Eltűnt magyar hegymászók: fogy a remény
A Szecsuanban eltűnt négy magyar hegymászó gyalogos keresésének végeztével hétfőn visszatért Csengtuba (Chengdu) az a kínai-magyar tényfeltáró csoport, amelynek tagja volt Mécs László hegymászó-oktató és Pechtol Anna, az egyik eltűnt hegymászó, Pechtol Balázs húga.
Az időjárási körülmények hétfőn nem engedték, hogy a helikopter a térségbe repülhessen, illetve hogy a szűk völgyben, ahol a magyarok eltűnését valószínűsítik, felderítő repülést végezzen. A kilenctagú kínai-magyar csoport is a 300 kilométeres utat esőben, ködben s havazás közepette tette meg.
A hozzátartozókat képviselő két magyar további két napot tölt Szecsuan székhelyén azzal a céllal, hogy átnézzék a kínai mentőcsapat által lehozott tárgyakat, ingóságokat, s döntsenek arról, mit és hogyan szállítanak haza. Csengtuban tartózkodásuk másik célja, hogy abban amennyiben arra lehetőség kínálkozik, Mécs László konzultáljon a felszállásra váró kínai helikopter személyzetének bármely tagjával, hogy ily módon is pontosítsák a felderítés részleteit.
A helikopteres keresésnek két célja lehet: az egyik, hogy a hegy eddig fel nem derített oldalán kutasson, a másik pedig, hogy a jég- és sziklaomlás helyszínén, illetve egy eddig be nem látott rövid szakaszon pásztázzák végig a területet nyomok után kutatva. Mécs László az eddigi fényképfelvételek és beszámolók alapján nem tartja valószínűnek, hogy a négy magyar másik úton próbált lemenni a hegyről, s csakúgy, mint a kínai hegymászók, maga sem hiszi, hogy a magyar alpinistákat életben találhatják.
Mécs László és Pechtol Anna ismét összevetette az eltűnt hegymászók blogbejegyzéseit, a mentők jelentéseit és a fényképfelvételeket, s magyarázatot keresve a történtekre megkísérelték rekonstruálni az eseményeket. Mécs arra a megállapításra jutott, hogy minden bizonnyal egy igen veszélyes terepen érte tragédia a négy magyar hegymászót.
Lin Li, a szecsuani hegymászószövetség főtitkára közölte, hogy ők már hivatalosan is bejelentették a magyarok eltűnését, és a kínai törvények alapján két évig tartják őket eltűntként nyilván, ha addig nem találják meg őket.
Csou Hung (Zhou Hong), a Szecsuan tartományi külügyi hivatal igazgatója hétfő reggel Sárközy Péter pekingi magyar főkonzul jelenlétében röviden összefoglalta az elmúlt két nap eseményeit, felidézte a kínai hatóságok, a külügyminisztérium és a szecsuani hegymászószövetség eddigi tevékenységét a magyar hegymászók hivatalosan jelentett eltűnése óta, s további támogatásáról biztosította a magyar felet.
Sárközy Péter megerősítette, hogy a magyar fél - a családtagok kifejezett kérésére - továbbra is fenntartja igényét a helikopteres felderítésre, s kérte a jelen lévő szecsuani képviselőket, hogy továbbra is segítsék a Csengtuban maradt két magyart. A főkonzul elmondta: ezek után a hozzátartozók kezdeményezésére Magyarországon is hivatalosan megkezdődik Csizmadia Péter, Mikolovits Veronika és Tolnay Katalin eltűntté nyilvánítása. Pechtol Anna elmondása szerint bátyja, Balázs eltűnését már bejelentették a győri rendőrségen, és az ilyenkor szükséges eljárás keretében megindították a nyomozást.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.