Sport MTI 2012. április. 01. 20:36

Risztov a világranglista élére ugrott

Risztov Éva és Molnár Ákos volt a főszereplő a 114. országos úszóbajnokság befejező napján: előbbi magyar rekorddal nyert 1500 m gyorson, ráadásul a világranglistán is az élre ugrott, míg utóbbi 200 m mellen teljesítette a londoni olimpiai részvételhez szükséges A szintet.

A vasárnapi döntők nyitányaként Gyurta Dániel helyett diadalmaskodott a szintén Jövő SC-s Molnár a hosszabbik mellúszó számban, meglepetésről mégsincs szó, merthogy a 200 m mellen olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok, ám ezúttal a lábát fájlaló Gyurta visszalépett a finálétól. Elmondása szerint nem akart kockáztatni, de a 4x100 méteres vegyesváltóban vállalta a szereplést.

Molnár Ákos
MTI / Czeglédi Zsolt

A 2:11.41 perccel, az aktuális világranglistán 12. idővel nyertes Molnár mögött a vegyesúszásban világklasszis Cseh László érkezett be másodikként, hogy aztán elsőségei számát tovább gyarapítsa. Előbb az európai "felségvizének" számító 200 m vegyesen csapott mindenki előtt a célba 2 percen belüli időeredménnyel (1:59.22 p), amivel a kilencedik pozícióba lépett a világrangsorban, majd a Kőbánya SC vezéralakja - alig húsz perccel később, az 50 m pillangó döntőjének végén - már a hatodik idei ob-győzelmét is megünnepelhette.

Risztov Éva
MTI/ Czeglédi Zsolt

A klasszikus számban, 100 m gyorson a 2011-es első Takács Krisztián a várakozásnak megfelelően diadalmaskodott 28 századnyira közelítve meg Zubor Attila 2001 óta élő magyar rekordját. 100 m háton váratlanul nagy harcra késztette az abszolút esélyes Bernek Pétert a békéscsabai Bohus Richárd, végül azonban a papírforma érvényesült, s ha csupán három századdal is, de a Kőbánya SC ifjúsági olimpiai bajnoka győzött. Ideje azonban ezúttal jócskán elmaradt a várttól, különösen az után, hogy 200 m háton - a kétségtelenül erősebbik számában - a világranglista harmadik helyére jött föl pénteki győztes teljesítményével.

A nőknél 200 m vegyesen akárcsak tavaly, az idén is Verrasztó Evelyn nyert, 200 m gyorson - országos csúcsától bő három másodperccel elmaradva is - Mutina Ágnes győzött a címvédő Kapás Boglárka előtt. A 100 m mell döntőjében "derült ki" igazán, hogy az ob nemzetközi jellegű: a ritka külföldi sikerek egyikeként állhatott a dobogó tetejére a szlovén Tanja Smid, őt a dél-afrikai Ronwyn Roper követte, a magyar bajnoki titulus pedig a harmadikként beérkezett Ferenczi Fanni zsákmánya lett. A múlt évi első Dara Eszter csak negyedikként zárt 100 m pillangón, ahol a kiváló erőben levő pécsi Jakabos Zsuzsanna valósággal leiskolázta a mezőnyt. Jakabos a változatosság jegyében az 50 méteres sprintszám országos bajnoka címet - ezzel pedig ötödik idei ob-elsőségét - is bezsebelte, noha akadt nála gyorsabb a dél-afrikai Trudi Maree személyében.

Az uszodai maratonin, vagyis az 1500 méteres gyorsúszásban - a 200 m pillangó ezüstje, illetve a 400 és a 800 m gyors első helyei után - újabb aranymedál került a legeredményesebb debreceni, Risztov Éva nyakába. A városi sportuszodában annak is szólhatott a taps, hogy Risztov - a 2012-es országos bajnokság egyéni döntőinek csattanós lezárásaként - 16:12.95 percre javította saját magyar rekordját, amelyet kereken 16:13 perccel tartott tavaly óta. Ráadásul időeredményével a világranglista élére ugrott.

A vegyesváltók záróprogramot jelentő döntői közül a férfiaké marad emlékezetes: a Bernek Péter, Gyurta Dániel, Cseh László, Takács Krisztián összetételű válogatott négyes 3:37.87 perc alatt, nemzetközileg is magasan jegyzett idővel ért célba, alig elmaradva a 2002 óta élő 3:37.22-es országos csúcstól.

Nyilatkozatok az országos bajnokság után:

Jakabos Zsuzsanna:
"Mivel erre a versenyre nem készültünk külön, és elég sok számban indultam, egyértelműen elégedett vagyok a teljesítményemmel. Voltak fénypontjai is, ilyen a négyszáz gyors és a száz pillangó, ezekben olyat nyújtottam, amit nem vártam magamtól. És persze az is jó, hogy végre páromnak, (Molnár) Ákosnak is sikerült megúsznia a szintet, csak az utolsó öt métert láttam, mert jobban kifáraszt, ha végignézem, mintha én csinálnám végig a kétszáz mellet."

