Öt spanyol bajnokit nyert zsinórban, volt olasz bajnok, nyert BL-t és Európai Szuperkupát, valamint az utóbbi negyed évszázad legjobb külföldi játékosnak választották Spanyolországban. Ki az? Hriszto Szoicskov? Zinedine Zidane? Luis Figo? Lionel Messi? Egyik sem.
Elsőre nem rá gondolnánk, pedig a spanyol bajnokság egyik legjobb külföldi játékosa volt a dán futballista családból származó Michael Laudrup, aki öt szezont húzott le a Barcelonában (1989-1996), majd a Real Madridhoz igazol két évre. Mégsem kezdték ki úgy, mint Luis Figót, sőt megválasztották az utóbbi 25 év legjobb idegenlégiósának. Az egyetlen olyan játékosa a futballtörténelemnek, aki zsinórban öt spanyol bajnoki címet tudott nyerni.
A világ legjobb futballklubjai versengtek érte, a két spanyol mamutklubon kívül focizott a Juventusban, a Lazioban és az Ajaxban is, hajszál híján a Liverpoolban is. Mégis, akik látták őt játszani, a futball egyik elfelejtett hőseként emlékeznek rá. Ami részben igaz is, tekintve, hogy ma már nem ő az első, akinek a neve a Barcáról beugrik.
Pedig ha megindult, senki sem tudta megállítani, gyakran csapta be a védőket azzal, hogy nem oda passzolt, ahova nézett. És a legfontosabb: pályafutása során egyszer sem kapott piros lapot. Michael Laudrup jelenleg 47 éves, és a spanyol Mallorca edzője. Legendás játékosok Laudrupról.
Franz Beckenbauer: "Pelé volt a hatvanas évek legjobb játékosa, Cruyff a heteveneseké, Maradona a nyolcvanasoké, Laudrup pedig a kilencveneseké."
Romário: "A legjobb volt, akivel valaha együtt játszottam, egyben a futballtörténelem ötödik legjobb játékosa."
Ivan Zanorano: "Egy zseni! A legfőbb oka annak, hogy én annyi gólt szereztem, Laudrup volt."
Johan Cruyff: "Egyike a legbonyolultabb játékosoknak, akikkel valaha együtt dolgoztam. Ha 80-90 százalékot hozott ki magából, akkor is messze jobb volt mindenkinél. Én azonban százat követeltem tőle, és ő rendszerint ezt is hozta. Amikor játszott, az olyan volt, mint egy állom, egy varázslat, senki sem érhetett még csak a közelébe sem."
Michel Platini: "Az egyik legnagyobb tehetségek egyike. Legalábbis az edzőpályán, mert meccseken szerintem sosem használta ki valamennyi képességét."
Josep Guardiola: "A legjobb játékos volt a világon, el sem hiszem, hogy egyszer sem kapott Aranylabdát."
Roberto Galia: "Játszottam Maradona ellen, Platini és Baggio ellen, de mind közül Michael Laudrup tudta a leghihetetlenebb dolgokat művelni a labdával."
Javier Clemente: "Számomra mindig Michael Laudrup marad a futballtörténelem legzseniálisabb focistája. Ő az első számú. Mindörökre."
José Maria Bakero: "Senki sem adott annyi ihletet a Barcelonának, mint Michael. Mindannyian felnéztünk rá. Kiváltság minden nap, amit egy ilyen zsenivel oszthat meg az ember."
Ronald Koeman: "Valószínűleg Michael volt a legügyesebb és a legelegánsabb játékos, akivel valaha együtt játszottam. Kevesen tudnak úgy cselezni, ahogy ő tette. Érezte és látta a játékot, brilliáns tulajdonságainak köszönhetően egy pillanat alatt meg tudta változtatni a meccset."
Hriszto Sztoicskov: "A legjobb európai játékosok egyike, akit valaha is láttam. Elegáns, régi vágású irányító volt, olyan dolgokat tudott megcsinálni, amit csak kevés játékostársa."
Luis Figo: "Azt hiszem, Michael Laudrup volt a legjobb játékos, aki ellen valaha is játszottam."
Andrés Iniesta: "Hogy ki a legjobb játékos a Barcelona történetében? Laudrup."
Fabio Capello, az AC Milan edzőjeként, az 1994-es BL-döntő után: "Laudrup volt az egyetlen fickó, akitől féltem a Barcelonából. De Cruyff elengedte, és ez nagy hiba volt."
Brian Laudrup: "A bátyám csatárként kezdte, és elegáns támadó középpályás lett belőle, egyben talán a legkomplettebb játékos. A többieknél magasabb szintre emelte a térbeli látása, amilyen gyorsan látott és passzolt. Előbb tudta, mi következik, mint bárki. Ha létezik olyan, hogy "fociagy", akkor neki egész biztosan az volt."
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.