Sport Győri Kristóf 2012. szeptember. 10. 21:30

Rekordbeállítással kezdődött a 2012-es NFL-szezon

Valamivel több mint hét hónappal a 46. Super Bowl után ismét teljes fordulót rendeztek az NFL-ben. Az átrendeződött mezőnyben váratlan eredmények is születtek és egy rugójátékos is beállított egy szenzációs rekordot. Soha rosszabb szezonkezdetet.

Amerikában tudják nagyon jól, hogy hogy kell éheztetni a rajongókat. Hét hónapig ugyanis nem sok minden történik az amerikaifutball-profiligában, "mindössze" adják-veszik a játékosokat, kezdődnek a találgatások. Nem volt ez másként most sem. Nagy nevek váltottak csapatot, tértek vissza, vagy fejezték be örökre. A szezon ugyan már a múlt héten elkezdődött bajnokveréssel - a Dallas Cowboys verte a New York Giantset, 24-17-re -, de az igazi fordulóra vasárnap estig kellett várni.

A nagy név, aki csapatot váltott

Peyton Manning
AP / David Zalubowski
A teljesség igénye nélkül, és a sorrendet tartva, kezdjük talán a legnagyobb névvel, aki csapatot váltott, ő pedig nem más, mint Peyton Manning. A Manning testvérek idősebbik tagja – a fiatalabbik, Eli a New York Giantset erősíti - az Indianapolis Coltsból ment a Denver Broncoshoz, és kezdett parádésan első mérkőzésén. A Pittsburgh Steelersel mérkőztek meg egy felejthetetlen összecsapáson, amely az utolsó negyedben dőlt csak el, a nyaksérüléséből remekül visszatérő Manningék javára. Az irányító elképesztő hatékonysággal játszotta meg az elkapóit, 253 passzolt yarddal és 2 touchdown (TD) átadással fejezte be az összecsapást. A szebb napokat látott Steelers hatalmas irányítója, Roethlisberger is jól mozgatta az övéit, de 245 yardja és szintén 2 passzolt TD-je kevés volt a játékokat remekül kombináló és keményen védekező Broncos ellen.

A nagy visszatérő

Randy Moss. Tán még az is ismeri ezt a nevet, aki még soha nem nézett NFL-meccset. Egy fantasztikus képességekkel megáldott elkapó ő, aki 2011. augusztus 1-én bejelentette, hogy visszavonul. 2010-ben ugyanis a Tennessee Titansnél volt alkalmazásban és feledhető produkciót nyújtott. Az idei esztendőre azonban meggondolta magát a San Francisco 49ers hívó szavára és visszatért. Első hivatalos mérkőzésén rögtön egy touchdown elkapással kezdett, úgy tűnik, jól megérti magát Alex Smithel, a csapat quarterbackjével, aki elhomályosította a tavalyi alapszakasz legjobb játékosát, a Green Bay Packers irányítóját, Aaron Rodgerst. A 49ers 30-22-re nyerte a mérkőzést, ráadásul Smith 26 átadásából 20-szor megtalálta társait, míg Rodgersnek 44-ből csak 30 alkalommal sikerült ugyanez, ráadásul a győztes csapatban Frank Gore remek futóteljesítménnyel rukkolt elő, 112 yardot ért el 16 futásból és a 3 TD-ből az egyiket ő érte el. A mérkőzésen történt egy szórakoztató jelenet, amelyet érdemes megmutatnunk. Vernon Davis a TD-elkapása után úgy szeretett volna ünnepelni, hogy az úgynevezett "kapun" átzsákolja a labdát. Nem sikerült neki.

A rekordbeállítás

Szintén az előző mérkőzéshez tartozik, de megérdemel egy új bekezdést. Az NFL 92 éves története során ugyanis ez volt a negyedik alkalom, hogy valaki ilyen távolságból képes volt mezőnygólt értékesíteni. David Akers a "világ végéről", 63 yard távolságból talált be úgy, hogy az megpattant a "kapufán". Maga a játékos is nehezen hitte el a csodás teljesítményt. Íme:

Kiemelendő

Érdemes még bővebben szólni a tavalyi döntő másik résztvevő csapatáról, a New England Patriots-ról. A Tom Brady vezette alakulat a korábbi években igazi rekordhalmozónak számított, így ezt az idénykezdést sem vehették félvállról. Brady remekül passzolt, Meskó Zoli kevésbé puntolt (kirúgás) jól, de nem is most kell neki villognia, hanem a Super Bowlon, mert nem elképzelhetetlen, hogy a bombaerős Patriots idén is eljut odáig. Rob Gronkowski, a patrióták tight endje egy elpuskázott gólörömmel szórakoztatta a közönséget, miután Brady szenzációs labdát helyezett pontosan az alapvonalnál helyezkedő Rob kezébe: TD lett a vége.

Újoncok

Az idei draft is gondoskodott remek játékosokról, persze nem mindegyiküknek sikerült tökéletesen a szezonnyitó. Akinek viszont igen, az a Washington Redskins QB-je, a játékosbörze második választottja, Robert Griffin III. Az ifjú irányító fantasztikus formában játszott, 320 yardot passzolt, köztük két TD-t és 26 átadási kísérletéből 19 sikeres volt. Ráadásul a két évvel ezelőtti bajnokot, a New Orleans Saintset verték viszonylag könnyedén, 40-32-re. Az idei 1/1-es, Andrew Luck első mérkőzése nem sikerült kimondottan jól, az Indianapolis Colts újonc irányítója vereséget szenvedett csapatával, ráadásul 1 TD mellett, 3 Interceptiont (eladott labda) dobott, vagyis a Chicago Bears védelme remekül működött. A 41-21-es chicagói diadal is erről árulkodik.

