Trükkös futamokkal indult a vitorlás olimpia
Furfangos szélben két futamot teljesített vasárnap a vitorlás olimpián a finn és a csillaghajó osztály. Az egyikben egyértelmű erőviszonyokat mutatott az első két futam, a másikban kiegyenlített erőviszonyokat bizonyítanak a keresztbe verések. Megkezdték az olimpiat a női match race (párosverseny) résztvevői is.
Trükkös szélben futották a londoni vitorlás olimpia első futamait, a nyugati szél gyenge közepes volt, nagyon kellett gondolkodni.
A finneseknél az első napon kissé szétszakadt a mezőny, a dán Jonas Hoegh-Christensen - aki 2000-es években a legszűkebb élmezőny stabil tagja volt, majd némi kihagyás után tavalyelőtt kezdett visszatalálni a mezőny elejére - kisajátította az első napot, mindkét megrendezett futamot megnyerte. Jonas mindkét futamban rajt-cél győzelmet aratott, ami azért mentálisan eligazítja a mezőnyt.
A britek esélyese, Ben Ainslie mindkét futamban a második helyen futott be, a horvát Ivan Kljakovic Gaspic pedig kétszer harmadik lett. Így az első három helyen kissé elléptek a mezőnytől, a 3. és a 4. helyezett közötti 7 pont különbség tekintélyes, de korántsem ledeolgozhatatlan, elég bármelyik menőnek egyszer vagy kétszer "eltévedni", s máris felszívódott az előny (az értékelés során a helyezéssel egyenlő pontot kapnak a versenyzők, aki kevesebbet gyűjt, az nyer). A nagyágyúk közül a korábbi világbajnok spanyol Rafa Trujillo kezdett a leggyengébben, a 24 fős mezőnyben éppen félvízen áll, a 12., de nem villogott a junior világbajnok brazil Jorge João Zarif sem, egyelőre a 18. helyen tartózkodik. A pekingi ezüstérmes amerikai Zach Railey a 15.
A csillaghajós mezőny éppen ellenkezőleg "viselkedett" hétfőn, szoros a mezőny eleje, a lefutott két futam nem volt olyan egyértelmű, mint a finneseknél. A brazil Robert Scheidt/Bruno Prada vezet egy első és egy negyedik helyezéssel, az ír (2, 6), a lengyel (9, 3) és a norvég (7, 5) hajó előtt. A norvégoktól 1 , illetve két ponttal marad le a brit, illetve a francia és a svéd hajó, de őket ugyancsak egy ponttal követik az amúgí világbajnok svédek és franciák, majd további egy pontra jönnek a németek. Ebben a mezőnyben nem lehet hibázni, elég egy elcsellózott futam és máris kívül kerül a versenyző az első tízen.
Nagyon szórt futamokat ment több esélyes is, az amerikai hajó 5. és 14. helyeket szerzett, a görög 3. és 16. volt. Ilyenkor lesz jelentősége annak, hogy hány futamot tudnak rendezni, a kiesők ugyanis alaposan át tudják rendezni a sorrendet.
A női párosversenyben (ahol mindenki meccsel mindenkivel, majd az így kialakult sorrend alapján a mezőny eleje egyenes kieséssel folytatja) egyelőre az ausztrálok, a spanyolok és az oroszok állnak elől, de ez még nem sokat jelent, sok meccs van még hátra.
Hétfőn beszállnak a versenybe a 49-es, a laser és a szörfös osztályok is.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.