2009. szeptember. 07. 16:06 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 07. 16:03 Sport

Matt a sakknak?

Több mint ezer született már a sakkot akár egy kis szabálymódosítással, akár fenekestül felforgató reformváltozatokból, ám a klasszikus játékkal folytatott versenyben még a remire is csak néhánynak van esélye.

Új sakkvilágbajnokot avattak a minap a japán származású amerikai nagymester, a 21 éves Hikaru Nakamura személyében. Igaz, a 2735 Élő-pontjával a világranglista 16. helyén álló Nakamura nem a klasszikus sakkban lett első, hanem az egyre népszerűbb úgynevezett Fischer-sakkban. A tavaly januárban elhunyt amerikai sakkfenomén, Bobby Fischer még 1996-ban, Buenos Airesben mutatta be random chessét, más néven a chess960-at. Ennek lényege, hogy a tiszteket – egy számítógép sorsolása alapján – véletlenszerűen állítják fel az alapsoron, természetesen szimmetrikusan a sötét és a világos bábukat. Fischer találmánya amúgy nem volt vadonatúj, ugyanerre az alapötletre építette sakkvariánsát a 19. század közepén a holland Maarten Van't Kruijs is, ám javaslata feledésbe merült. Kruijs nevét így csak szokatlan szélső gyalogos, a3-as megnyitása őrzi az utókor számára. A Fischer-sakkban egyébként a klasszikus játékhoz képest – a bábok felállításából adódóan – csak a sáncolás szabályai változnak.

A különcségeiről, botrányairól is elhíresült egykori amerikai sakkvilágbajnok állítólag azért találta ki az új játékot, mert a hagyományos sakkban zavarta, hogy – a számítógépeknek köszönhetően – a játszmák első tíz-húsz lépéséig már teljesen kivesézték valamennyi gyakran játszott megnyitást, és ez megölte a kreativitást: a játékosok egy-két perc alatt meghúzzák a legjobb lépéseket, szinte oda sem figyelve, mit lép az ellenfél. A Fischer-féle verzióban azonban a megnyitáselmélet alaposabb ismerete nem jelent előnyt, inkább a valódi játékerő számít. Már csak azért is, mert számítógéppel még nem térképezték fel a 960 alapállásból következő megnyitási lehetőségeket, a tisztek helyét pedig csak öt perccel a játszmák megkezdése előtt sorsolják ki, így szinte lehetetlen felkészülni rájuk.

HVG

A Fischer-féle sakk központja közel egy évtizede a németországi Mainz, ahol a random sakkból 20-20 perces rapid világbajnokságokat is rendeznek, bár ezek nem igazi vébék, hiszen a klasszikus sakkban erős és a randomban is jártas nagymestereket hívják meg rájuk. Kevesen tudják, hogy az első világbajnokságon, 2001-ben – az angol Michael Adams 4,5:3,5 arányú legyőzésével – Lékó Péter diadalmaskodott, aki akkor ugyanúgy 21 esztendős volt, mint a 2009-es bajnok Nakamura.

Bár Európában és Amerikában is kedvelt a Fischer-sakk – igaz, Ázsiában nem tudott teret nyerni –, „a játéknak még nincs sehol önálló szövetsége, és egyelőre a versenyeket is ad hoc szervezik” – informálja a HVG-t Kállai Gábor nagymester. Nem csoda, hiszen „bár kétségkívül ez a játék a legnépszerűbb a klasszikus sakk mellett, utóbbi rangját nem veszélyezteti. A történetét a 6. századig visszavezető sakkjátéknak ugyanis rendkívül erősek a kulturális gyökerei, ezt a patinát lehetetlen ripsz-ropsz megszerezni.”

Második oldal (Oldaltörés)

Miközben sokan csak szórakozásnak tartják a Fischer-féle verziót, az egyéb sakkvariánsokat is szívesen kipróbáló örmény Levon Aronjan nagymester szerint – akit a random vébé idei döntőjében Nakamura 3,5:0,5-re páholt el – a randomváltozat „egészséges hatással van a sakkra. Ha sikerül elmélyedni benne, és nem csak arra törekszünk, hogy úgy tologassuk a bábokat, hogy az ismert hadállásokhoz jussunk, a játék fejleszti sakklátásunkat”. Nem árt persze tudni, hogy a megnyitást felfrissítő játékváltozatban azért a 15. lépés táján – néhány esetet kivéve – így is, úgy is a klasszikus partikhoz hasonló állások jelennek meg a táblán.

