Minden olimpiának megvoltak a maga sztárjai. Legfeljebb nem így hívták őket. Kivételes sportemberek, átlagon felüli teljesítménnyel.
Sztárok, akik már akkor sztárok voltak, amikor még nem is voltak sztárok
Már az ókorban is kitermelte az élsport a maga csillagait, elég csak a legendás olimpiai bajnok birkózó, a krotóni Milón életét megvizsgálni. Az újkori olimpiák is kitermelték a hősöket, de a sztárkultusz a huszas években kezdődött csak. Nyilván a rádió elterjedése, és a hétköznapi kommunikáció felgyorsulása előtt nem volt könnyű elérni, hogy a világ tudjon egy sportolóról, akármekkora kvalitású legyen is. Azt már tudta a világ, hogy kicsoda Sonja Hennie, vagy Paavo Nurmi, és Johnny Weismüller is rajongott sztár volt már tarzansága előtt. De mi volt régebben? Amikor még turistaként lehetett olimpiát nyerni, mondjuk teniszben (1896), de volt két meccsből álló futballtorna is az olimpián (1900).
All-round sportemberek nyerhettek aranyérmet teljesen különböző sportágakban, a mi kiváló Hajós Alfrédünk a legjobb volt úszásban, de azért birkózott is olimpián. Egy-két világsztármegjelent "idő-előtt" a színen, akik teljesítményéről már akkor sejtette mindenki, hogy jóval túl van az átlagon, és az amatőrizmuson. Következzék három kivételes sportember, koruk nagyságai mind.
A gumiember
A gyakorlatokat nem hagyta el, amelyeket az egykori gyerekorvos tanácsaira végzett,lába pedig sokkal erősebb lett, mint bárki másnak a Földön. Legalábbis a sporteredmények ezt sugallják. Ray Ewry először Párizsban nyert három aranyérmet egy napon, helyből magasugrásban, helyből távolugrásban, és helyből hármasugrásban volt a legjobb. Nyilván UFO-nak nézték a többiek, lévén nagyobbat ugrott magasugrásban helyből, mint az a győztes, aki a nekifutásból magasugrást nyerte. Négy év múlva St. Louis -ban is a legjobb volt, igaz ekkor már a helyből hármas ugrás nem szerepelt a műsorban, így két további aranyérmet nyert a meglévő három mellé. Aztán 1908 -ban Londonban megismételte ugyanezt a teljesítményt, így nyolcszoros olimpiai bajnok volt harmincöt éves korára. Ha hozzávesszük az 1906-ban rendezett "nem hivatalos olimpia" két további aranyát, akkor Ray Ewry az amerikai atlétika történetének legeredményesebb játékosa. Ahhoz képest, hogy 1897 -ben, véletlenül hallott az olimpiai játékok létezéséről, elég rendes fejezetet írt az egyetemes sport nagy krónikáskönyvébe. Mellesleg világcsúcs tartó volt a helyből hátraugrásban is, az azonban soha nem került az olimpiák hivatalos programjába. Végül is mindennek van határa, még a Gumiembernek is.
Az indián
"Thanks, King!". Erre mondják, ha nem igaz, is szép. Egy esztendő múlva hazája sportvezetése megvonja tőle az amatőr státuszt, mert állítólag fiatalon egyszer kapott hatvan dollárt
egy baseball-meccsen való részvételért. Műbalhé volt a javából, de Thorpe karrierje ketté tört, megfosztották aranyérmétől is - Coubertin legnagyobb sajnálatára. Jelzi a hangulatot, hogy a győztessé előlépett svéd Hugo Wieslander át sem vette Thorpe érmét. Indiánnak lenni nem volt könnyű Amerikában akkor, vonjunk le ennyit tanulságként a valaha volt egyik legnagyobb győztes életéből.
Hannes, a finnek első csodafutója
mint a legnagyobbak. A nemzetközi sportvilág viszont Paavo Nurmit tartja a legnagyobbnak, aki már ott volt Antwerpenben is, ki is kiáltották az új csillagnak, de történelem csak négy esztendő múlva lett belőle. Hannes előbb lett csodafutó, ezért emlékezünk rá kevésbé, de attól még tényleg csoda volt.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.