Sport Jandó Zoltán 2012. február. 06. 13:03

Super Bowl: Brady hihetetlen rekordja is kevés volt

A New England Patriots "Super Bowl-mumusává" vált a New York Giants, amely négy éven belül másodszor győzte le a bostoni "Hazafiakat" az NFL-nagydöntőben. Tom Brady, a New England irányítója ötödik fináléját játszotta, s azt követően, hogy az első három alkalommal győzni tudott, 2008-ban és 2012-ben kikapott az Eli Manning vezette "Óriásoktól". Végletekig kiélezett mérkőzést láthattunk.

A New York Giants (NY) 21-17 arányban győzte le a New Englandet (NE), úgy, hogy a második félidő nagy részében a "Hazafiak" vezettek, s az utolsó percben a bostoni alakulat még támadhatott a győzelemért. Az "Óriások" sikeréből ezúttal is oroszlánrészt vállalt a csapat irányítója, Eli Manning, akinek 40-ből 30 sikeres átadása, és négy híján 300 passzolt yardja újabb Super Bowl (SB) MVP címet hozott, azaz, akárcsak négy évvel korábban, ő lett a nagydöntő legértékesebb játékosa. Érdekesség, hogy Eli Manning a sok szakértő által nála is tehetségesebbnek tartott - vele ellentétben azonban egyelőre csak egyszeres SB-győztes - bátyja sikereinek helyszínén nyerte második aranygyűrűjét, a meccset ugyanis Indianapolisban, a Colts stadionjában rendezték.

Kattintson képes összefoglalónkért!
AP / Charlie Riedel

Első negyed: elaludt a New England

A 46. Super Bowlt az előzetesen a szakértők és a fogadó irodák által is esélytelenebbnek tartott New York Giants kezdte jobban, kihasználva, hogy a New England "az öltözőben maradt". Eli Manningék első támadása nem volt túl sikeres (bár 30 yardon belül is jártak, végül a mezőnygól távolságon belülről is kiszorította őket a New England védelme), de mégis ez alapozta meg az első pontszerzést. A támadást lezáró punt után ugyanis a "Hazafiaknak" a saját ötyardosukról kellett volna megkezdeni az építkezést, a New York védelme azonban saját célterületén belül hibára késztette az ellenfél irányítóját, Tom Bradyt, 2 pontot szerezve ezzel (safety).

Az alapszakasz legjobbjai

A hétvégén kiosztották az idei alapszakasz legjobb játékosainak járó díjakat is az észak-amerikai profi amerikaifutball-bajnokságban. Az MVP (legértékesebb játékos) a várakozásoknak megfelelően a Green Bay irányítója, Aaron Rodgers lett, aki 50 szavazatból 48-at gyűjtött be. Rodgers az év támadója díjért is versenyben volt, itt azonban 43-7 arányban kikapott a New Orleans Saints irányítójától, Drew Breestől, aki az idén 5476 yardot passzolt az alapszakaszban, s ezzel megdöntötte Dan Marino 27 éves NFL-rekordját.

 

Némi meglepetést okozott talán, hogy a védők között nem a Minnesota játékosa, Jared Allen nyert (aki 22 sackjével szintén közel állt az NFL-csúcshoz), hanem az idény során 70 szerelést bemutató Baltimore színeiben játszó Terrell Suggs. Az újoncok versenyében nagy fölénnyel a Carolina Panthers irányítója, Cam Newton végzett az élen, míg a legjobb edző díjat 45 voksot begyűjtve Jim Harbaugh, a San Francisco 49ers vezetője szerezte meg.

A New England teljesen megzavarodott a Giants pontszerzésétől (ami abból a szempontból nem meglepő, hogy a safety igen ritka pontszerzési mód az amerikai futballban, a SB-ok történetében ez mindössze a hatodik ilyen volt), s az "Óriások" következő drive-ja során is számos hibát vétettek a bostoniak. Ezek közül a legsúlyosabb az volt, hogy egy sikeres labdaszerzést azért kellett annulálnia a játékvezetőknek, mert a megengedett tizenegy helyett 12 Patriots játékos volt a pályán. A Giants kihasználta a NE gyengélkedését, touchdownnal fejezték be az akciót, így a sikeres jutalompont után már 9-0-ra vezettek.

