Mit keresett Tom Sawyer atyja a pókerasztal mellett?
A játék szerelmesei körében sokak számára ismert tény, hogy a legendás amerikai író lelkes pókerjátékos is volt. Még gyermekkorában ismerkedett meg a kártyaforgatás trükkjeivel, s felnőttként komoly elismerést vívott ki magának a zöld posztóval borított asztal mellett.
Az 1835-ben Samuel Langhorne Clemens néven született Twain családja a fiú érkezése után nem sokkal a Mississippi partján fekvő Hannibal városába költözött. Tinédzserként az ifjú a bátyja által publikált újságba szállított cikkeket, majd később rövid időre New Yorkba költözött, mielőtt hazatért, hogy felcsapjon gőzhajókapitánynak. Az amerikai polgárháború vége felé kezdte írói pályafutását, amelyet olyan alkotások tettek halhatatlanná, mint az 1876-ban kiadott Tom Sawyer, vagy a nyolc évvel később publikált Huckleberry Finn.
Az író korán kitanulta az ötlapos póker (five card draw) csínját-bínját, és aktívan játszott is utazásai során, kínosan ügyelve, hogy ne keverje a munkát a szórakozással. Az általa kormányzott gőzhajókon számos csaló igyekezett az utasokat megszabadítani a pénzüktől, Twain pedig ilyenkor ellenállt a posztó csábításának.
„Mark sohasem játszott a hajón utazókkal” – írta a New York Times 1912. szeptember 9-i számában William H. Davis, aki az íróval együtt dolgozott a gőzhajókon. „Sok hazárdjátékos és csaló volt közöttük. Mark ugyanannyira szeretett pókerezni, mint mi mindannyian, de nagyon válogatós volt, ha az ellenfeleiről volt szó.”
Mark Twain. A kiváló író pókerjátékos nak sem volt utolsó © AP |
„A felsőosztály nagyon keveset tud a pókerről” – idézi a krónikás a néhai írót. „Néha találkozni egy-két olyan emberrel, akinek van némi fogalma a játékról, ám félelmetes, milyen mértékben utasítják el ezt a játékot az emberek. Ismertem egy jólelkű, őszinte és szabadelvű lelkészt, aki nem tudta, mit jelent a ’flöss’. Egy-egy ilyen tapasztalat okot adhat, hogy szégyelljük magunkat az emberi faj nevében.”
A pókerre és a kártyajátékra vonatkozó utalások gyakran feltűnnek Twain írásaiban, további bizonyítékot szolgáltatva az „ördög bibliája” iránti érdeklődésére. Ezek közül az 1870-ben íródott, Science vs. Luck című novellájában a „tudomány játékának” nevezte a pókert, amelyet sokan egyszerű hazárdjátéknak bélyegeztek.
A hvg.hu Póker rovatának szakmai partnere a poker24.hu. |
Találunk pókerre vonatkozó utalást az Egy jenki Artúr király udvarában lapjain is. A regény vége felé a főhős, a „jenki” megküzd Sir Sagramor le Desirousszal, akit végül lelő revolverével. Ezután kihívja az összes lovagot, hogy egyszerre küzdjenek meg vele. Az író pókeres analógiát alkalmaz a főhős stratégiájának kifejtéséhez.
„Blöff volt. Hasonló helyzetben jó döntés rezzenéstelen arccal megjátszani a kezünket úgy, mintha nagyon erős lenne. Ötvenből negyvenkilenc alkalommal senki sem meri majd megadni a hívásunkat és elvihetjük a teljes kasszát” – írja Twain. Főhősét megrohanják a lovagok, ám miután párat lelő közülük – s nem tudják, hogy lőszerkészlete véges – visszavonulót fújnak.
Mint a fentiekből látható tehát, Mark Twain nem csupán az amerikai irodalom egyik kiemelkedő alakja volt, de megfigyelései és éleslátása már saját korában is az egyik legjobb gondolkodású pókerjátékossá tette őt. Ami pedig ennél is lényegesebb: több mint 170 évvel ezelőtt felismerte, hogy a pókerparti kimenetele nem a szerencsén múlik, hanem a játékosok tudása dönti el a zsetonok sorsát.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.