A sajtó még mindig nem Dzsudzsák Balázs villámgyors baloldali megindulásairól és beadásairól cikkezik, hanem fél éven belüli második klubváltásáról. Az Anzsi Mahacskala - Dinamo Moszkva váltás viszont jobbnak ígékezik az előzőnél, legalábbis a hvg.hu által megkérdezett szakemberek ezt mondják.
A szovjet/orosz rendszerváltás után az országban gyorsan kialakult egy gazdagabb réteg, amely rögtön elkezdett az ország labdarúgásába invesztálni. Az alapok megvoltak, és a frissen felhalmozott magántőkének köszönhetően a fejlődés sem akadt meg (csak a példa kedvéért, egy orosz nagycsapat a nyugati klubokéhoz hasonlóan, több százmillió eurós költségvetéssel működik. Összehasonlításképpen: a jelenleg leggazdagabbnak tartott magyar klub, a Videoton FC 1,5 milliárdos éves büdzséből gazdálkodik). A bajnokság így most is sikeresen szerepel az európai kupákban. Azonban hogy a Premjer Liga mennyire erős, a magyar szurkolók előtt csak Dzsudzsák Balázs nyári átigazolása után vált ismertté, amikor az Anzsi itthon fókuszba került.
„A Mahacskala egy kis csapat volt, amely Kerimov felbukkanásával lépett a világ elé, és legutóbb már olyan edzőkkel tárgyaltak, mint Arséne Wenger, Guus Hiddink, Marcello Lippi vagy Fabio Capello - mondta a hvg.hu-nak Varga Sándor FIFA-menedzser, aki hosszú évek óta dolgozik az orosz-ukrán futballpiacon. - Mégis, az én véleményem az, hogy Dzsudzsák nem döntött jól, amikor Mahacskalába igazolt, a mostani váltással azonban már igen. A fizetésében nem lesz visszaesés, és egy nagy múltú, számomra szimpatikus klubhoz érkezik, rendezett körülmények közé. Ahol nincs olyan kapkodás, mint az Anzsinál.”
"BALÁZS ELŐTT MÉG EGY PIAC MEGNYÍLHAT" |
"A futballt szeretők többségéhez hasonlóan csalódott voltam én is, amikor Balázs az Anzsihoz igazolt - mondta Hajdu Attila, a Ferencváros egykori tízszeres válogatott kapusa a hvg.hu-nak. - Hiszen amíg az Eindhovenben játszott, titkon mindannyian azt reméltük, Détári után megint lesz egy nemzetközileg is elismert klasszisunk, aki jó hírünket viszi a világba. Tehát, hogy egy manapság nem olyan magasan jegyzett futballkultúrából ugyanúgy ki tud majd emelkedni, mint Litmanen a finneknél, Sztoicskov a bolgároknál vagy Krankl az osztrákoknál. Szakmailag töretlenül fejlődött kint a holland bajnokságban, ami az eligazolásával megtorpanni látszott, ráadásul elsősorban a pénz miatt.
És ezt azzal magyarázták, hogy egy szuper csapatba igazolt. Az Anzsinak azonban múltja nem volt, csak a jövőről és a nagy tervekről beszéltek, mire azonban mindez megvalósulhatott volna, Balázs már legalább 30 éves lett volna. Ezzel szemben ezt a mostanit nagyon jó döntésnek tartom, hiszen a Dinamo Moszkva egy komoly, nagy múlttal bíró csapat, komoly bajnokságokat megjárt válogatott játékosokkal, akikkel az edzés is nagyobb kihívást jelent, vagyis sokkal jobb hely Balázs további fejlődése szempontjából. Plusz az esély is nagyobb a nemzetközi kupaszereplésre. És mivel a megfigyelők és az edzők is inkább a nemzetközi mezőnyre fókuszálnak - a németek például folyamatosan követik Kurányit, akivel most csapattársak lesznek -, Balázs előtt még egy piac megnyílhat. És ezzel persze az ázsiója is nagyobb lehet." |
A menedzser szerint a váltás valószínűleg nem a játékos döntése volt. „Most minden az új edző tervei szerint zajlik. Ezért valószínűleg nem Balázs ment oda a vezetéshez, mondván, váltani akar, inkább azt tudom elképzelni, hogy Jurij Krasznozsan elképzeléseibe nem nagyon fér bele. Különben el sem engedték volna. Ezt valószínűleg meg is beszéltek, így már ő is másképp állt hozzá. De ez nem az ő hibája. Ha Eto’o sem férne bele, akkor neki is mennie kellene, mint ahogy pár játékos szerint el is fog igazolni az Anzsiból. Kint maximalisták a tulajdonosok és az edzők, más kérdés, hogy szerintem Krasznozsan sem marad sokáig, ha nem jönnek a sikerek.”
