Doppingért börtönbüntetés
Egy sportminisztériumi javaslat szerint Kínában börtönbüntetéssel sújtanák a bizonyítottan doppingvétséget elkövetett edzőket és sportolókat.
Kína először az 1990-es években került doppingvádak kereszttüzébe és a tiltott szerek használata azóta visszatérő témája az ázsiai ország sportjának, 2003-ban például összesen 34 sportolót és edzőt tiltottak el, illetve sújtottak pénzbírsággal doppingvétség miatt. Több botrány után a pekingi olimpia idején tovább szigorították a doppingszabályzatot, megelőzendő az ötkarikás lebukásokat. Két évvel korábban ugyanis egy sportiskolában talált elképesztő mennyiségű szteroid, tesztoszteron és EPO borzolta a kedélyeket.
"A hatáskörünk igen korlátozott, csupán eltiltásokkal vagy pénzbüntetésekkel fegyelmezhetünk - nyilatkozott Csien Cse-hszüe (Jiang Zhixue), a kínai sportminisztérium oktatásért és kutatásért felelős igazgatója. - Jóllehet a jelenlegi szabályzat bizonyos pontokon kapcsolódik a büntetőjog területéhez, azonban a büntetőjognak a sport kordában tartására nincsenek megfelelő paragrafusai."
Csien elmondása szerint a kínai doppingellenes ügynökség 2009-ben 14.042 ellenőrzést végzett és 25 teszt hozott pozitív eredményt. A 25-ből három a kínai nemzeti játékokon is szerepelt sportolót érintett, köztük a 100 méteren győztes Vang Csinget (Wang Jing).
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.