Sport Ajkler Zita, az Eurosport szakkommentátora 2012. augusztus. 03. 19:15

Parsnak fejben kell ott lennie

A sportok királynője is színre lépett, vagyis elkezdődött a londoni olimpia atlétikai etapja.

Ráadásul két magyar induló lépett pályára rögtön az első két számban: Kürthy Lajos a súlylökés selejtezőjében próbálta meg elérni a kiírt 20.65 m-es selejtező szintet, de sajnos 19.65 m-t teljesítve nem került be a döntőbe, amit hagyományosan még a selejtező napján, délután rendeznek. Lali azon a bizonyos közösségi oldalon időközben megköszönte a szurkolást és ígérte, 4 év múlva harcba száll és valóra váltja most be nem teljesült álmát. Fiatal még, főleg a súlylökő mezőnyben nem számít veteránnak, tehát reménykedjünk, hogy sikerül a terve.  A rendezők aránylag magasan húzták meg a döntő szintjét, hiszen mindössze öten lökték meg azt a bizonyos 20.65 m-ert.  Az esélyesek közül viszont így is mindenki kvalifikálta magát a délutánra. Ott lesz a világbajnok német David Storl, a címvédő lengyel Majewski, de mindhárom amerikait is láthatjuk ma délután. Plusz rajtuk kívül először került döntőbe argentin és tajvani versenyző.

MTI / Kovács Anikó

Talán nem véletlen, hogy a britek az olimpia atlétikai versenyeinek első napjára tették a női hétpróbát: Jessica Ennis megadhatja az alaphangot a briteknek egy évek óta áhított és vágyott aranyéremmel. A szimpatikus brit már Pekingben esélyesnek számított. Azaz számított volna, de akkor a szezon elején megsérült és kénytelen volt otthonról végignézni a versenyt. Aztán megküzdött a fáradásos töréssel, visszatért és most mindennél jobban akarja azt a bizonyos címet, a londoni és a nemzetközi média is szinte minden lélegzetét követte és követi még most is. Hatalmas sztár, hasonlatos picit a svéd Carolina Klüfthöz és érdekes módon nem is volt üresen tátongó szék a reggeli kezdéskor a stadionban. Volt ellenben olyan döbbenetes kezdés igen az aprócska hölgytől, amivel 4 éve századra pontosan nyerni tudott volna az egyéni 100 gáton is Pekingben.  Elképesztő eredmény ez, valószínűleg itt is dobogót érne a 12.54 s, amivel minden idők legjobb 100 méteres gátfutását teljesítette hétpróba közben. Felmerült korábban, hogy indulhatna ebben a számban is, de ő elvetette az ötletet: csak a többpróba bajnoki cím lebeg  szeme előtt. Rajta kívül egyéni csúcsot futott a futamában még az ötödik francia is. Tehát az a legenda, ami szerint rendkívül gyors a pálya, beigazolódni látszik, és innentől kezdve még inkább várjuk majd a futószámokat illetve a sprinteket. Például a férfi 100 métert.

MTI / Kollányi Péter

Izgulhatunk magyar lányért itt is, végig a két nap alatt. A magyar bajnok Farkas Györgyi nyitotta meg tulajdonképpen a futószámokat, hiszen az első futam legbelső pályáját kapta. Nyár közepén arcüreggyulladással betegeskedett és antibiotikummal kúrálta baját, aminek negatív hatása remélhetőleg már a múlté. Eddig két számon vannak túl, Györgyi hozza formáját, számára cél az egyéni csúcs. A második számban a litván korábbi súlylökő és 2004-ben olimpiai ezüstérmes Austra Skujyte ugrott 192 cm-es egyéni csúcsot, miután megszabadult jó pár kg-tól és ezzel ő is beszállt az éremkért folyó harcba. Ennis picit veszített előnyéből, de még mindig az élen várja a délutáni folytatást. Meglepetésre a még junior korú (1993-as születésű) Johnson-Thompson remekel, de még a nagy része hátra van a versenynek. Talán az első nap után tisztul a kép…

Férfi kalapácsvetőnk, Pars Krisztián a később kezdő selejtező csoportban lépett dobókörbe. Nem titkoltan éremért küzd és fura közjáték előzte meg a mai kezdésüket. A világranglista élén álló fehérorosz Ivan Tikhon (akit anno Pekingben bronzérme után doppingoláson kaptak de két év huzavona után mégis megtarthatta érmét „eljárási hiba” miatt) nem állhatott rajthoz. Az ok: 2004-es és 2005-ös mintáinak újra elemzése ismételten pozitív eredményt hozott és a NOB az IAAF-en keresztül kérte a fehérorosz szövetséget, hogy ne indítsa a versenyzőt. Ezzel eleve  kiesett Krisztián egyik legnagyobb ellenfele, de azért kérdőjelek egész sorát indukálja ez az eljárás… Minket viszont inkább az érdekel, hogy a selejtező legjobb eredményével került a vasárnapi döntőbe a magyar atléta, holott rengeteget csúszott a verseny és a dobókör is csupa víz volt - egyik sem segíti elő a jó eredményeket. Természetesen bárki okozhat meglepetést, de Krisztián is elszántan készül. Szerinte leginkább fejben kell erősnek lenni és akkor megy minden szépen a maga útján. Vasárnap délután magyar idő szerint 21:20-tól izgulhatunk Krisztiánért, aki a 8. dobó lesz majd.

A női 100 méteren lebonyolították az előselejtezőket, ahol olyan országok indulóit láthattuk, ahonnan csak szabadkártyával juthattak ki. A katari Noor Hussain Al-Malki történelmet írt azzal, hogy első katari nőként indulhatott az olimpián.

Lezajlott a női hármasugrás selejtezője is, a korábbi többszörös bajnokkal, Tatjana Lebegyevával, aki idén is (csakúgy, mint anno a 2 gyermeke előtti korszakában) extrém frizurával lépett pályára, amelyben helyet kaptak az orosz zászló színei. Aki kihagyta, újra láthatja őt is majd a vasárnapi döntőben.

A férfi 3000 méteres akadályfutásban is volt magyar induló Minczér Albert személyében. Sajnos őt nem láthatjuk a vasárnapi fináléban, pedig mindent megtett érte: ameddig tudott, lépést tartott a főként kenyaiakból és etiópokból álló mezőnnyel, de a végén hiába futotta idei legjobbját, az sem volt elég. A címvédő is itt van, tehát nagy futásra számíthatunk vasárnap.

A délutáni etap magyar idő szerint 20:00-kor kezdődik. Farkas Györgyiért izgulhatunk, akinek hátra van még két szám: a súlylökés és a 200 méter.

Esti program:

Női hétpróba súlylökés és 800 m

női 100 m előfutam

női diszkoszvetés selejtező

férfi távolugrás selejtező

férfi 1500 m előfutam

férfi súlylökés döntő

párizsi olimpia 2024
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.