Helikopterrel próbáltak Erőss Zsolték nyomára bukkanni
Sikertelen helikopteres akcióról számolt be hétfői cikkében a nepáli My Republica hírportál, a mentőakció során nem sikerült Erőss Zsolt és Kiss Péter holttestének nyomára bukkanni.
A Kancsendzöngán marad annak az öt hegymászónak a holtteste, akik múlt héten szenvedtek tragikus balesetet a himalájai expedíció során. Erőss Zsolt és Kiss Péter mellett életét vesztette még május 20-án egy koreai alpinista és két nepáli serpa. A My Republica című nepáli szájt hétfői cikke szerint szombaton kísérelték meg helikopterrel megközelíteni a baleset helyszínét, amely valahol a 8586 méteres csúcs és a 4-es számú tábor között van.
A hegyimentők helikoptere azonban nem tudott a 4-es tábor 7400 méteres magasságáig emelkedni, így kénytelen volt visszatérni. Hari Dahal helikopterpilóta elmondta, hogy az említett ponton a meredek sziklák mellett olyan erős szél fúj, hogy a holttestek összeszedése nem lehetséges. Szerinte jobb, ha serpákat küld fel a kormány, hogy lehozza a holttesteket, mert más alternatíva nincs. Ez esetben azonban az elhunytak holttestei még napokig a hegyen maradnak.
A helikopter a szerencsétlenül jártakat nem, de három, a Kancsendzöngát sikeresen megmászó alpinistát (két kínait és egy nepálit) lehoztak a hegyről.
A lap a baleset okaként a laza biztonsági intézkedéseket említi, a Seven Summit Trekking Agency (Hét Csúcs Túraszervező Ügynökség) tulajdonosa, Minga Serpa szerint régebben is sok hegymászó halt meg a 4-es tábor és a csúcs közötti szakaszon, amit biztosító kötél nélkül próbáltak megtenni.
A lap megemlíti, hogy az elhunyt hegymászók egyike a magyar Erőss Zsolt, aki első magyarként mászta meg a Mount Everestet.
Erőss Zsolt és társa, Kiss Péter eltűnését múlt szerdán délelőtt jelentették be. A két magyarnak még május 20-án, hétfőn sikerült feljutnia a Nepál és India határán található, 8586 méteres Kancsendzönga csúcsára. Ezután azonban kimerültséggel küzdöttek, és a lefelé vezető úton el is szakadtak egymástól. Az Erőss Zsolt és Kiss Péter mentésére küldött serpák később sem a 7600 méteren lévő 4-es táborban, sem a környékén nem találták őket. Azóta a magyar expedíció elhagyta az alaptábort, és úton van a nepáli főváros, Katmandu felé.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.