Sport NIL 2014. július. 09. 11:45

Ezt nézze ma: újabb visszavágó, újabb hetes?

Ön szerint lehet ma este is nyolc gól? Szerintük csak akkor, ha tizenegyespárbajjal dől el a második elődöntő is. Pedig ma is két olyan csapat játszik, amely vívott már vb-döntőt is, akkor Argentína hosszabbításban verte a hollandokat. A mai meccs előtt ismét játékosokként hasonlítottuk össze a csapatokat. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

 

1978-ban a hazai rendezésű vb-t Argentína Hollandia ellen nyerte meg a döntőben. Az akkori tízes, Mario Kempes duplázott a fináléban, így gólkirály és a torna legjobb játékosa lett.

Négy évvel később feltűnt a válogatottban egy bizonyos Diego Maradona, aki 22 évesen 2 gólt lőtt az 1982-es világversenyen, majd még négy évvel később Kempeshez hasonlóan győzelemre vezette hazáját, és szintén a torna legjobb játékosa lett.

Húsz évvel később, a németországi világbajnokságon pedig egy 19 éves fiú, Lionel Messi szúrt szemet a nézőknek, aki gólpasszt adott és gólt szerzett úgy, hogy a 74. percben cserélték be (így ő a világbajnokságok történetének legfiatalabb gólszerzője). Négy évvel később a barcelonai csatár már aranylabdásként, de még mindig csak huszonhárom évesen vett részt egy újabb vb-n, de ő és hazája leszerepelt. Újabb négy évvel később már négyszeres aranylabdásként vezeti hazáját, eddig sikerrel. Lehet, hogy eljött az idő arra, hogy egy újabb argentin 10-es világbajnoki címet szerezzen hazájának? Van benne ráció, de ahhoz még két meccset kell nyerniük. Ebből egyet pedig ma, Hollandia ellen. És bár Messi istenien játszik, ez kevés.

Messi 2006-ban Németországban
AFP / Daniel Garcia

Ugyanis a holland válogatott újult erővel tért vissza 2010 után, ahol a döntőben buktak el. Ráadásul most őket az ősztől már a Manchester Unitedet irányító Louis Van Gaal vezeti, akinek ezen a vébén nem egy nagy húzása volt már. Az egyiket még a torna előtt láthattuk: nagyon fiatal keretet állított össze, akik egyfelől nagyon jók, másrészt korán belecsöppennek a vb-k világába, amely sokat segíthet karrierük felívelésében. A másik trükköt pedig az előző meccs utolsó percében láthattuk: a büntetőpárbajra Costa Rica ellen a 120. percben lecserélte kapusát, Jasper Cillessen helyett Tim Krult küldte fel, aki később két tizenegyest hárított, és továbbjuttatta csapatát.

Mint ellenfelüknél, úgy a hollandoknál is van – nem is egy ember – akiben iszonyatosan bíznak. Bár egyikőjük sem csillogott Costa Rica ellen, Robbennek és Van Persienek bármely megmozdulásából születhet gól. És noha Messi a világ (egyik) legjobbja, ám ők ketten bőven vannak olyan jók, és legalább olyan hatásosan tudnak válaszolni az argentin csillogására. Bár ki tudja: ha már Costa Rica ellen sem sikerült nekik, mi lesz Argentína ellen? A hollandok nem aggódnak, ha más nem, a két kiugróan tehetséges játékos rutinjában is bízhatnak. Robben megjárta a Chelsea-t és a Real Madridot, most pedig a tavalyi BL-győztes Bayern Münchennél van, ahol bebetonozta a helyét, és nem valószínű, hogy továbbadnának rajta. Robin Van Persie tavaly nem hosszabbított szerződést az Arsenallal, és ment nyolc év után a Manchester Unitedhez, ahol a csapat gyenge szezonja dacára is kiemelkedőt nyújtott.

Van Persie - balett
AFP / Gabriel Bouys

Röviden annyit tudunk mondani, hogy két nagyon erős támadósor, két viszonylag közepes középpálya és két aránylag gyenge védelem csap össze ma este. De nézzük meg, hogy posztokra lebontva melyik a jobb csapat:

Kapus:

Romero – Cillessen: 1-1

A Monaco cserekapusa az Ajax első számú hálóőrével szemben. A klubszinten betöltött szerep alapján a holland győzne, de tudásban nincs nagy különbség: döntetlen.

Jobbhátvéd:

Zabaleta – Janmaat: 2-1

Zabaleta azon kevés játékosok egyike, akik a Manchester City újgazdag arab tulajdonosainak első nagybevásárlásból kerültek Angliába, és azóta szinte kihagyhatatlan része a csapatnak. Vele szemben a feyenoordi Janmaat nem nagyon rúghat labdába.

Középhátvéd:

F.Fernández – Vlaar: 2-2

Bár Fernández a Napoli játékosa, ám két év alatt mindössze 36 meccset játszott, ami nagyon kevés. Vele szemben Vlaar az Aston Villa alapembere.

Középhátvéd:

Garay – De Vrij: 3-2

Az EL-győztes Ezequiel Garay sokkal jobb és rutinosabb hátvéd, mint a Feyenoord csupán 22 éves

bekkje, akinek – bár jó – még sokat kell fejlődnie.

Balhátvéd:

Rojo – Blind: 3-3

Rojo két éve játszik a harmadik legjobb portugál klubnál, a Sportingnál, vele szemben a szintén 24 éves Daley Blind már 2008 óta játszik az Ajax Amszterdam nagycsapatában, szerintünk a két viszonylag ismeretlen balbekk közül utóbbi győz (az eddig látottak alapján is).

Középpályás:

Gago – Wijnaldum: 4-4

Gago megjárta (és meg is járta) a Real Madridot, most Valenciában focizgat. A 23 éves Wijnaldum pedig a PSV Eindhovent erősíti, és nagy jövő áll előtte. Döntetlen.

Középpályás:

Mascherano – De Jong: 5-4

Bár az argentin védőt játszik év közben, ezt a Barcelonában teszi, míg De Jong a Milanban szűröget. Ez viszonylag egyértelmű.

Középpályás:

Biglia/Perez – Kuyt: 5-5

Ezt a posztot simán vinné a Real Madrid egyik legjobbja, Angel Di María, ám ő megsérült a belgák ellen, így az elődöntőt mindenképpen kihagyja. Biglia a Lazióban, míg Perez a Benficában játszik, viszonylag közepes színvonalon. Kuyt rutinosabb náluk, és egész jó formában van a tornán.

Támadó:

Lavezzi – Van Persie: 5-6

Bár az argentin csatár is nagyon jó játékos, Van Persienek közelébe sem ér. Akár a PSG-ben játszik, akár nem.

Támadó:

Messi – Sneijder: 6-6

Ide nem is kéne írnunk semmit.

Támadó:

Higuaín – Robben: 6-7

A Real Madridban sztárrá vált csatár már a Napoliban csillog, és akármennyire jó, a mostani Robbennel nem versenyezhet.

Végeredmény: Argentína 6 – Hollandia 7

Ezen a meccsen bármi megtörténhet: nekünk holland győzelem jött ki, de ez egyáltalán nem biztos. Messi, illetve Robben és Van Persie mellett más játékosok is tudnak gólt szerezni, de nagyon izgalmas lenne a meccs úgy is, ha csak ők kezdeményeznének. Mindenképpen jó mérkőzés lesz, és bárki győz ma, méltó ellenfele lehet a gyilkos németeknek a döntőben, illetve a vesztes is jó eséllyel lép pályára az összeomlott brazilok ellen a kisdöntőben a harmadik helyért.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.

Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.