A BBC pár napja bejelentette, hogy a tévézés történetében először 3D-ben közvetíti a wimbledoni teniszbajnokság döntőit. Pontosan mi ez a technika, és hogyan változtathatja meg tévézési szokásainkat?
„Szeretnénk a nézőket minél közelebb vinni az igazi akciókhoz – nyilatkozta a történelmi vállalkozásról Danielle Nagler, a BBC HD and 3D főnöke. – Biztos vagyok abban, hogy a 3D-technika rengeteget tud hozzáadni ahhoz a drámához, ami a világ legjobb játékosainak a trófeáért való küzdelmei jelentenek.”
A BBC élő háromdimenziós közvetítése a 125 éves wimbledoni nyílt teniszbajnokság döntőiben debütál majd. Az esemény követéséhez a nézőknek szükségük lesz egyrészt speciális televíziókészülékre és szemüvegre, másrészt a BBC HD-csatornához való hozzáférésre. Magyarországon a 3D egyelőre inkább mozifilmekre korlátozódik, Angliában azonban a mozik már évekkel ezelőtt bevállaltak 3D-sportközvetítéseket.
A brit csatornának már közel egy évtizedes tapasztalata van a 3D-technika fejlesztésében és használatában, különösen a Természettudományi Osztálynak, de pár évre visszamenőleg kisfilmek és előzetesek készítése révén a BBC Films-nek is. Sőt, a világ legnagyobb műsorszolgáltatójának sportosztálya sem számít kezdőnek.
„Az első tapasztalatokat már 2008-ban megszereztük a Hat Nemzet Rögbikupáján, majd két év múlva ugyanott a BBC több meccs 3D-közvetítésében is együttműködött az O2-vel – nyilatkozta Lauren Gildersleve, a BBC újságírója a hvg.hu-nak. - Élőben ezeket mintegy 40 mozi vetítette le három dimenzióban. Azóta rajtunk kívül a világon más szervezetek is bekapcsolódtak a 3D-s sportközvetítésekbe, ez alól a mostani wimbledoni teniszbajnokság sem lesz kivétel."
Mivel a technika most debütál Wimbledonban, az elvégzett tesztek után a csatorna vállalása egyelőre csak a július 2-i és 3-i döntőkre vonatkozik. „Most még nincs tervünk arra vonatkozólag, hogy később több meccs is szóba jöhet-e, előbb ki kell tapasztalnunk mindent.” A szakmai stáb változatlan lesz, de az új közvetítésekhez a 18 hagyományos (2D) kamerán túl hat pár 3D-s kamerára lesz szüksége a technikai csapatnak.
WIMBLEDON 3D, 2011 |
A wimbledoni nyílt teniszbajnokság selejtezőit június 13. és 16. között tartják, a főtáblás küzdelmek pedig június 20-án kezdődnek, és július 3-án fejeződnek be a férfi egyes döntővel. A mérkőzéseket ide kattintva, a torna honlapján percre pontosan követheti. |
„Ezt a technikát a közeljövőben szeretnénk tovább fejleszteni – tette hozzá Gildersleve. - A következő évben már a BBC One több sorozatát is 3D-ben szeretnénk adni. A tervek több műsort is tartalmaznak, egyelőre biztos, hogy ilyen lesz a Planet Dinosaur. A BBC-nél nagy hagyománya van az újítások bevezetésének, és bár nemcsak rajtunk múlik, idővel szeretnénk, ha ez a technika mindenkihez elérne.”
Hogy melyik sportesemény lehet a következő 3D-ben közvetített műsor, arról még folynak a tárgyalások a jogtulajdonosokkal. A BBC mindenestre nyitott, az elsődleges cél természetesen a 2012-es londoni olimpia.
„A tárgyalások még nem zárultak le, de amint megtudjuk, hogy egyáltalán milyen olimpiai versenyeket közvetíthetünk ezzel a technikával, megvizsgáljuk, hogyan tudjuk elérhetővé tenni azon csatornák számára, akik igénylik és fizetnek érte.”
Mit jelent valójában a 3D-technika?
A 3D itthon ugyan még nem gyakori, de egyre elterjedtebb és népszerűbb, mivel az otthon vagy moziban ülő nézők számára sokkal élethűbb élményt nyújt a hagyományos közvetítéseknél. „Az utóbbi időben egyre általánosabbá vált az a vélemény, hogy számos sportközvetítést talán még jobb is otthonról nézni, mint a helyszínen, hiszen a tévében még azt is jól láthatjuk, amihez egy stadionban távcső kellene” – mondta a hvg.hu-nak Kováts Botond, a Samsung Marketing és PR menedzsere.
„Konkrét példát említve, a készüléktől és az adás minőségétől függően egy teniszmeccs esetében a szemben álló játékos messze a képernyő síkja mögött helyezkedik majd el, míg például egy vonalról kipattanó labda akár 'ki is repülhet a képernyőről' a szobába – szemléltette Kováts. - A néző gyakorlatilag bekerül a pályára, aminek az lehet a vége, hogy egyszer majd magának rendezi a közvetítést az általa preferált kameraállás kiválasztásával.”
Az egyelőre szűk vásárlói rétegen kívül a 3D közvetítésnek van két komoly akadálya is, a sávszélesség és a 3D kamera, melyből a közvetítés helyszínén akár több tucatra is szükség lehet. A dél-afrikai focivébé volt az első világszintű 3D-sportközvetítés, de a tévénézők többségéhez csak a hagyományos HD adás jutott el. „Ők úgy tudták mégis térhatásúvá alakítani az adást, ha olyan készülékük volt, mely a kétdimenziós képet képes volt háromdimenzióssá alakítani.”
A technológia ugyan újnak számít, de mint a BBC fent említett válaszaiból is látszik, fokozatosan terjed. „A 3D-adás szabvány alapján történik. A nézőnek nincs más dolga, mint 3D üzemmódba állítani a tévét és felvenni a 3D-szemüveget – tette hozzá Kováts Botond. - Mivel a jelenlegi piacvezető TV-gyártó kiemelten kezeli a 3D megjelenítést, a többi cég pedig követi, így idővel a tartalomszolgáltatók is beállnak a sorba.”
A technika gyors terjedésére jó példa a Full HD esete, melyről négy évvel ezelőtt még alig tudtunk valamit, ma pedig már az m1, m2 és a Duna TV több adása is élvezhető e formátumban.
Vincze Szabolcs
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.