Ma vagy kedden szállítják haza a Tátrában súlyos sérüléseket szenvedett magyar hegymászókat. A három sérült közül az egyik már elhagyhatta a kórházat, a lábtörést és agyrázkódást szenvedett Erőss Zsolt és a másik mászó csak kedden hagyhatja el Poprádot.
Erőss Zsolt is tagja volt annak a csapatnak, mely szombat este szenvedett balesetet a Magas-Tátrában, a Dracia Dolinkába való ereszkedés közben. Az Erőss által biztosított két mászó alatt megcsúszott a hó, emiatt magukkal rántották társukat is, és mindhárman lezuhantak a hegyoldalon. Nagy szerencséjükre egy órán belül megérkezett a segítség, a közelben tartózkodó Mécs László (Erőss korábbi társa, tapasztalt expedíciós hegymászó és oktató), valamint egy másik csapat személyében.
"Alattuk csúszott meg a hó, ők indították el a lavinát - mondta a hvg.hu-nak Mécs, aki maga is aktívan részt vett a mentésben. - Gyakorlatilag a hóval együtt csúsztak le, így nem kellett kiásniuk magukat, amikor leértek. Sérüléseiket a meredek falon kiálló sziklákkal való ütközés során szerezték." A mentés azonban körülményes volt, hiszen a kettős lábtörést szenvedett Erőss Zsolt és csapata először rossz pozíciót adott meg a hegyimentőknek. Mécs és társai a nehéz körülmények ellenére egy órán belül odaértek.
"Jól terjedt a hang, ezért meghallottuk őket, ahogy segítséget kérnek - tette hozzá Mécs. - Egy veszélyes, meredek falon kellett leereszkednünk sötétben, de megtaláltuk, majd rendbe hoztuk őket. Meleg ételt, italt adtunk nekik és felöltöztettük őket melegebben." A rossz időjárási viszonyok csak nehezítették a mentést, valamint az a körülmény is, hogy a Tátrában kevés a hó, így lefelé nehezen haladtak, folyamatosan bukdácsoltak a kiálló sziklákon.
A TÉLI HEGYMÁSZÁS |
A téli hegymászás erőt próbáló válfaja a hegymászásnak, amire csak tapasztaltabb mászók vállalkoznak. Az időjárási körülmények sokkal nehezebbek, mint a nyári hegymászószezonban, a friss hó miatt nagyobb a lavinaveszély, alacsonyabb a hőmérséklet és lassabb a haladás, mindez pedig sokkal több energiát igényel a hegymászóktól. Naomi Uemura, a híres japán hegymászó csak a téli mászást tartotta valódi kihívásnak, sok alpinista ma is osztja a véleményét. Hivatalosan késő ősszel le is zárják a magashegyeket a kirándulók elől egészen tavaszig, ilyenkor csak komoly mászók mennek oda, saját felelősségre. |
1995-ben az azóta elhunyt, nemzetközileg is elismert Ozsváth Attilával mászták az Ogrét (7285 m) Pakisztánban, ahol ereszkedés közben kificamodott az ujja, 1999-ben a Nanga Parbaton (8126 m, Pakisztán), a világ egyik legveszélyesebb hegyén szólómászás közben kicsúszott, és csak a szerencsének köszönhette, hogy meg tudott állni. 2003-ban a Gasherbrum I-et (8068 m, Pakisztán, Karakorum-Himalája) próbálta megmászni új útvonalon, ahol ereszkedés közben csak az utolsó pillanatban tudott egy hasadékba húzódni a lezúduló lavina elől.
Erőss Zsolt alapító tagja a Magyarok a Világ Nyolcezresein expedíciósorozatnak, melynek célja idén a világ harmadik legmagasabb hegyének, a Kancsendzöngának (8586 m) a megmászása lett volna. Kollár Lajos és Mécs László szerint azonban a baleset után ez erősen kétségessé vált.
VIDEÓ A MENTÉSRŐL (forrás: tv.sme.sk)
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.