A fal- és sziklamászás egyre népszerűbb a magyarok körében, igaz, mint versenysport, még gyerekcipőben jár hazánkban. Anyagi támogatottsága elenyésző – persze ha olimpiai sport lenne, ez változhatna. Akkor is, ha téli olimpiai.
Sorra nyílnak Magyarországon a mászótermek, a mászás, mint versenysport azonban egyelőre a csapatsportok mögött kullog. Inkább extrém sportnak, szabadidős bátorságpróbának tekinthető. Pedig vannak látványos, eladható válfajai is.
Farkas Péter, a Magyar Hegy - és Sportmászó Szövetség elnöke abban reménykedik, hogy a gyorsasági mászás, vagy a jégmászás idővel bekerül az olimpiai sportágak közé, ami megnyitja majd a kapukat.
- A gyorsasági mászás talán a leglátványosabb műfaj, amelynek halvány esélye van arra, hogy a nyári olimpia sportágai közé bekerüljön néhány év múlva, mivel ez a leglátványosabb, amely a televíziós közvetítések során is élvezhető, izgalmas lehet. Egy 15 méter magas falra kevesebb, mint tíz másodperc alatt jutnak fel a versenyzők. Ám még ez a sport sem tud versenyezni egy olyan népszerű ellenféllel, mint a golf, vagy a baseball – mondta a hvg.hu-nak az elnök.
Éppen ezért vették célba a nemzetközi mászó szövetségek a téli olimpiát. A következő, Szocsiban sorra kerülő téli játékokkal egy időben szervezik meg az orosz városban a jégmászó világkupát. A program egyfajta bemutató verseny is lehet s talán némi hatást gyakorolhat a döntéshozókra.
A mászás nem az a sport, amiből meg lehet élni: a legtöbb sportoló még anyagi áldozatokat is vállal azért, hogy versenyezhessen. A szervezet éves költségvetése körülbelül öt millió forint, ebből mintegy másfél milliót visz el a hazai versenyek szervezése. A maradékot kell beosztaniuk a nemzetközi versenyeken való részvételre, a sziklákon megnyitott utak karbantartására, a biztosító eszközök cseréjére, valamint a nemzetközi szövetségeknek befizetendő tagdíjakra.
„Amennyiben a mászás olimpiai sportág lenne, jóval több állami támogatást kaphatna, amiből több fal épülhetne az országban, jóval többen másznának versenyszerűen, és a tehetségeknek nemzetközi szinten is jó eredményekkel rukkolhatnának elő” – húzta alá az elnök.
A szövetség feladatkörébe tartozik az is, hogy egyeztessen a környezetvédelmi szakhatóságokkal az engedélyeztetésekről. Magyarországon szinte minden sziklán tilos a mászás, kivéve, ha arra külön engedélyt adott az illetékes hatóság. Az engedélyeket évente beszerzik, és folyamatosan tárgyalnak újabb mászó helyek megnyitásáról, illetve a tiltások enyhítéséről.
Komondi Csaba 22 évvel ezelőtt ismerkedett meg a sportággal, ma ő hazánk legismertebb mászója. Nyolc éven keresztül a világranglista első tíz helyezettje között szerepelt gyorsasági mászásban, volt első is. A tizenöt méteres épített falon kevesebb, mint nyolc másodperc alatt futott fel. A felkészülés mellett egy óbudai mászótermet is működtet.
„Mivel hazánkban a mászó sportszergyártó cégek nincsenek jelen, így a pénz is nagyon kevés ebben a sportban. Külföldön van rá példa, hogy egy mászót valamelyik cég szponzorálja, utaztatja, itthon viszont nem lehet profi mászó senkiből, ha nincs megfelelő családi háttere a támogatáshoz. Viszont egyre több mászóteremben próbálhatják ki az emberek ezt a sportot, bízom benne, hogy egy-két éven belül még többen leszünk” – mondja a falmászó.
Komondi Csaba lassan 35 éves lesz, már nem olyan könnyű naponta hat órát edzenie, de azt mondja, amennyiben a jégmászás valóban olimpiai sportág lesz a közeljövőben, húsz éves tapasztalatát felhasználva képes lenne a váltásra: gyorsasági jégmászásban is képviselné hazánkat az olimpiai játékokon.
A mászó sport több versenyágra bontható: |
A nehézségi mászás: A mászó dinamikus kötél segítségével mászik, miközben a kötelet bizonyos távolságokban a falba szerelt nittekhez kapcsolja úgynevezett köztesek (schling) használatával. Mászás során a földről biztosító ember fogja meg a mászót eséskor, illetve segít a visszaereszkedésnél. Ez az elől mászás. A mászó feladata a műfalon, vagy sziklán kijelölt út kimászása, vagy az, hogy egy útban minél tovább jusson, az idő másodlagos szempont, versenyeken viszont a szabályrendszer egyes esetekben meghatároz bizonyos idő limitet. Gyorsasági mászás: A mászó felső biztosítással mászik, feladata hogy minél rövidebb idő alatt jusson fel a műfalon kiépített út tetejéig. Boulder: Biztosítás nélküli nehézségi mászás alacsony magasságokban. Az esetlegesen leeső mászót a földre helyezett vastag szivacsok védik meg a sérülésektől. A biztonságot a teremben szivacsok, szikla alatt pedig az úgynevezett crash pad-ek növelik, amelyek tompítják az esést, és védik a bokát a ficamodástól. |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.