC Milan > Liverpool, 22 millió euró
Balotelli csupán a 17. legdrágább játékos az idei átigazolási időszakban, bár tudásban ennél sokkal előrébb van. Hogy miért került csak ennyibe? Az olasz csatárnak elképesztő magatartásbeli problémái vannak, már az ügynöke szerint is be kéne nőjön a feje lágya: lassan már nem lehet a korára fogni őrültségeit. Liverpoolba is csak úgy igazolhatott, hogy a vörösek bármikor visszaküldik Milánóba, ha nem viselkedik jól. Ha azonban nem lesznek ilyen jellegű problémák, Mario pedig legjobb formájában tud játszani, akkor ő az idei átigazolási időszak legnagyobb fogása.
Ciro Immobile, Torino > Borussia Dortmund, 21 millió euró
A tavalyi olasz gólkirály Robert Lewandowski pótlására érkezett a tavalyi német másodikhoz, a 24 éves támadó csupán 21 millióba került. Jó üzlet.
Ivan Rakitic, Sevilla > Barcelona, 20 millió euró
A vb-n remeklő horvát irányító Fábregas pótlására érkezett Barcelonába, 20 millióért a 26 éves középpályás leigazolása nagyon jó döntés volt.
Robert Lewandowski, Borussia Dortmund > Bayern München, ingyen
A lengyel csatár eladásáról szóló üzlet már télen megköttetett, de Lewandowski csak most hagyta ott Dortmundot. Már nem egyszer volt eredményes új klubjában, ennél jobb üzletet nehéz kötni.
Samuel Eto’o, Chelsea > Everton, ingyen
Csakúgy, mint Lukaku, ő is a Chelsea-t hagyta ott a kisebbik liverpooli klubért, ám ő egy éves szerződése lejárta miatt. A rutinos támadó jó cseréje lehet majd Lukakunak.
Kölcsönszerződések:
- Fernando Torres két kölcsönévre írt alá az AC Milannál. A Chelsea szurkolói fellélegeztek.
- Alexandre Song a West Ham Unitedbe ment egy év kölcsönre
- Wilfried Zaha a Crystal Palace-hoz került a Manchester Unitedből kölcsönbe
- Nani a Sporting Lisszabonba ment kölcsönbe, szintén Manchesterből
- Marko Marin a Fiorentinába, Christian Atsu az Evertonba, Victor Moses pedig a Stoke Citybe ment kölcsönbe a Chelsea-től
- Frank Lampard új csapata, a New York City FC csak januárban játszik majd először, addig kölcsönbe került a New York-iak tulajdonosának másik csapatához, a Manchester Cityhez.
- A vb-n a belgáknál sziporkázó Divock Origi 12 millió euróért Liverpoolba került, ahonnan egyből kölcsön is adták a Lille-nek.
- A Swansea támadója, Michu a Napolihoz került kölcsönbe
- A Barca szélsője, Christian Tello a Porto csapatához ment két évre
Mi jöhet még?
- Radamel Falcao – bár tavaly váltott klubot – idén is átigazolásra készül: nem egyszer hozták hírbe a Real Madriddal, tegnap pedig Twitter oldalára kiírta, hogy megvalósult élete álma azzal, hogy a Realban játszhat. A poszt szinte rögtön lekerült…
- A Chelsea állítólag római Mattia Destro iránt érdeklődik.
- A Manchester United nagyon akarja Arturo Vidalt, de a Juventus 43 millió euróért sem engedte – még.
- Állítólag a Sunderland megegyezett az Atletico Madriddal Toby Alderweireld ügyében.
- Az Arsenal érdeklődik Edinson Cavani iránt, akár kölcsönben is.
- Az Atletico Madrid ajánlatot tehet a Bayern München szélsőjéért, Xherdan Shaqiriért.
- Az Inter Milan bejelentkezett a PSG-nél Ezequiel Lavezziért.
- Az Aston Villa és az Everton is érdeklődik a manchesteri Tom Cleverley iránt.
- A Real Madrid szívesen vinné a liverpooli Raheem Sterlinget, továbbá Petr Cech-t a Chelsea-től.
- A Manchester United elcsaklizná Juan Cuadradot a Barcelona orra elől.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.