Magyar asztmás hegymászók indulnak 7000 méter fölé
Magyar asztmás hegymászók a közép-ázsiai Pamír hegység harmadik legmagasabb csúcsát, a 7134 méter magas Lenin-csúcsot szeretnék meghódítani; Zempléni Szabolcs (23) és Zempléni Balázs (21) július 17 indul Budapestről.
Az asztmás sportolók vállalkozásukkal azt szeretnék bebizonyítani, hogy ezzel a betegséggel teljes értékű életet lehet élni. Zempléni Szabolcs és Zempléni Balázs 6-7 évvel ezelőtt kezdtek hegymászással foglalkozni. Eddig kétszer jártak a Mont Blanc tetején - 2006-ban az olasz oldalról, míg 2008-ban a francia oldalról mászták meg a 4810 méteres csúcsot. A közbenső évben, 2007-ben két hegycsúcs, a Monte Rosa (4634), illetve a Grossglockner (3798 méter) meghódítása szerepelt programjukban.
"Az idei expedíció azért is egyedülálló, mert légúti betegségben szenvedő európai asztmás sportolók először kísérelnek meg feljutni a Lenin-csúcsra. Ezt a csúcsot az +elérhető 7000-esnek+ hívják hegymászó körökben, így a sportolók magától értetődően választották következő lépcsőfoknak a meghódítandó csúcsok sorában" - hangsúlyozza a közlemény.
A fiatal sportolók egy éve készülnek a Pamír meghódítására. Ennek során fokozatosan szoktatták hozzá szervezetüket a megerőltetéshez. Eleinte gyakrabban, de rövidebb ideig végeztek testmozgást, végül eljutottak arra a szintre, ahol már nincs észlelhető különbség közöttük és egy nem asztmás hegymászó között. Mászás közben is jellemző, hogy felfelé haladva egy ideig romlik az asztmások teljesítménye, ám amint a tüdejük megszokja a terhelést, azonos szinten kezd teljesíteni az egészségesekkel. A vállalkozás sikeréhez hozzájárul a gondos kezelés, a betegek megfelelő együttműködése és a kiegyensúlyozott terápia.
A fiatal sportolókat egy tüdőgyógyász rendszeresen vizsgálja az út előtt, az előírás szerinti asztmagyógyszereiket pedig vinniük kell magukkal. "A mai modern asztmagyógyszereknek köszönhetően a betegség szinten tartható, és a gyógyszerek megfelelő alkalmazása mellett folyamatosan kontrollálható. Mivel az expedíció másik fontos célja, hogy a csapat tagjai megfigyelhessék, miként viselkedik a betegség ilyen magasságokban, a hegymászók naponta kétszer véroxigén- és csúcsáramlás-mérést végeznek magukon. Az adatokat a sportolók hazatérte után hazai szakemberek elemzik majd. A mérési eredményeken alapuló feltételezések egy szélesebb körű kutatás kiindulópontjául szolgálhatnak" - áll a közleményben.
Az öttagú expedíciónak a két középsúlyos asztmás fiatal mellett két egészséges hegymászó és Katona László vezető a tagja. A csapat, amelynek fő támogatója az AstraZeneca Kft., július 17-én indul Budapestről. A túra 17 napig tart, az expedíció előreláthatólag augusztus 10-én érkezik haza.
A szervezők szerint a két fiatal sportoló sikere bizonyítja majd, hogy "ezzel a betegséggel is teljes értékű életet lehet élni, ami minden asztmásnak reményt adhat. A hegymászás nem jelent állandó, azonos intenzitású megterhelést a szervezetnek, így a tüdőnek van ideje hozzászokni az oxigénhiányhoz, van ideje pihenni, s így az egészségesek előnye is behozható".
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.