Ungvári és Szilágyi tegnap maradandó mozdulatsorokkal, emlékezetes gesztusokkal éltek az egy napnyi halhatatlanság lehetőségével. A tegnapi Ungváriból biztosan megmarad a mérhetetlen elszántság és energia, és ahogy mindez végül megtörik a hányavetinek látszó grúz fiún. Szilágyiból pedig az a lendület, ami semmin nem törik meg. És a kifogyhatatlan ötletesség.
Nehéz lehet úgy kiutazni egy olimpiára, hogy egyetlen napod van megmutatni a világnak, mennyire felkészültél. Régebben kisebb volt talán a nyomás, meg kevesebb is volt a versenyek között az egynapos; vívásban majdnem mindenkinek volt egyéni és csapat, a birkózásban a jobbak még aludhattak egyet a döntő küzdelmek előtt, az öttusázók pedig értelemszerűen öt napig szenvedhettek. Ma már az egyetlen nap nem a kivétel, hanem a normalitás.
A versenyzők, de főleg a közönség szempontjából persze van ennek a koncentrált jelenlétnek is egyfajta vonzereje és sajátos dinamikája, ami egyrészt az információáramlás hihetetlen felgyorsulásából, másrészt az „egynapos” sportágak egy részének eljelentéktelenedéséből következik. Például a magyar közvélemény jelentős része a nap közepén, a folyamatosan áradó hírekből szinte kikerülhetetlenül (interneten, tévében, telefonon, munkahelyen, strandon stb.) értesül arról, hogy egy Ungvári Miklós és egy Szilágyi Áron nevű sportoló reggel és délben megnyert egy-két meccset, csörtét, küzdelmet, és bejutott a nyolccal osztható kétszámjegyűek közé. Délután már büszkén és reménykedve odafigyel rájuk, keresi a nevüket, érdeklődve felhívja a tévét néző rokonát, ismerősét, mi lett Szilágyival és Ungvárival, este pedig már együtt szomorkodik a döntőben vesztessel és együtt sír a boldog kommentátorral (majd hallgatja a félig ismeretlen himnuszt).
Az egynapos érzelmi ív kialakulásához azonban a mindent elsöprő hírfolyam mellett ugyanúgy hozzátartozik az egyetlen napot megelőző információhiány; ugyanis Ungvárit és Szilágyit (a korábbi sikertelen „egynapokat” gyorsan elfeledve) nagyon kevesen ismerik, egykor népszerűbb sportágaik a perifériára kerültek. A cselgáncsozók ismertsége ugyan soha nem közelítette a vívók népszerűségének minimumát sem, de a hetvenes évek közepétől a kilencvenes évek elejéig (Tuncsik Józseftől Kovács Antalig) volt ott is tizenhat jobb év. A vívókról viszont évtizedeken át majdnem mindent lehetett tudni, a legjobbak nemcsak a Képes Sportban vagy a Népszabadságban szerepeltek rendszeresen, de – történetileg visszanézve talán kicsit furcsa módon – a társadalmi elithez tartoztak, sikereikről pedig a Filmhíradó, vagy a TV-Híradó végén a kétperces sporthírek is mindig beszámolt.
Mára maradt az egy-egy nap az olimpián. A példák, Ungvári és Szilágyi pedig tegnap maradandó mozdulatsorokkal, emlékezetes gesztusokkal éltek az egy napnyi halhatatlanság lehetőségével. A tegnapi Ungváriból biztosan megmarad a mérhetetlen elszántság és energia, és ahogy mindez végül megtörik a hányavetinek látszó grúz fiún. Szilágyiból pedig az a lendület, ami semmin nem törik meg, és az a kifogyhatatlan ötletesség, amelyet látva (azonnal vagy rövid tétovázás után) az ellenfelek is belátták, hogy akármit próbálhatnak, ezen a napon minden kevés lesz. Mi meg a példák nyomán egy napra feltöltődhettünk, és bár az olimpiák történeti ívében általánosságban a magyar sport mintha egyre inkább rá lenne utalva az egyre ritkábban katartikus „egynapokra”, azért néhány órán át abban az illúzióban ringathattuk magunkat, hogy akár még tizenhat jó évünk is lehetne.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.