Van-e visszaút Nyugat-Európába?
A hvg.hu úgy tudja, Dzsudzsák Balázs után három Premier League-klub konkrétan érdeklődött akkor, amikor ő 2011 nyarán az Anzsi Mahacskalát választotta. Minden hazai futballszurkolóban felmerült, lesz-e még visszaút Dagesztánból a fiatal focista számára. A viszonyokat nagyon jól ismerő Varga Sándor szerint igen, mert a nyugati és a keleti piac egyre nyitottabb egymásra, és a játékosáramlás most már nem csak egyoldalú.
„Ez a folyamat nem most kezdődött. Példának ugyan egy ukrán csapatot hozok fel, de a két bajnokság - az ukrán és az orosz - nehezen elválasztható, nem hiába gondolkodnak hosszú ideje egy közös ligában. A Dinamo Kijev 1999-es sikercsapatából több játékost is képviseltem, közülük három játékosom igazolt külföldre, kettő angol élcsapathoz. Sőt, Sir Alex Ferguson, a Manchester United trénere a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakasza előtt az mondta, hogy bárkit kaphatnak, csak a Kijevet ne! Már akkor is nagyon figyeltek a keletről jövő focistákra.”
Dzsudzsák átigazolásával annak a lehetősége is újból fennáll majd, hogy akár visszaigazoljon Nyugat-Európába. Ehhez persze az kell, hogy a Dinamo Moszkva mondjuk orosz bajnokságot nyerjen, vagy jól szerepeljen a Bajnokok Ligájában vagy az Európa Ligában. Varga elmondása szerint az orosz nagyklubok (Zenit Szentpétervár, CSZKA Moszkva, Szpartak Moszkva, Torpedo Moszkva és Dinamo Moszkva) 10-20 fős játékosfigyelő szakembergárdát alkalmaz, akik 100-150 játékost figyelnek a piacon. És ha megvan a megfelelő jelölt, a pénz errefelé nem gond, így maga az üzlet már gyorsan megszületik a nagy emberek kaviáros asztala mellett.
DZSUDZSÁK BALÁZS NYILATKOZATA |
"Intenzív és eredményes tárgyalásokon vagyunk túl, és elmondhatom, hogy lényegében megegyeztünk a Dinamo vezetőivel a szerződésemről - mondta az mlsz.hu-nak Dzsudzsák Balázs. - Ma bemutattak a klub elnökének is, akivel együtt ebédeltünk, délután pedig fotózásra megyek. A fényképekre a vízumhoz van szükség, hiszen a Dinamo hamarosan Dubajba utazik edzőtáborozni. Az a vezető, akinek a klub részéről alá kell írnia a szerződést, jelenleg nem tartózkodik Moszkvában, szerda délután vagy csütörtök reggel érkezik meg, és akkor már papíron is a klub játékosa lehetek. Új csapatom tagjai Szocsiba utaztak, ahol mindenre kiterjedő orvosi vizsgálatokon vesznek részt. Nekem nem kell utánuk mennem, egyrészt mert hivatalosan még nem tartozom a kerethez, másrészt pedig pénteken egész napos orvosi felmérésen estem át Rómában, ugyanott, ahol az Anzsival kötött szerződés előtt is megvizsgáltak. A magyar szurkolóktól még kérek némi türelmet, addig nem szeretnék beszélni a szerződésemről, amíg nem írom azt alá, nem lenne etikus a Dinamóval szemben." |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.