Sport NIL 2014. július. 05. 10:15

Ezt nézze ma: ha Costa Rica ezt is megcsinálja…

Lejátszottuk a magunk módján a mai argentin-belga és Hollandia-Costa Rica meccset is. Egy nagyon szoros és egy egyértelmű eredmény jött ki. Nézze meg, vitatkozzon, ha nem ért egyet. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

18:00, Argentína-Belgium

A Messi-függő argentinok alig-alig jutottak tovább a legjobb 16 közül Svájc ellen: a rendes játékidőben döntetlen lett, a döntés a kétszer tizenöt perces hosszabbításra maradt. Igaz, ugyanez volt a helyzet mai ellenfelüknél is, a Belgium-USA meccsen (bár ott az európaiaknak legalább volt 31 lövésük Tim Howard kapuja felé, ettől a dél-amerikaiak jóval elmaradtak). De végül is mindkét csapat mindössze egy góllal nyert (1-0, illetve 2-1), tehát a nyolcaddöntők azért túl sok támpontot nem adnak mai meccs előtt. Marad eddigi módszerünk: a csapatrészek, az eddigi forma, az edzők és a cserék összevetése.

Kapusok: Romero - Courtois – 0-1

Nincs kérdés. Dél-amerikai oldalon a Monaco második számú kapusa áll a kapuban, a belgáknál pedig az a Thibaut Courtois, akit az idei szezon alapján a világ egyik, ha nem a legjobb kapusaként emlegetnek. Egyértelmű a fölény.

 

AFP / Martin Bureau

Védelem: Zabaleta, Fernández, Garay, Rojo - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Verthongen – 0-2

Mindkét védelemnek van hibája, de ez a bibi az argentinoknál nagyobb. Míg a belgáknál csak az a gond, hogy a szélen játszó hátvédek klubcsapataikban inkább középen vannak, ám Verthongen első meccses bukdácsolását leszámítva, szinte tökéletesen játszanak. A másik csapat hátsó szekciója egyénenként is sokkal gyengébb, ez pedig még sok gondot okozhat.

Középpálya: Di María, Mascherano, Gago - Fellaini, De Bruyne, Witsel – 0-3

Hiába volt a legutóbbi meccsen jobb formában a Real Madrid középpályása, Angel Di María, a klubszinten védőként játszó Mascheranó és az elég gyengén játszó Gagóval nincs olyan jó ez a sor, mint a három nagyon jól játszó belga középpályás. Kevin De Bruyne élete formájában van, a két afrofrizurás társa pedig igazi „box-to-box” középpályás: bármelyik tizenhatos közelében nagyon hasznosak a csapatnak. Szoros, de nem döntetlen, inkább szűk európai győzelem.

Támadósor: Messi, Higuaín, Lavezzi – Mertens, Lukaku, Hazard – 1-3

AFP / Gabriel Bouys

Bár a vb-n eddig látott forma alapján ez döntetlen lenne, mégsem lehet elvitatni az argentinok legnagyobb erényét, a csatárokat. Messi négy meccsen négy gólos, és a világ egyik legjobb játékosa. Gonzalo Higuaín a Napoli elsőszámú csatára, Ezequiel Lavezzi is szinte mindig kezdő, de ő a PSG-ben. A másik oldalon Lukaku pokoli volt az első pár meccsen, bár tény, nem kapott sok labdát. Hazard legtöbbször csak a meccs végére éledt fel, Mertens pedig néha csak csereként lép pályára.

Cserejátékosok: Agüero, Palacio, Maxi Rodríguez – Origi, Mirallas, Chadli - 2-3

Bár itt is elgondolkodtunk, azért az argentin padon jóval nagyobb nevek vannak. A belga beállók nem játszottak rosszul, egy Kun Agüeróval azért mégis kevesebbek.

Edzők: Alejandro Sabella - Marc Wilmots – 3-3

Az argentin szakember 2009 és 2011 között volt hazája egyik klubcsapatának, az Estudiantesnek az edzője, e két év alatt pedig egy Libertadores-kupát és egy bajnokságot nyert, a csapatot pedig a nemzeti válogatott irányításáért hagyta el. Wilmots 2003-ban hagyta abba a profi futballt, vezette a belga Sint-Truident egy évig, 2009-ben pedig segéd-, majd 2012-től első számú edző lett hazája válogatottjánál. Bár egyikőjük sem eget rengető név, eredményei alapján Alejandro Sabella egyelőre jobbnak tűnik szakmájában.

Eddigi teljesítmény: 3,5-3,5

Szinte tükörképe egymásnak a két együttes a vb-n mutatott játék alapján. Minden csoportmeccsüket egy góllal nyerték, a nyolcaddöntőben pedig csak hosszabbítás után tudtak továbbjutni. Mindkét fél jó, de valahogy ez nem jött ki eddig. A tehetséges játékosok megvannak, de az amerikaiak eddig túl sokszor Messire, az európaiak pedig az utolsó perces hajrára támaszkodtak a folytonos jó játék helyett. Pedig képesek lennének arra is.

