2009. március. 24. 06:00 Vincze Szabolcs Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 01:47 Sport

Új vízilabdaliga indul magyar részvétellel – kell ez nekünk?

Két-három hónappal ezelőtt jött Belgrádból a megkeresés, hogy a magyar vízilabda szövetség csatlakozzon egy közeljövőben alakítandó nemzetközi vízilabda ligához. A válasz természetesen igen volt, az új kupasorozat léte azonban leginkább a szerb vízipóló érdeke.


Új nemzetközi sorozat indításának igénye érthető déli szomszédainknál, hiszen a szerb vízilabda presztízse nehezen tűri, hogy az ottani bajnokság majdhogynem unalmas, mindössze egyetlen valóban erős csapattal, a Partizan Beograddal. Emellett a szerb vízilabda nyilván nehezen viselte azt is, hogy kiszorult a Jadranska Ligából, amelyet horvát, szlovén és montenegrói csapatok hoztak létre. A csapatoknak tehát több színvonalas nemzetközi mérkőzésre, egyben tapasztalatra lenne szükségük. Ráadásul a tévéközvetítések tovább növelhetnék a vízilabda népszerűségét a régióban.

A Partizan illetékesei az új ötlettel rögtön a magyar felet keresték meg, ahol rövid hezitálás és megbeszélés után a hat legerősebb csapat (a Honvéd, az Eger, a Szeged, az UTE, a Vasas és később a Ferencváros is) igent mondott a felkérésre. Ez azonban csak szóbeli ígéret volt, a tényleges tárgyalásokra már Budapesten került sor. Ekkor vált véglegessé, hogy a hat magyar klub mellett két szerb (Partizan Beograd és VK Vojvodina), a szlovák Hornets Kosice és a román CSM Leonardo Oradea csapat is részt vesz az Interligának elnevezett sorozatban.

Új liga, új presztízsmeccsek
© MTI - Földi Imre
Már a kezdetektől kérdés volt persze, mennyi időt vesz igénybe mindez, hiszen a magyar klubok egyébként is feszített versenynaptárába nem volt könnyű beilleszteni. A tárgyalások most is folynak, de az már biztos, hogy a magyar csapatok részéről az országos bajnokságon elért egymás elleni eredmények is beszámítanak majd az Interligába. Ebben a tekintetben mindenki a hozzánk igazodott.  Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy az új sorozatnak köszönhetően csapatainknak szezononként összesen nyolc mérkőzéssel kell többet játszaniuk.

„Az első szezonban mindenki maga állja a saját költségeit, az utazást, a szállást és az egyik bírót – mondta lapunknak Tóth Sándor, a Vízilabdaliga elnöke és az MVLSZ elnökségi tagja. Hozzátette: "az első évet a lehető legolcsóbban szeretnénk kihozni, mert bár az ötlet nagyon jó, egyelőre csak próbának tekinthető. Célunk az volt, hogy felkavarjuk az állóvizet.” A szakember jelezte, hogy egyik legfontosabb feladatuk egyelőre a szponzorkeresés, amiben segíthet a mérkőzések képernyőre kerülése. A Sport1 és SportKlub már jelezte, hogy érdekelné az új sorozat, szponzornak pedig korábban a MOL jelentkezett, később azonban a gazdasági helyzetre hivatkozva visszalépett.

„A szerbek számára az új liga létkérdés, a magyar bajnokság színvonala szerencsére lényegesen jobb – tette hozzá az elnök. Ez a sorozat mindenképpen jó szereplési lehetőség. A kezdési időpont még nem tisztázott, hiszen a mérkőzések idejét még be kell illeszteni a magyar bajnokságéba. Az viszont biztos, hogy ősszel indul útjára az Interliga, és egy év múlva meglátjuk majd, kik támogatják és kik szeretnének csatlakozni. Nyitottak vagyunk.” Természetesen a hazai vízilabda-szövetségen belül is felmerült, hogy az ilyen sorozat a rivális szerb vízilabda megerősödését is jelentheti, de az arányokat és a mérkőzések gyakoriságát tekintve nem valószínű, hogy ez a sorozat fogja őket felhozni. A vízilabdában gyengébb erőt képviselő országok csapatainak pedig - ha nem is kiugrási lehetőség, de - mindenképpen sokat jelent, mert ilyen sorozat révén növelhetik a vízilabda népszerűségét.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.