Kattintson képes összefoglalónkért!
AP / Elise Amendola

Második negyed: ébresztő

A New England az első negyed végén kezdett magához térni (a mérkőzés első 12 percében mindössze 8 másodpercet töltött a pályán a csapat támadósora). A bostoniak az első pontokat a második negyed elején tették fel a táblára: Stephen Gostkowski mezőnygóljával 3-9-re módosult az ő szempontjukból a meccs állása. Az ezt követő percek a védelmekről, illetve a punterekről szóltak: utóbbiak közül jó teljesítményt nyújtott a New England magyar származású játékosa, Meskó Zoltán, de még talán nála is jobban játszott kollégája, Steve Weatherford, aki időről időre megnehezítette Tom Bradyék dolgát rúgásaival. Ennek ellenére a második negyed utolsó támadását pontokkal tudta zárni a New England: a "Hazafiak" egy 96 yardos drive-ot követően nyolc másodperccel a szünet előtt juttatták a Giants célterületére a labdát (Tom Brady átadását Danny Woodhead kapta el az end zone-ban), s miután a touchdownt követő jutalompontot is értékesítette a Pats, 10-9-es New England vezetésnél vonulhattak szünetre a csapatok.

Kattintson képes összefoglalónkért!
AP / Paul Sancya

Harmadik negyed: Tom Brady rekordja

A második félidő úgy folytatódott, ahogy az előző véget ért. Az első támadást a New England vezethette, s a Pats támadósora három és fél perc alatt átgázolt a Giants védelmén, az újabb touchdownt követően pedig már megnyugtatónak tűnő nyolc pontos előnyt szedett össze a bostoni alakulat. Tom Brady kimagasló formát nyújtott a mérkőzés ezen szakaszában: a NE irányítója zsinórban 16 sikeres passzt adott, ami csúcsnak számít a Super Bowlok történetében (Brady a legendás Joe Montana rekordját adta át a múltnak).

A vezetés talán túlságosan is megnyugtatta a NE-t, amely a harmadik negyedben támadásban már semmit nem mutatott. A védekező alakulat is csak arra volt képes, hogy ne engedjen touchdownt a New Yorknak, az egyre meggyőzőbben építkező Eli Manning vezette támadósor azonban két mezőnygólt is értékesített, így az utolsó negyednek 17-15-ös állással vághattak neki a csapatok.

Kattintson képes összefoglalónkért!
AP / Paul Sancya

Negyedik negyed: Drámai végkifejlet

A negyedik negyed nem indult túl jól a New Englandnek, Tom Brady ugyanis eladta a labdát, kissé rövid - így is 50 yardos - passzát a Giants védője, Chase Blackburn halászta le (interception). Ezt követően mindkét csapat játékát az idegesség jellemezte, elejtett passzokkal, buta szabálytalanságokkal nehezítették saját dolgukat. A holtponton először a New York lépett túl, amely jól felépített drive-ját egy igen furcsa touchdownnal zárta egy perccel a mérkőzés vége előtt. A támadás utolsó játéka alapján úgy tűnt: a NE attól tartva, hogy a Giants lepörgeti az órát, s így már nem kerül vissza a labda a "Hazafiakhoz" lényegében beengedte a célterületre Ahmad Bradshawt az "Óriások" futójátékosát. Sokat elárul, hogy először maga Bradshaw sem tudta eldönteni, hogy befusson-e a labdával, vagy megálljon egy yardra a végzóna előtt, ekkor ugyanis mezőnygóllal legalább 3 pont megszerzése már biztosnak tűnt, s ha nem szalad be end zone-ba, valószínűleg már vissza sem kerül a labda a NE-hez.

Kattintson képes összefoglalónkért!
AP / Marcio Jose Sanchez

Így azonban maradt 57 másodperce Bradyéknek, hogy megpróbálják megnyerni a mérkőzést. Az irányítót azonban az utolsó drive-ban nem segítették elkapói, akik sorra ejtették el a megfoghatónak tűnő labdákat. Az utolsó pillanatban Brady még elengedett egy "Hail Mary" passzt (hatvan yardról próbálta bedobni a labdát hat védő közé elkapóinak az end zone-ba), az átadás azonban nem volt sikeres, így 21-17-re a Giants nyerte a meccset.

Aratott a Doritos

A pályán a Giants, a reklámok között pedig a Pepsi tulajdonában lévő Doritos chips-márka nyerte a 46. Super Bowlt. A USA Today ezúttal is már a mérkőzés alatt megszavaztatta a nézőket, hogy mely hirdetések tetszettek nekik a legjobban, és a tavaly előtt második, tavaly pedig holtversenyben első Doritos ezúttal egyedül tudott diadalmaskodni. Ráadásul a márka a második helyet is begyűjtötte holtversenyben a Super Bowlos reklámok versenyében hagyományosan jól teljesítő Anheuser-Busc Inbev sörgyártóval (utóbbi cég egyébként 2007-tel bezárólag 11 éven keresztül mindig a legjobb reklámot hozta a nagydöntőre). A legsikeresebb autós spot a Volkswagené volt, de bekerült az első tízbe többek közt a Kia, az Audi, a Samsung és az M&M's is.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.