Storcz Botond szövetségi kapitány a szombati nap végén értékelte a magyar kajak-kenu-válogatott eddigi eredményét. A pénteki nap eufóriáját visszafogottabb szombat követte - csalódással és váratlan arannyal.
“Tegnap az összes érem, az összes lehetőség bejött, a mai nap viszont vegyes érzelmekkel telt – értékelte a szombati versenynapot Szegeden, az esti sajtótájékoztatón Storcz Botond szövetségi kapitány. – Összességében azért el lehet mondani, hogy eddig elégedett vagyok a magyar válogatott vb-n nyújtott teljesítményével. Nyilván ha külön-külön belemennék a szakágak elemzésébe, látszana a különbség, de ezek kiegyenlítik egymást.”
“Mindenkit nagyon foglalkoztat a férfi kajaknégyes eredménye, de most Magyarországon ők voltak a legjobb csapat, a kvótát pedig megszerezték. Nem mentegetőzni szeretnék, de azt látni kell, hogy a férfi kajak négyes mezőnyében az olimpiai bajnok fehéroroszok sem jutottak döntőbe, de nem került be a világbajnoki címvédő francia négyes és az Európa-bajnok portugál egység sem. Ebből is látszik, hogy nagyon erős, kiegyensúlyozott mezőnyről van szó. A legjobb esetben a dobogóra fértünk volna fel, de valójában a 4-6. hely volt a reális. A győztesek viszont nagyon jó idővel értek be, teljesen tisztán nyertek.”
“A magyar négyes összetétele természetesen még változhat Londonig, hiszen új év kezdődik, tiszta lappal kezd mindenki – mondta Storcz a hvg.hu kérdésére. – A kvótát most sem a versenyzők, hanem az ország szerezte. A cél az, hogy minden világversenyen a legjobbak induljanak, ami most ez a négyes volt. A mai K-2 500 sikere is pozitív visszajelzés, ami élesebbé teheti majd a versenyt.”
A kapitány is meglepődött
A fiatal kajak kettes egység világbajnoki címe a kapitányt is meglepte, bár lapunknak elmondta, hogy titokban azért bízott egy éremben. “Nyilván valamennyire átalakul a mezőny a kvalifikáció miatt, és fedik egymást a versenyek. Nem ugyanazok indultak 1000 méteres olimpiai távon, mint ötszáz méteren, de ennek nem tulajdonítok különösebb jelentőséget. Ez egy természetes átalakulás ilyenkor.” Storcz hozzátette, hogy a Tóth – Kulifai páros a hazai válogatókon nagyon jól szerepelt, a négyesük is jól ment. “Nem azért indultak ők, mert nem volt jobb, hanem mert kiharcolták.”
A Csipes Tamara – Kovács Katalin kettősnek ma nem jött ki a lépés, az Európa-bajnok páros még a dobogóról is lecsúszott a K-2 500 méteres futamban. “Látszott rajtuk, hogy nem kapták el, ezt nekem Kati a futam után mondta is. Szerintem egy kevésbé erős hátszél segíthetett volna nekik, de nem akar senki – sem ők, sem én – mentegetőzni. Én a korábbi eredmények alapján többet vártam tőlük, de nem ez volt életük legjobb futama, ezt mindannyian láttuk. Az ilyesmi benne van a versenyben, nem történt tragédia még akkor sem, ha tény: a lányoknál nem csupán a kvótaszerzés volt a cél.”
A kenu szakosztály négy olimpiai kvótával számolt, ebből Vajda Attila révén viszont csak egyet szerzett az ország. ”Kenu párosban és kenu egyes 500 méteren jövő május közepén, Poznanban lesz pótkvalifikációs verseny. Kenu párosban még egy európai egység szerezhet kvótát, kenu egyesben pedig kettő. Erre azért többen pályázunk,de nem az első eset, hogy pótkvalifikáción kell résztvennünk.”
Storcz látványos küzdelmekre számít holnap. “Csipes Tamara nagy esélyes a számában, de nem mennék bele jóslásokba, mert az elő- és középfutamok alapján szerintem nem is lehet. Viszont érmek számában hozzuk a tevezettet.”
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.