A 11-szeres NBA-bajnok tréner már készen állt a visszatérésre, amikor megtudta, hogy a Los Angeles Lakers Mike D'Antonit választotta. Információk szerint Phil Jackson megdöbbent a hír hallattán.
Az egész kosárlabdatársadalmat meglepte a Lakers döntése, hogy a 61 esztendős trénert, Mike D'Antonit választották a csapat vezetőedzőjének.
A Lakerszel korábban öt bajnoki címet nyerő Jackson biztos volt benne, hogy a munka csak akkor nem lesz az övé, ha visszautasítja a felkérést. Szakértők szerint még fizetésről szó sem esett, mégis D'Antoni mellett tették le a voksukat.
A döntésben jelentős szerepet játszott, hogy - a Los Angeles Times információi szerint - a "holdat is akarta" a 67 esztendős szakvezető. A kívánságlista valóban nem volt rövid, a sajtóban megjelent információkból összeszedtük, hogy mit kért cserébe a visszatérésért:
- Szeretett volna egy kis tulajdonrészt a Lakersben. Ezt az LA Times hozta nyilvánosságra.
- Korlátlan hatalmat szeretett volna a csapat irányításában. Vagyis javasolta volna, hogy az elnökhelyettes, Jim Buss ne foglalkozzon a továbbiakban a kosárlabdával. Ezt a CSN Bay Area informátora, Ric Bucher tudatta a közvéleménnyel.
- Vissza akarta csábítani Brian Shawt segédedzőnek, aki jelenleg az Indiana Pacersnél tölt be hasonló munkakört. Ligaszerte azt beszélik, hogy posztján jelenleg nincsen nála jobb. Az tisztázatlan, hogy ez mibe került volna a Lakersnek. Ugyanakkor a stábját szerette volna megerősíteni Scottie Pippennel is.
- A Yahoo információi szerint kevesebb idegenbeli mérkőzésre utazott volna el, ugyanakkor az ESPN ma reggel már azt közölte, hogy meg sem fordult a fejében, hogy kihagyjon túrákat, mint az elmúlt években.
- Jóval több pénzt igényelt volna, mint D'Antoni. Az ESPN szerint szó sem volt még összegekről, de tudni vélték, hogy Jackson 10 millió dollár körüli összegért írt volna alá, évente. Összehasonlításképpen, D'Antoni 4 millió dollárt fog keresni egy szezonban az elkövetkező három évben, és ha sikeres lesz az együttműködés, további egy évre opciós joga van.
Az igényei valóban magasak voltak, de nem csak ez volt az oka, hogy egyhangúlag döntött D'Antoni szerződtetése mellett Jerry és Jim Buss, illetve Mitch Kupchak általános igazgató. A döntés hátterében szakmai okok is húzódnak.
A Phil Jackson (és Tex Winter) által kitalált "háromszög támadás" ugyanis a Lakers vezetői szerint nem feküdt volna a jelenlegi keretnek. A Mike Brown által gyakoroltatott Princeton-támadás nagyon hasonló a háromszög elképzeléshez, ez pedig az elmúlt hetekben láthatóan nem hozta meg a várt sikert. A Lakers korábban már alkalmazta Jackson elképzeléseit, de akkor még csak Kobe Bryant és Pau Gasol volt tagja a keretnek, akikre nagyon jól fel lehetett építeni a taktikát.
Steve Nash és Dwight Howard személyében két olyan játékos csatlakozott a kerethez, akik túl karakteres játékosok ahhoz a taktikai elképzeléshez. Abba a játékba nem illik bele az irányító, mert a csapat folyamatos mozgásban van, kevés a labdás mozgás. Ezzel szemben sokkal jobban alkalmazhatóak a Mike D'Antoni féle "négy ember kint, egy ember bent" stratégiájában. A probléma ebben az esetben az lehet, hogy a Lakers játékosai nem képesek annyi helyet biztosítani a veterán irányítónak a pályán, amennyit Nash "zárás-leválás" játéka igényelne. Ahhoz, hogy a D'Antoni-elképzelés tökéletesen működjön, kiváló tripladobókra lenne szükség, akik kihúzódnak és mindig meg lehet őket találni a labdával. Ilyen játékosa pedig nincs a Lakersnek. Jelenleg sok még a kérdés, amelyre az elkövetkező hónapok munkája ad majd választ.
Mindenesetre érdekes döntés volt a Lakers vezetőség részéről, hogy D'Antonit szerződtette. Eddig 388 győzelmet és 339 vereséget számlál a bajnokságban a legutóbb Knicksszel kudarcot valló, de korábban a Sunsszal sikereket halmozó tréner, akivel szemben az elvárások hatalmasak. Karrierje legjobb szezonjait Steve Nash-el és a Phoenixszel futotta (2004-05: 62 győzelem, 20 vereség illetve 2006-07: 61 győzelem, 21 vereség). Ahhoz, hogy ne üsse meg a bokáját, a 60 győzelem lehet a minimum elvárás, hiszen ezt a csapatot a bajnoki cím miatt vásárolták össze a szezon előtt. A játékosok örülnek, az edző örül, az alap már megvan. Erre kell felépíteni egy sikeres szezont.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.