A 2010-es Roland Garrost némi kettősség jellemezte: a férfiaknál "helyreállt a világ rendje", és újra a salakkirály diadalmaskodott, a nőknél viszont meglepetés született. Várhatóan Wimbledonban nem az idei év hozza meg a fordulatot.
FÉRFIAK:
Roger Federer idei kiesése nem ment meglepetésszámba, hiszen az őt kiejtő Robin Söderling hagyományosan jó salakon (a tavalyi döntőben Federer éppen őt győzte le), másrészt ez tudvalevőleg a svájci leggyengébb borítása. Még akkor is, ha a tavalyi párizsi tornát megnyerte.
"Federer szinte megfoghatatlan - mondta a hvg.hu-nak Taróczy Balázs, a valaha volt legsikeresebb magyar férfi teniszező. - Én már két éve is úgy gondoltam, hogy lassan abbahagyja, de legalábbis visszaesik, hiszen Rafael Nadal akkoriban többször is legyőzte. Erre tessék, 2009-ben produkált egy fantasztikus évet."
"Úgy érzem, idén kicsit peches volt, de nem játszott rosszul és ezért nem is volt szomorú az elvesztett negyeddöntő után. Azt se mondanám, hogy motiválatlan lett volna, a játéka nem ezt tükrözte. Úgy érzem, hogy még mindig Federer játéka a leglátványosabb és a legtechnikásabb. A Berdych vagy Söderling képviselte tenisz nekem kevésbé tetszik, bár kétség kívül eredményes."
"Idén nekem az osztrák Jürgen Melzer okozott kellemes meglepetést, különösen tetszett a szerva-röpte játéka. Novak Gyokovicson úgy érzem, hogy akaratban nagyon erős, de valamiért fizikálisan nem bírja a három nyert szettig tartó nagy csatákat. Igazán nagy gondot számára az adogatás jelent, ezen a téren határozottan romlott. Állítólag még edzőt is változtatott, hogy javítson a szerváin, ennek viszont az lett az eredménye, hogy csak rontott rajta. Ha ezt megoldja, újra nagy tornákat nyerhet."
Rafael Nadalról eddig sokszor lehetett hallani kritikákat, mert 11 hónapig nem tudott nyerni, idén azonban fantasztikus salakidényt zárt. Győzött a négy nagy európai salakpályás tornán, Monte-Carlo, Róma és Madrid után megnyerte a párizsi Roland Garrost. Ez a fantasztikus sorozat korábban még nem jött neki össze, de egyáltalán nem biztos, hogy folytatódik.
A füves idényre várhatóan feljavul az amerikai Andy Roddick és az idén eddig formán kívül játszó brit Andy Murray is. Párizsban voltak sérültek is, mint például Juan Martin Del Potro vagy Nyikolaj Davigyenko, akik bármikor képesek legyőzni a legnagyobbakat. "Ennek ellenére én és Federer - Nadal döntőt várok Wimbledonban, ahol szerintem a svájcit nagyon nehéz lesz legyőzni. Ott még mindig ő a favorit" - tette hozzá Taróczy.
NŐK:
A női mezőny egyre kiszámíthatatlanabbnak tűnik, egyre kisebb a játékosok közti különbség. Kim Clijsters és Justine Henin tavalyi visszatérésével úgy tűnt, végre komoly ellenfele lesz a mezőnyt évek óta uraló Williams nővéreknek. Az idei párizsi torna azonban felborította ezt a jóslatot, hiszen nemcsak az bizonyosodott be, hogy a belga és az amerikai teniszezők legyőzhetőek, de két olyan játékos jutott be a fináléba, akire senki sem számított.
Francesca Schiavonét sokan bírálták, és még középszerű teniszezőnek sem tartották, bár a FED Kupában az olaszokat ő vitte a hátán. Ellenfele, az ausztrál Samantha Stosur viszont már tavaly is jól szerepelt a Roland Garroson, ahol csak az elődöntőben talált legyőzőre Szvetlana Kuznyecova személyében.
„Szerintem válság van a női mezőnyben olyan szempontból, hogy nincsenek kimagasló egyéniségek – fogalmazott Taróczy Balázs. – Wimbledonban azért újra lehet számítani a Williams-nővérek dominanciájára, hiszen fizikális adottságaikat jobban tudják kamatoztatni. Én a Párizsban döntős Stosur jó játékára is számítok.”
MAGYAROK:
Az idei Roland Garros felnőtt mezőnyének magyar indulói nem szerepeltek jól, Balázs Attila egyetlen férfiként már a selejtezőkben búcsúzott, igaz évek óta ő volt az első férfiversenyző, aki hazánkat képviselte az év második Grand Slam-tornáján. Szávay Ágnes és Czink Melinda szereplése szintén rövidre sikeredett, előbbi a második, utóbbi rögtön az első fordulóban búcsúzott.
„Én úgy gondolom, leginkább lelki okai lehetnek az ő rossz szereplésüknek – fűzte hozzá Taróczy. – Olyan nincs, hogy valaki ezen a szinten egyik napról a másikra elfelejt teniszezni. Ráadásul Szávay a tavalyi évnek ebben az időszakában relatíve sok pontot szerzett, így többen is megjósolták azt, hogy idén ilyenkor helyezéseket fog rontani. Szerintem ez is nyomasztja őt.”
Szávay Ágnes ráadásul sérülést is szenvedett, emiatt Estorilban és Madridban sem tudott jó teljesítményt nyújtani. Sokáig az is kétséges volt, egyáltalán indul-e a Roland Garroson, és nem tudni, gyenge szereplését mennyire befolyásolta ez a combsérülés. A világranglista helyezéseket nézve a Roland Garros után Szávay a 47. helyről visszacsúszott az 54-dikre, Czink Melinda pedig az 58-dikról a 66-dikra.
Ami a jövőre nézve ígéretes lehet, az a juniorok szereplése, hiszen Babos Tímea és Zsiga Máté is tehetséges játékos, kiegészítve Fucsovics Mártonnal, aki idén nem indult Párizsban. „Láttam a meccseiket, szépen küzdenek és hajtanak, de még juniorok, nem elég stabilak és érettek, ami normális az ő korosztályunkban” - mondta róluk Taróczy.
Vincze Szabolcs
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.