Végeredmény: Argentína 3,5 – Belgium 3,5

Ezen a meccsen papíron Argentína tűnik esélyesebbnek, és kicsivel tényleg valószínűbb az, hogy ők jutnak tovább. Ám nem véletlenül jött ki a döntetlen: Belgium nagyon komoly ellenfele lesz Messiéknek, tényleg bármi megtörténhet.

 

22:00, Hollandia - Costa Rica

A ma késő esti meccsnek azonban egyértelmű esélyese van: Hollandia. Papíron, távoli múlt, és eddigi braziliai teljesítmény alapján semmi esély nincs arra, hogy Costa Rica jut tovább. Vagy mégis?...

Kapusok: Cillessen - Navas – 0-1

AFP / Ronaldo Schemidt

Ez az egyetlen poszt talán, ahol viszonylag nagy fölényben vannak a közép-amerikaiak. Az Ajax Amsterdam 25 éves kapusa közel sem olyan magabiztos, mint tavaly a La Liga legtöbb védését bemutató Levante játékos, Keylor Navas. Utóbbi ráadásul nemcsak a legjobb 16 között, hanem végig a tornán magabiztosan játszott, ráadásul megfogta Gekasz büntetőjét is a Görögország elleni  tizenegyespárbajban.

Védelem: Janmaat, Vlaar, De Vrij, Blind - Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz – 1-1

Az, hogy Costa Rica kevés gólt kapott eddig, nagy részben a kapusnak köszönhető. Az amerikaiak védelme gyenge, ezért állnak fel öt hátvéddel minden meccsen. Ugyanígy kezdtek a hollandok is, de átváltottak 4-3-3-as felállásra, és így sem kaptak több gólt, viszont eggyel több csatáruk van.

Középpálya: Kuyt, De Jong, Wijnaldum, Sneijder - Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos – 2-1

Bár a hollandok sem acélosak e téren, azért mégis ég és föld a különbség a két csapatrész között. A Costa Rica-iak közül maximum Bryan Ruizt ismerhetik a Fulhamből (idén kölcsönben volt a PSV Eindhovennél), és bár az Oranje irányítói sem világsztárok (vagy már nem azok, lásd Sneider), azért jóval nagyobb neveknek számítanak.

Csatársor: Robben, Van Persie - Campbell – 3-1

Nincs mit magyaráznunk.

AFP / Lluis Gene

Cserék: Depay, Fer, Huntelaar - Acosta, Brenes, Cubero – 4-1

A három leggyakoribb holland csere egyszerűen zseniális: Memphis Depay kétgólos, Huntelaar létfontosságú büntetőgólt szerzett, Leroy Fer középpályás létére szintén betalált. Ilyen meggyőző kispadosokat nemhogy a közép-amerikaiaknál, de lényegében egy másik csapatnál sem láttunk eddig.

Edzők: Louis Van Gaal - Jorge Luis Pinto Afanador – 5-1

Costa Rica szövetségi kapitánya Latin-Amerikában nagyon híres menedzser: kétszeres perui és Costa Rica-i, illetve egyszeres kolumbiai és venezuelai bajnok. 2011 óta edzi „a világ legboldogabb országának” válogatottját, 2013-ban megnyerte velük a Közép-Amerikai Kupát. Azonban vele szemben is holland győzelem születik: Louis Van Gaal egyszeres BL-, kétszeres UEFA kupa-, illetve kétszeres európai Szuperkupa-győztes, emellett négyszeres holland, kétszeres spanyol és egyszeres német bajnok. Idén a Manchester United feltámasztását is tőle várják. Azért nagy a különbség itt is.

Eddigi forma: 6-1

Bár Costa Rica egy úgymond halálcsoportból ment tovább, nem játszott egyszer sem világverően, mert nemigen volt rá szüksége. Egy Suárez nélküli Uruguay és az erőtlen olasz, illetve angol csapat után már meggyűlt a bajuk a bátran játszó görögökkel. Hollandia azonban lemosott mindenkit a csoportban (köztük a spanyolokat és Chilét is), a nyolcaddöntőkben pedig rendes játékidőben nyertek. (Ritka dolog volt ez ebben a körben, így ez akkor is fegyvertény, ha csak az utolsó pillanatokban, és részben egy hatalmas Robben-trükknek köszönhető.)

Végeredmény: Hollandia 6 – Costa Rica 1

Nem biztos, hogy ennyire egyértelmű (például Keylor Navas miatt), de mindenképpen biztos holland győzelmet várunk. Szerintünk itt lesz vége a Costa Ricas-i csodának, és ha belegondolunk, logikusan eddig sem kellett volna eljutniuk. De ha ezt is megcsinálják…Sok gólos meccsre számítunk.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.