Molnár Ákos:
"Hogy mit éreztem a célban? Békét a lelkemben. Először persze meggyőződtem arról, hogy tényleg megvan... Annyit hajszoltam tavaly óta, hogy szinte meg sem tudom számolni. Pszichésen iszonyú nehéz volt feldolgozni, hogy annyiszor rákészültem, de egyszer sem sikerült. Nem könnyű azt megemészteni, hogy csak rakod-rakod-rakod bele a munkát az egyik oldalon, és a másikon nem jön ki semmi. Most végre kijött, és ez nagyszerű érzés. Megmondom őszintén, nagyon nem számított, hogy Gyurta Dani végül nem úszott - én a saját dolgomra készültem, tudtam, csak azon a pályán tehetek bármit is a cél eléréséért, amelyiken úszom."

Cseh László:
"Az egész bajnokságon ma éreztem magam a legjobban. A kétszáz vegyes kifejezetten tetszett, függetlenül attól, hogy gyorson nem tudtam úgy hajrázni, ahogy szerettem volna. Valahogy akartam, de még nem tudtam megindulni - ebben nyilván benne van az is, hogy elég sok számban indultam. Összességében azért ez a mai nap felért egy tizenöt kilométeres edzéssel."

Gyurta Dániel:
"Többször is volt már gondom ezzel az izommal, azaz hiába esett fantasztikusan az úszás, és hiába gondolom azt, hogy délután talán még 2:10-en belül is ment volna, nem akartam kockáztatni. Ha ugyanis meg is úszom ezt az időt, de aztán annyira bedurran a lábam, hogy esetleg ki kell hagynom egy-két hetet, az sokkal nagyobb hátrány: az idén az Eb és az olimpia a legfontosabb, azaz inkább nem kockáztattam."       
Risztov Éva:
"Nem terveztem a csúcsot, de "kénytelen voltam" megúszni, hiszen Orendi Misi bácsi (a Debreceni Sportcentrum ügyvezető igazgatója) a délután sajtótájékoztatón beharangozta. Egyébként benne volt a pakliban, hogy sikerül, bár elsősorban a 400-ra és a 800-ra koncentráltam, hiszen itt szinte ellenfél nélkül kellett mennem. Azért örülök neki, mert egy makrociklus után sikerült ilyen jól ez az ob, ami biztató - és egyben az ellenfeleknek is üzenet."

Takács Krisztián:
"Örülök, hogy sikerült legyőznöm a külföldi vetélytársakat. Ez a mai úszás a bizonyítéka annak, hogy tényleg ideje felvenni a százat is a repertoárba: már 49.6-os eredménynél sem érzem magam annyira fáradtnak, mint amikor régebben egy 51-es száz után kóvályogtam a medencéből kijőve. Tudom, még messze vagyok az A szinttől, de van idő bőven arra, hogy felgyorsuljak. A 48.82-es idő itt, Magyarországon tűnik olyan drámainak, hiszen bőven jobb, mint az országos csúcs - ám ha azt vesszük, hogy az ausztrál bajnokságon a hetedik is megúszta, egyértelmű: meg kell célozni, haladni kell a világgal. Remélem, az Eb-n már a közelébe tudok kerülni."

Kiss László szövetségi kapitány:
"Kevés olyan sportág van, amelyben tizennégy A szintes és huszonnyolc B szintet elért versenyző van, azaz ha egy-egy számban nem lennének többen is, és mondjuk különböző országokat képviselnének, negyvenketten utazhatnának az olimpiára - ez óriási fegyvertény, a magyar úszósport erejét bizonyítja! Debrecen újfent bebizonyította, rendezésben tökéleteset tud nyújtani - és immáron az úszósportban is egyre számottevőbb, sőt, lassan bástyává válik. Ami a szakmát illeti, a külföldi edzőtáboroknak hála sikerült megúszni a hazai influenzaszezont, és a kint végzett munkát visszaigazolták az országos bajnokságon elért eredmények. Remekeltek a válogatottak, itthon is és Indianapolisban is: a lányok közül Jakabos Zsuzsanna és Risztov Éva emelhető ki, a fiúknál Cseh László, Bernek Péter, Kis Gergő teljesített kiemelkedően, de tetszett Gyurta Dániel, Pulai Bence és Molnár Ákos is. Fontos még megemlíteni, hogy hat fiatal úszta meg az ifi Eb kiküldetési szintjét, közülük György Réka és Szilágyi Liliána kifejezetten tetszett."

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.