Van-e még reménye a magyar öttusának?
Csalódást keltett a magyar öttusázók pekingi szereplése, hiszen sportolóink hosszú ideje minden világversenyen érmeket szereztek, a ranglistán pedig előkelő helyen állnak. Fábián László egykori olimpiai bajnokunk szerint a legnagyobb gond az utánpótlás hiánya.
Balogh Gábor rosszul sikerült lovaglása Pekingben © MTI |
A nők 36 fős mezőnyében a címvédő Vörös Zsuzsanna csak a 20., a férfiaknál tavaly világ- és Európa-bajnokságot nyert Horváth Viktor a 19., a négy évvel ezelőtti athéni olimpián ezüstérmes Balogh Gábor pedig a 26. helyen végzett Pekingben. Ez a szereplés azért is fájó, mert utóbbi már korábban jelezte: mindenképpen befejezi sportpályafutását. „Ez volt az utolsó versenyem, úgy érzem, elég nehéz lesz ebből felállni, de majd a privát életben megpróbálok valahogy” – nyilatkozta a verseny után Balogh. Ha ő visszavonul, pár év múlva pedig Vörös és Horváth is, akkor ki képviselheti eredményesen a magyar színeket a jövő öttusa-világversenyein?
„Az öttusában sajnos nincs megfelelő utánpótlás, és olimpikonjainknak ugyanazokon a pályákon kellett felkészülniük, mint egykor nekünk" – mondta ezzel kapcsolatban Fábián. – "Azonban semmiképpen sem akarok úgy tűnni, mint aki panaszkodik, hiszen az öttusában semmivel sem jobb vagy rosszabb a helyzet, mint Magyarországon bármely sportágban, szövetségben.”
Régóta központi téma az öttusán belül, hogy a sportág az olimpiai programban marad-e, vagy sem. Mivel az öttusa nézettsége nem kielégítő, így több módosítást is végrehajtottak a problémák orvoslására. Megszűnt a klasszikus csapatverseny, és a világversenyek szervezői eddig mindent elkövettek a minél gyorsabb lebonyolítás érdekében. Ez egyelőre nem hozta meg a kívánt eredményt.
„Igen, az ember lépten-nyomon találkozik azzal a véleménnyel, hogy az öttusát nézhetőbb sporttá kell tenni, ha fenn akar maradni – teszi hozzá Fábián. – Azonban kérdem én: biztos, hogy ez kell nekünk? Úgy értem, szerintem el kellene fogadnia a világnak és az olimpiai rendezőknek, hogy vannak tradicionális sportok, melyeket nem szabad leradírozni a palettáról.” Az egykori olimpikon azt is kifejtette: ha a sportágat száműzik az olimpiáról, az egyben az öttusa lassú halálát is jelenti majd.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) és a mindenkori rendezőknek azzal is tisztában kell lenniük, hogy az olimpiai egyben tradíció is. Ez kellene, hogy meghatározza a játékok légkörét, nem pedig a folyamatos újítások.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.