Több százmilliós visszaélések a magyar úszóknál
A magyar kormány 400 millió forinttal támogatta a 2010-es úszó Európa-bajnokságot, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ennek felhasználásában azonban számtalan szabálytalanságot állapított meg.
A 2010. évi Úszó, Műugró, Műúszó és Nyíltvízi Európa-bajnokságot Magyarország és a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) rendezte, amit a kormány központi költségvetési forrásból közvetlenül 400 millió, közvetett módon pedig további 442 millió forinttal támogatott. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) megvizsgálta ennek az összegnek a felhasználását, és szabálytalanságokat állapított meg.
A szervezet vizsgálata alapján a MÚSZ főtitkára a támogatási szerződés megkötése előtt megalapozatlan költségvetést nyújtott be az Önkormányzati Minisztériumnak, melyben az Európa-bajnokság költségeit harminc százalékkal magasabbra tervezte a szükségesnél. Így közel 350 millió forinttal lépte túl a reális értéket.
A KEHI az ellenőrzés során talált egyéb szabálytalanságokat is: a MÚSZ közbeszerzési eljárás nélkül, illetve jogszerűtlenül lefolytatott közbeszerzést követően kötött szerződéseket, indokolatlanul akart egyes költségeket elszámolni, az alkalmatottak után pedig nem tett eleget bejelentési és járulékfizetési kötelezettségének sem, a be nem fizetett járulék összege 20 millióra rúg.
Ezek mellett Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke, LEN alelnökként napidíjat vett fel az kontinensviadal ideje alatt., holott a honi szövetség elnökeként hivatalból részt kellett vennie az eseményen. A KEHI szerint az is furcsa, hogy a szövetség főtitkára feladatait az erre vonatkozó szerződés szerint ingyenesen látja el, a tulajdonában álló Bt-n keresztül mégis több tíz millió forintos díjazásban részesült.
A KEHI megállapításai alapján a 400 milliós állami támogatásból a MÚSZ mintegy 120 millió forintra nem lett volna jogosult, további 60 millió forintot pedig jogszabálysértő módon használt fel. A vizsgálat emellett több mint 130 millió Ft összegű jogszabálysértő forrás-felhasználást tárt fel.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.