A magyar férfi kézilabda-válogatott ma este 20:15-től az Európa-bajnoki címvédő, olimpiai és világbajnok francia csapattal találkozik a C csoport utolsó meccsén. Sok múlik a spanyol-orosz végeredményén is, de több forgatókönyv szerint alakulhat a péntek este. Megnéztük, hogyan állunk és mi kell ahhoz, hogy a középdöntőbe jussunk.
"A srácok hangulata a franciák elleni meccs előtt pont olyan, mint a spanyolok elleni meccs után. Felszabadultak, optimisták - mondta a hvg.hu-nak Nemcsik Balázs, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára. - Az ilyen komoly tétmeccsek előtt persze érezhető a feszültség is az edzőn és a játékosokon, de ez mindig így van, nem a franciák váltják ki. Ilyenkor nagyon fontos a jó ütemezés, mindent - edzések, pihenések, étkezések - tökéletesen össze kell hangolni."
A videós elemzések során Mocsai Lajos és csapata három szempont alapján elemzi az aktuális ellenfelet: védekezése, támadása és a kapusok különleges tulajdonságai, sajátosságai. Az ebből leszűrt információk alapján építik fel meccsről meccsre a stratégiát. Időnként készülnek egy-egy posztra is, mint a spanyolok esetében Julen Aguinagaldéra, az Atlético Madrid 195 centi magas, 110 kilós beállójára. De ez a módszer most felesleges, mert a címvédők egyszerűen minden poszton nagyon erősek.
A mieink már hónapok óta készülnek erre az Európa-bajnokságra, a spanyolok elleni meccs óta eltelt két napban pedig minden idegszálukkal a ma esti, franciák elleni összecsapásra. Bár a torna eddigi meccsein nem nyújtott maradandót és pihent is, várhatóan a világ talán legjobb jelenlegi játékosa, Nicola Karabatic újra játszik majd ellenünk, de Jérôme Fernandez, Daouda Karaboue, Luc Abalo, William Accambray, vagy az egyszerűen csak Air France-nak becézett Daniel Narcisse neve is garantálja, hogy záporoznak majd a lövések a magyar kapura.
A magyar-francia előtti orosz-spanyol meccs végeredménye számunkra kiemelten fontos lesz, hiszen az alapján dől el, mi kell a továbbjutásunkhoz. Ha a spanyolok győznek, mindenképpen továbbjutunk, akármit is játszunk a franciákkal. Ha viszont döntetlent játszanak az egyébként olimpiai kvalifikációs kényszer alatt játszó oroszokkal, akkor mi maximum három góllal kaphatunk ki a franciáktól. Ha többel kapunk ki, akkor a lőtt gólok mennyisége dönt a magyar és az orosz csapat között, jelenleg ez a szám mindkét csapatnál 55.
Ha viszont az oroszok megverik a spanyolokat, akkor Mocsai Lajos csapatának legalább döntetlent kell játszani a franciákkal, akik ellenünk szintén a továbbjutásért játszanak majd, hiszen az első Eb-meccsüket elveszítették a spanyolok ellen. "A franciák minden világversenyen úgy gondolkodnak, hogy a döntőig biztosan eljutnak - tette hozzá Nemcsik Balázs. - Ebben nagy gyakorlatuk van, és éppen ezért szinte sosem kezdenek jól. De a mi célunk mindentől függetlenül az, hogy jó meccset játsszunk, mert nem mindig csak az eredmény számít."
Az MKSZ és a csapat az eddigi két meccset, az oroszok és a spanyolok elleni ikszet abszolút sikerként értékeli, aminek több oka is van. "Egyrészt a harmadik csoportmeccs előtt jó esélyünk van a továbbjutásra, másrészt az eredménytől függetlenül is nagyon jól teljesített a csapat. Különösen a spanyolok ellen - fogalmazott a főtitkár. - De talán még ennél is fontosabb, hogy az itteni szurkolók mindkétszer mellettünk álltak, otthon pedig mindkét meccsünket másfél millióan nézték a tévében."
A Magyarország - Franciaország férfi kézilabda Európa-bajnoki mérkőzés pénteken 20:15-kor kezdődik, az m1 élőben közvetíti.
A cundertől a visszarendeződésig - kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz I.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.