A 2010-es világbajnokság sem telt el bakik nélkül, melyek közül némelyik még a grundokon is ciki lett volna. A hvg.hu megkísérelte összegyűjteni a tizenegy legemlékezetesebbet, posztokra lebontva, videókkal és képekkel illusztrálva.
Robert Green – Az ő nevéhez fűződik a világbajnokság legnagyobb kapusbakija. Az amerikaiak elleni csoportmeccsen Clint Dempsey gyengére sikeredett lövését nem tudta megfogni, a szinte guruló labda a kesztyűjén megpattanva bevánszorgott a hálóba. A 30 éves hálóőr ki is került az angol csapatból, David James váltotta fel.
Matthew Upson – A németek elleni nyolcaddöntőn is volt egy hatalmas angol hiba: a védelembe bekerült Matthew Upson, aki egy német kirúgásnál óriási hibát vétett. Rosszul helyezkedett a német kapus, Manuel Neuer előreívelésénél, majd az előretörő Miroslav Klosét szabálytalansággal sem sikerült megállítania. Így a német csatár belőtte a második gólt, amire következett Jorge Larrionda bíró elhíresült hibája, így az angolok nem tudtak egyenlíteni.
Martín Demichelis – A Bayern München 29 éves argentin védőjében mindig benne van a gól, mármint az, hogy saját csapata róla kap gólt. Így történt ez az Argentína – Dél-Korea csoportmeccsen is, mikor az első félidő végén suta mozdulattal passzolni akart, de a mögötte ólálkodó ázsiai játékos lecsapott a gyenge és érthetetlen passzra, és berúgta a labdát a hálóba. Ilyen gólokat grundon látunk.
Fabio Cannavaro – A 2006-os aranylabdás védő, aki négy éve döntő szerepet játszott az olaszok világbajnoki győzelmében, most ugyanekkora részt vállalt magára abból, hogy Marcello Lippi együttese még a csoportból sem jutott tovább. Legemlékezetesebb az Új-Zéland elleni megoldása, mikor belevetődött Simone Elliott beadásába, de a mozdulat nem sikerült valami jól. A labda lepattant a combjáról, amit a szemfüles Shane Smeltz a hálóba is pöccintett.
Cheick Tioté - A vébé egyik legszörnyűbb szabálytalanságát az elefántcsontparti Tioté követte el, amikor a brazil Elanóval ütközött. Bár sokak szerint Elano sem volt teljesen vétlen az esetben - távolról becsúszva, kicsit a labda fölött rúgott el, a labdát felülről érintve, sodorva -, de a holland Twente csapatában játszó Tioté durva talpalása nyomán a dél-amerikai játékos számára befejeződött a vébé. Jellemző, hogy Tioté ekkor még sárga lapot sem kapott.
Cristian Riveros - a paraguayi középpályás rögtön az Olaszország - Paraguay csoportmeccs első percében egy brutális belépővel kezdett, és teli talppal megrúgta Riccardo Montolivo sípcsontját. Igazi hentesmunka, ha nincs az olasz középpályáson lábszárvédő, ez egész biztosan csonttörés lett volna.
Felipe Melo – Brazíliát a legtöbben a legesélyesebbnek tartották a világbajnoki trófea megnyerésére. A csapatot azonban a nyolcaddöntőben búcsúztatta Hollandia, ami köszönhető volt a 27 éves középpályásnak is. A Juventus játékosa ugyanis a 73. percben alaposan megtaposta a földön fekvő Arjen Robbent, amiért – teljesen jogosan – piros lapot kapott. Húsz perc alatt egyenlíteni a hollandok ellen emberhátrányban gyakorlatilag lehetetlen. Még Brazíliának is. Melo kiállítása vébébúcsút ért. Brazíliának.
Mark van Bommel – talán a világbajnokság egyik legvisszataszítóbb játékosa volt, számtalan faultja, szabálytalansága, utánrúgása, reklamálása maradhatott meg a nézőkben. Uruguay ellen, az elődöntőben Sebastian Fernandezzel szemben szabálytalankodott, majd utánrúgáshoz hasonló mozdulatot tett. Bert van Marwijk holland szövetségi kapitány vejeként azt gondolhattuk volna róla, hogy egy kicsit visszafogja magát a vébén, hátha nem hozza szégyenbe apósát. De nem ezt tette, a döntőben is többször durván szabálytalankodott, több piros lapot is megérdemelt volna.
Wayne Rooney – szenzációs évet zárt a Manchester Uniteddel, a világbajnoki szereplése pedig gyalázatosra sikeredett. Anglia három világbajnoki góljából egyik se az ő nevéhez fűződik, de elmondható, hogy Dél-Afrikában egyáltalán nem találta a helyét Fabio Capello csapatában. A szigetország reménysége egy emlékezetes mozdulat nélkül utazhatott haza. Azaz egy mégis volt: Algéria ellen félidőben beszólt az angol szurkolóknak, hogy kedves tőlük, hogy fújolják saját csapatukat. Nyilván volt rá okuk.
Nicolas Anelka – a francia támadóval esett meg az a szégyen, hogy még azelőtt el kellett hagynia Dél-Afrikát, hogy csapat kiesett volna. Mondjuk arra se sokat kellett volna várnia. A Chelsea csatára teljesen impotens volt a 2010-es vébén, június 17-én pedig nem túl elegánsan szemtől szembe bírálta Raymond Domenechet, a leszereplő franciák szövetségi kapitányát (Va te faire enculer, sale fils de pute - Menj a p...ba, a k..va anyádat!). Ezért gyakorlatilag száműzték a francia futballból.
Asamoah Gyan – a ghánai csatár egyáltalán nem szerepelt rosszul a világbajnokságon, viszont esélyt kapott arra, hogy továbblője csapatát az elődöntőbe. Azonban felső lécre bombázta azt a 120. percben megítélt büntetőt, amit azért kaptak, mert egy labdát az uruguayi csatár, Luís Suárez nem túl sportszerűen a gólvonalról ütött ki. A bíró szinte azonnal le is fújta a meccset, a tizenegyespárbajban pedig a uruguayi diadal született.
A LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG LEGROSSZABB BÍRÓI |
Az uruguayi Jorge Larrionda volt a vébé egyik legvitatottabb szereplője. Hatalmas tévedése, amikor Frank Lampard szabályos gólját nem adta meg a németek elleni nyolcaddöntőben az angoloknak, alighanem döntően befolyásolta a meccs végeredményét és a továbbjutást is. Pedig Lampard felső lécről bepattanó lövése mélyen a kapuban landolt, de sem a partjelző, sem a bíró nem észlelte ezt.
A mérkőzés eredményét azzal is befolyásolta a játékvezető hibája, hogy az angolok egyenlítés helyett hátrányban maradtak, a németek pedig legázolták őket a második félidőben. Larriondát ezek után hazaküldték, az olasz Roberto Rosettivel együtt, aki az argentinok óriási, Mexikó elleni lesgólját adta meg, szintén a kieséses szakaszban.
Carlos Tévez több mint egy méteres lesen állt, Rosetti azonban ezt nem vette észre, alighanem a partjelzőjére hagyatkozott ő is a rossz döntés meghozatalakor. A botrány akkor robbant ki, mikor az óriáskivetítő a helyszínen többször is megisméltelte az esetet, így mindenki láthatta az egyértelmű lest. |
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.