Megszületett a századik magyar kajakos Eb-arany
A magyar versenyzők egy arany-, két ezüst- és egy bronzérmet gyűjtöttek a szombat délelőtti 1000 m-es döntők során a spanyolországi Trasonában zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon. A győzelmet a Szabó Gabriella, Csipes Tamara kajakos duó szállította - ez egyben a sportág 100. magyar Eb-elsősége.
A férfiak hasonló számában versenyző Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos kettős, valamint a Dombi Rudolf, Szalai Tamás, Kökény Roland, Hadvina Gergely összeállítású kajak négyes második, a kenus Sarudi Pál pedig harmadik lett.
Az egykilométeres finálék mindegyikében érdekelt volt Storcz Botond szövetségi kapitány csapata, elsőként pedig a kajak egyesek között Kucsera Gábor szállt vízre. A Kőbánya SC lapátforgatója a táv első felében a mezőny hátsó felében evezett, majd a második 500 m-en megpróbált felzárkózni, de végül nem volt esélye a dobogóra kerülésre, s hatodik lett. Ezzel az eredménnyel ugyanakkor nem lehet elégedetlen, hiszen a tavalyi kontinensviadalon nem került a fináléba, s csupán 18.-ként zárt. A számot ismét a címvédő és világbajnok német Max Hoff nyerte.
A kenu egyeseknél már a rajt előtt biztos volt, hogy nem lesz címvédés, a tavaly győztes, olimpiai bajnok Vajda Attila ugyanis sérülése miatt el sem utazott Trasonába. Távollétében Sarudi Pál képviselte a magyar színeket, s remekül helyt is állt, ugyanis azok után, hogy féltávnál csak a hatodik volt, a végére felkapaszkodott a dobogóra, s a német Brendel, valamint a francia Goubel mögött harmadikként zárt.
Már a női kajak egyesek döntője előtt abban reménykedett a piros-fehér-zöld küldöttség, hogy megszületik a sportág 100. magyar Eb-aranya, hiszen a címvédő Kovács Katalin abszolút favoritként indulhatott. Nos a verseny végül csalódást hozott, a Domino-Honvéd klasszisa ugyanis enerváltan evezett, s végül még az első három közé sem sikerült bekerülnie. A számot Simon Miklós tanítványa, a brit Rachel Cawthorn nyerte, Kovácsnak pedig meg kellett elégednie a negyedik hellyel.
A párosok között aztán némileg vigasztalódhatott a magyar tábor, a 11 év szünet után idén ismét együtt versenyző, rutinos Kammerer és Vereckei kajakpárosa ugyanis remek versenyzéssel lett ezüstérmes. A duó a németekkel és a spanyolokkal vívott nagy küzdelmet, s míg előbbit végül nem sikerült befognia, utóbbit megelőzte, így igazolta, hogy ennek a kettősnek lehet jövője annak ellenére, hogy immár mindkét tagja 32 esztendős. A kenusoknál Mike Róbert és Tóth Márton - akik a hazai válogatón a címvédő Sáfrán-testvéreket is maguk mögé utasították - a rossz rajt után szépen felzárkóztak, s bár az érmek sorsába nem tudtak beleszólni, a negyedik helyet magabiztosan szerezték meg.
Egészen a hatodik döntőig kellett várni, hogy végre megszülessen az első magyar arany az Eb-n, amely egyben a hazai kajak-kenu sport történetének 100. elsősége a kontinensviadalokon. A tavaly ugyanebben a számban második Szabó, Csipes kajakos duó ezúttal remekül osztotta be az erejét és 750 m-nél megkezdett hajrájával úgy hagyta ott a mezőnyt, ahogy a nagykönyvben meg van írva. A végén aztán közel másfél hajóhossz előnnyel a riválisok előtt érkezett a célba a hajójuk, s a lányok megérdemelten ünnepelhették sikerüket - Csipes Tamara, az olimpiai bajnok Csipes Ferenc lánya pályafutása során először nyert felnőtt Eb-t.
A négyeseknél aztán újabb ezüstnek örülhetett a magyar tábor: a Dombi Rudolf, Szalai Tamás, Kökény Roland, Hadvina Gergely összeállítású kajakos kvartett, amely a legjobb idővel került a fináléba, egy nagyon szoros verseny után léphetett fel a dobogó második fokára. Győztek a németek, akik a szombat délelőtti döntők során kiemelkedtek a mezőnyből.
A szombat matinés zárószámában a Széles Gábor, Varga Dávid, Vass András és a Kozmann Györggyel Pekingben olimpiai bronzérmes Kiss Tamás alkotta fiatal kenus négyes az ötödik helyet szerezte meg a mindössze hét hajót felvonultató mezőnyben.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.