Szép számban vannak Fischer mellett más sakknagyságok és sakk-kedvelők is, akik szintén vérfrissítést kívánnak hozni a klasszikus sakkba. Az angol Daniel Pritchard által 1995-ben megjelentetett Sakkváltozatok enciklopédiája például 1450 játékvariánst ismertet, ám a szerző hozzáteszi, hogy tudomása szerint több mint kétezer létezik a világon. Az egymástól sokszor csak nüanszokban eltérő változatok között abban van különbség, hogy milyen a sakktábla – kisebb vagy nagyobb, mint a klasszikus 64 mezős, esetleg hat- vagy háromszögletű mezőket használnak –, alkalmaznak-e benne a hagyományos figuráktól különböző bábokat, netán új szabályokat.

Az egyik legizgalmasabb, a hagyományostól elsősorban lebonyolításában elütő Bughouse-sakkot például egyszerre két táblán, az egy csapatban lévők ellenkező színekkel játsszák. A két parti során a csapattagok átadják egymásnak az ellenfél leütött figuráit, és felrakják azokat bárhova a saját táblájukon, ahol így egyféle tisztből még négy is állhat egyszerre. Menet közben akár kérhetik is: „Adj egy huszárt, mattolok vele!”, vagy: „Vezért ide, bármi áron!” Ha bármelyikük nyer, a csapat is nyer, ezért megéri az egyik félnek egy elhamarkodott ütéssel rosszabb pozíciót vállalnia a másik gyors győzelme érdekében. A Bughouse-ból nemzetközi versenyeket is rendeznek, és a legjobb sakkozók is játsszák: Aronjan, az angol Jon Speelman, az orosz Szergej Karjakin vagy az amerikai Yasser Seirawan. Az USA-ban élő Polgár Zsuzsa amerikai nagymester viszont nem tartja sokra a „bughauzozást”, mert „az akadályozza a klasszikus sakkban való elmélyülést”.

A játék új bábokkal való színesítésének is nagy hagyományai vannak – már a sakk születésekor is számos, a maitól eltérő, elsősorban állatokat szimbolizáló figurákat szerepeltettek, és később a sakkozás 1921–1927 közötti harmadik világbajnokát, a kubai José Raúl Capablancát is foglalkoztatta ez a lehetőség. Az ő variánsát 10x8-as táblán kell játszani, és szerepel benne egy, a bástyát és a huszárt egyesítő „kancellár”, valamint a futó és huszár lépéseit egyaránt tudó „érsek”. A német Werner Schöndorf 1978-ban kitalált Janus-sakkjában pedig a futó és a huszár lépéseit egyesítő „Janus” lép színre. Az új bábokkal kapcsolatos legenda, hogy a játéktól már visszavonult Garri Kaszparov – bár új variánst nem talált ki – állítólag azt tervezte, hogy a királyt „Garri”-nak nevezteti el.

Az említettektől teljesen eltérő stratégiát követel a játékosoktól a hexasakk, amelyet a lengyel származású Wladislaw Glinski 91 hatszögletű mezőből álló, hatszögletű táblára álmodott meg. Itt nincs például sáncolás, mert a király eleve erősen védett helyen áll. Ehhez csak extravaganciájában hasonló a hatágú csillag formájú, 37 mezős táblán játszható sakkszerű játék, a csillagsakk, amely Polgár László találmánya. Ő 1997-ben kiadott, Reformsakk című könyvében a táblaméret változtatásával – 8x6, 5x8, 9x6, 6x8 – is számos, kreativitást fejlesztő játékot kínál. Afféle kifordított variáns a 14. században Marokkóban már játszott francia sakk, amelyben kötelező az ütés, és az győz, akinek előbb fogynak el a figurái, de érdekes az 1800-as évektől Indiában kedvelt maharadzsa és a szipolyok is. Utóbbiban sötét 16 bábos teljes haderejével szemben világosnak csak egy bábja van, a király, amely viszont az összes figura tudását egyesíti. A legújabb sakkvariánst, a Kissing the Queen, Csók a királynőnek nevű játékot idén áprilisban mutatta be Vaszilij Ivancsuk ukrán nagymester. Ebben a bonyolult új változatban minden a királynő, a vezér körül forog (ha megtámadják, el kell lépnie), és nemcsak a királyt, hanem őt is be lehet mattolni.

Az igazi kérdés persze az, születik-e olyan sakkvariáns, amely népszerűségben vetekedhet a klasszikus játékkal. Eddig ehhez a Fischer-sakk jutott a legközelebb. Olyannyira, hogy egyesek, mint például a világranglista 21. helyén álló azeri Sakrijar Mamedzsarov, azt is el tudják képzelni, hogy 15-20 év múlva a chess960 veszi át a hagyományos sakk szerepét.

LINDNER ANDRÁS

párizsi olimpia 2024
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.