Barca-Milan a keddi csemege
Mind a spanyol címvédő FC Barcelona, mind pedig keddi vendége, az olasz AC Milan eddig háromszor ért fel a Bajnokok Ligája csúcsára, ennél fogva is e páros mérkőzése jelenti a legveretesebb csatát a sorozat csoportkörének nyitányán.
A rangadó esélyese egyértelműen a katalán gárda, amely hatásos idénykezdet gyanánt nemrég a hazai és az európai Szuperkupát is begyűjtötte, igaz, a hétvégi bajnokin váratlanul csak döntetlent játszott a nem éppen világverő Real Sociedaddal, Utóbbi botlás ellenére a szezonját a Serie A-ban szintén "iksszel" indító milánói alakulat részéről hatalmas fegyverténynek számítana akár egyetlen pont "hazavitele" is a Camp Nou Stadionból.
A Barca otthoni mérlege eleve ellenfélrémísztő, hiszen utóbbi 21 BL-mérkőzésén kivétel nélkül eredményes volt, s csupán kettőt veszített el a "nyerőszámból". A Milan persze nyilván inkább abba a statisztikai adatba kapaszkodik bele, amely szerint az eddigi egymás elleni kilenc meccsből - két döntetlen és négy vereség mellett - hármat megnyert, vagyis az összmérlege egyáltalán nem nevezhető rossznak. Akár részsikerre is csak akkor számíthatnak azonban az olaszok, ha képesek meggátolni a Barcelona csupa világklasszis - Xavi, Iniesta, vagy a legújabb szerzemény, Fabregas - alkotta középpályás sorának hatékony építőmunkáját, s kikapcsolni a játékból aMessit, aki legutóbbi 18 Bajnokok Ligája-szereplése alkalmával éppen 18 gólt szerzett.
Az sem az itáliai társaság mellett szól, hogy utolsó három BL-mérkőzésén egyszer sem talált be az ellenfelek kapujába, hét spanyolországi vendégszereplését tekintve pedig csupán egyszer távozhatott győztesként. Mindenesetre a két együttes legutóbb 2006 áprilisában találkozott, s akkor - Barcelonában - 0-0-ra végződött a BL-randevú.
A keddi program kínálatából kiemelendő még két angol-német párharc, amelynek egyformán nehezen megjósolható a végkimenetele. A Chelsea-Leverkusen duóé például azért is, mivel eleddig egyszer sem ütközött meg egymásssal nemzetközi tétmeccsen a két csapat. A "nemzeti szintű" statisztika viszont a londoniak diadalát vetíti előre, hiszen hazai pályán korábban sosem kaptak ki német csapattól, még pontosabban: ötből négyszer győztek a Stamford Bridge-en germán riválissal szemben. Az még beszédesebbnek tűnő tény, hogy a Chelsea legutóbbi 23 hazai BL-fellépésén kivétel nélkül veretlen maradt.
A Leverkusen optimizmusát az sem erősítheti, hogy angol csapatokkal vívott 15 eddigi meccséből csupán kettőt nyert meg, kilencet viszont elveszített, s még rosszabb a mérlege vendégként, tudniillik angol földön soha nem győzött még: hét mérkőzéséből kettő lett döntetlen, ötször pedig alulmaradt. Ha most is kikap a Bayer, sajátosan nevezetes határkőhöz érkezik: 150. európai kupameccsén 50. vereségét lesz kénytelen elkönyvelni.
A Borussia Dortmund-Arsenal páros most harmadszor került szembe az európai futballporondon, s pillanatnyilag 1:1-re állnak: 2002-ben előbb a londoni Ágyúsok nyertek 2-0-ra, pár héttel később pedig a Dortmund 2-1-re. Az akkoriak közül különleges hírmondónak a cseh középpályás Tomas Rosicky maradt meg, aki kilenc éve a német együttest erősítette, jelenleg pedig az angol csapat légiósa. A Borussia legutóbbi 11 hazai BL-meccséből csak ötöt volt képes megnyerni, de az Arsenal se lehet büszke statisztikájára: utóbbi hét idegenben játszott Bajnokok Ligája-meccséből nem kevesebb, mint hatot elveszített.
A csoportnyitánynak akad magyar vonatkozása is: a Chelsea-t és a Leverkusent felvonultató négyesnek a tagja még a spanyol Valencia mellett a Tőzsér Dánielt, Köteles Lászlót és Tóth Balázst foglalkoztató belga Racing Genk, míg a Huszti Szabolcsot a soraiban tudó orosz Zenit a portugál Porto, az ukrán Sahtar Donyeck és a ciprusi APOEL Nicosia együtteseivel találkozik.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.