Komoly átalakítás a kajak-kenuban: mennyire érint ez minket?
Változott a kajak-kenu olimpiai programja, ami a 2012-es londoni nyári játékokon már érvényben lesz. Vajon ez eredményesség szempontjából mennyiben érinti a magyar sikersportnak számító kajak-kenut?
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 2012-es kajak-kenu olimpiai versenyek megváltoztatásáról döntött. A 200 méteres sprint bekerül a programba, ugyanakkor 500 méteren kizárólag a nők versenyeznek majd. Az akár jó is lehet nekünk, hogy több számot rendeznek a nőknek, az viszont semmiképpen, hogy kevesebbet a kenusoknak.
A nemzetközi bizottság már korábban hangot adott óhajának, miszerint meg akarja változtatni az eddigi rendszert, de nem szeretne több érmet kiosztani. A tizenkét versenyszám tehát marad, hiába lobbiztunk a tizenháromért. Az ezer méteres számokhoz nem nyúltak, a nők pedig egy számmal többen indulhatnak.
A 200 méteres szám ugyanakkor azt az igényt kielégítendő került fel a versenyek közé, hogy látványosabbá tegye a sportot. "Mi nem feltétlenül ezt szerettük volna, bár valami hasonlót - mondta a Kanadában zajló világbajnokság helyszínéről Baráth Etele, a hazai szövetség elnöke. - Azt azonban látni kell, hogy nehéz helyzet állt elő. Amellett, hogy a tizenkét számot meg kellett tartani, mindenképpen növelni kellett a nők lehetőségeit, hiszen ők eddig csak három számban versenyezhettek.”
A C-1000 - mint klasszikus - marad a programban © MTI |
A kenu térvesztése ugyanakkor fájó pont, ami konkrétan azt jelenti, hogy az eddigi négy szám helyett csak hármat rendeznek. „Harcoltunk, küzdöttünk, hogy 13 verseny lehessen az olimpián, de a NOB arra hivatkozva, hogy limitálni kell a versenyzők számát, nem akart még egy kenu csapathajó-versenyt bevenni a programba. Nekünk egyébként mindenképpen kedvező, hogy több női szám lesz, hiszen abban a szakágban nagyon erősek és eredményesek vagyunk” – tette hozzá az elnök.
Azt még hozzátette a jövővel kapcsolatban, hogy olyan háttérrel, utánpótlásbázissal, amivel a magyar kajak-kenusport rendelkezik, szerinte a kétszázas versenyekre is eredményesen tudunk majd felkészülni, és éremesélyes versenyzőket tudunk kinevelni. „Összességében elfogadjuk, sőt azt kell mondanom, hogy támogatjuk a változásokat, és reméljük, hogy jót tesz a kajak-kenu sportágnak.”
A KAJAK-KENU 2012-ES OLIMPIAI PROGRAMJA |
FÉRFIAK: |
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.