Bundaügyek: szigorúan megbüntettek több sportvezetőt Kínában
A kínai futballt 2009-ben elért korrupciós és bundabotrányok vádlottjai közül nyolcan kaptak börtönbüntetést szerdán, első fokon, közülük két vezető több mint tíz évre szólót - derült ki kínai híradásokból. A hat hónapon át tartó bírósági tárgyalásokon eddig 56 magas szintű sportvezetőt, játékosokat, bírókat és szakosztályi, egyesületi vezetőket ítéltek különböző időtartamú szabadságvesztésre.
Nan Jungot, a Kínai Labdarúgó Szövetség volt vezetőjét, aki 2002-ben a válogatottat világbajnokságra vezette, 10 és fél évre ítélte szerdán az északkelet-kínai Tieling városi bíróság. Kenőpénzek elfogadásában találták bűnösnek: 1999-2009 között csaknem másfél millió jüant (56 millió forint) fogadott el. Jogtalanul szerzett vagyonát elkobozzák, és további 200 ezer jüan büntetésre ítélték.
Nan elődjének, Hszie Ja-lungnak az ügyében Tantung város bírósága járt el, és ugyancsak szerdai ítéletében azonos, 10 és fél éves börtönbüntetést szabott ki. Az ítélet indoklása szerint Hszie 1,36 millió jüan (60,7 millió forint) csúszópénzhez jutott. Neki ugyancsak 200 ezer jüant kell megfizetnie és törvénytelenül szerzett vagyonát szintén elkobozzák.
Hszie áprilisi meghallgatása alkalmával azt állította, hogy kényszer hatására vallott, de a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint ezt a Liaoning tartományi rendőrség cáfolta.
Egyelőre egyik volt sportvezető sem közölte, hogy kíván-e fellebbezni az elsőfokú ítélet ellen. Négy ismert játékost ugyancsak börtönben letöltendő - 5,5-6 év időtartamú - szabadságvesztésre ítéltek, mert összesen 8 millió jüant kaptak azért, hogy a hazai bajnokság egyes mérkőzéseinek végeredményét meg nem engedett módon befolyásolják.
A szövetség technikai vezetője Li Tungseng sikkasztásért és vesztegetésért 9 évet kapott, a csungkingi futballszövetség két volt vezetőjét vesztegetésért ítélték két év felfüggesztett börtönbüntetésre.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.