TD előtti pillanat
AP / Joe Mahoney

A visszavonuló

Végül szót kell ejtenünk a nagy visszavonulóról is, aki nem más, mint LaDanian Tomlinson. A San Diego Chargers és a New York Jets running backje az idei szezon előtt intett búcsút a ligának. A visszavonulása is különleges volt, ugyanis kötött egy egynapos szerződést a san diego-i csapattal, csak hogy visszavonulhasson. Számtalan rekordot tart az NFL-ben és az örökranglistákon is előkelő helyen van. Futott yardok tekintetében például az ötödik (13.684 yard), futott touchdownban második (145), míg összesített TD-ben harmadik (162). A sportág egy nagy alakja vonult vissza 33 esztendős korában.

Összegzés

Az már az első forduló után - amiből még két mérkőzés hátra van -, kijelenthető, hogy megint remek szezonra van kilátás. Az irányítókra nagy szerep hárul, hiszen a passzjátékot helyezik majd előtérbe, ez már most egyértelmű. Kilenc quarterback passzolt 300 yard fölött az elmúlt 14 mérkőzésen. A kizárt játékvezetők helyett közreműködő pótbírók pedig remélhetőleg továbbra is helytállnak majd, és nem ők lesznek majd a szezon középpontjában.

Szabályismeret:
A játéktér: 120 yard hosszú (110 méter) és 53 1/3 yard széles (49 méter), 10 yardonként beskálázva. Mindkét végén célterülettel.
Csapatok felépítése: Támadóegység, védőegység, speciálisegység.
Támadóegység: Őket mozgatja az irányító, vagyis ahogy hazájukban nevezik: quarterback. Fontosabb szerepekben vannak az elkapók, akiket az irányító többnyire passzokkal hoz játékba, illetve a futók, akiket szintén az irányító mozgat. A támadóegység juttatja a labdát minél közelebb a célterülethez, amelyre bejutva Touchdownt érnek el.
Támadóegység (offense team):
1 fő – quarterback (QB): Az irányító, aki egyben a csapat esze. Ő mozgatja a futókat és az elkapókat.
5 fő – offensive line (OL)
1 fő – tight end (TE): Általában blokkol, de sűrűn használható elkapónak is.
1 fő – running back (RB): Futójátékos, akinek közvetlenül a kezébe rakja a labdát az irányító és így próbál minél előrébb jutni.
1 fő – full back (FB): Általában blokkoló játékosok, de van, hogy futnak is.
2 fő – wide receiver (WR): Elkapó játékosok. Általában úgy helyezkednek, hogy passzokkal játékba lehessenek őket hozni.
Touchdown (TD): A célterületre egy játékos álta bejuttatott labda. Egy TD hat pontot ér, amely után extra pont szerzésre van lehetőség rúgásból, amely egy pontot ér. Van lehetőség két pontos játékra, amennyiben passzal jutnak be újra a célterületre.
Interception: Eladott labda. Amikor az irányító passzol és a védőjátékos a levegőből lehalássza úgy, hogy nem ejti ki a kezéből.
Punt: Amennyiben az önkéntes támadási jog átadását választja valamelyik csapat, akkor a támadócsapat rúgója a lehető legmesszebb próbálja rúgni a labdát. Ha az alapvonalon megy ki a labda, a másik csapat a 20 yardos vonaláról kezdheti meg a támadását.
Kickoff: Kezdőrúgás. A két félidő elején és touchdown vagy mezőnygól után.
Védőegység: Ők próbálják megállítani a támadóegységet, bármilyen áron. Általában az irányító levadászása a céljuk, amelyet villámléptű emberek próbálnak véghez vinni. Céljuk, átjutni a támadók által kialakított falon.
Védekező egység (defense team):
4 fő – defensive line (DL)
3 fő – linebacker (LB)
2 fő – cornerback (CB)
1 fő – strong safety (SS)
1 fő – free safety (FS)
Speciálisegység: Ők azok, akik a puntból, field goalból, extra pontból, kickoffból elrúgott labdát elkapják, majd igyekeznek visszafutni vele az ellenfél célterületéhez minél közelebb, vagy akár rögtön TD-t elérni belőle. Egy játékos sprintel a labdával, a többi pedig igyekszik blokkolni az ellenfél játékosait, akik szintén speciálisegység elnevezéssel szerepelnek ilyenkor.
Eredmények:
 
Chicago Bears–Indianapolis Colts       
41-21
Minnesota Vikings–Jacksonville Jaguars       
26-23
New York Giants–Dallas Cowboys       
17–24
New York Jets–Buffalo Bills            
48-28
Houston Texans–Miami Dolphins        
30-10
Tennessee Titans–New England Patriots       
13-34
Detroit Lions–St. Louis Rams            
27-23
New Orleans Saints–Washington Redskins   
32-40
Cleveland Browns–Philadelphia Eagles        
16-17
Kansas City Chiefs–Atlanta Falcons       
24-40
Green Bay Packers–San Francisco 49ers        
22-30
Arizona Cardinals–Seattle Seahawks        
20-16
Tampa Bay Buccaneers–Carolina Panthers   
16-10
Denver Broncos–Pittsburgh Steelers       
31-19
Később játsszák: 
Baltimore Ravens–Cincinnati Bengals
2012. 09. 11. 1:00
Oakland Raiders–San Diego Chargers2012. 09. 11. 4:15

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?