Az emberi agy rendkívül hatékony, ha a jövőre vonatkozó hírek feldolgozásáról van szó - idézte brit kutatók friss...
Az emberi agy rendkívül hatékony, ha a jövőre vonatkozó hírek feldolgozásáról van szó - idézte brit kutatók friss megállapításait a BBC hírportálja. A szakemberek úgy vélik ugyanis, ez lehet az egyik oka annak, hogy az optimisták még az ellentétes tények ismeretében is megőrzik pozitív szemléletmódjukat, egyesek képesek bármilyen negatív lehetőséget teljesen kizárni (ami persze nem mindig a legjobb út).
A University College London kutatói úgy találták, hogy a vizsgálatba bevont emberek 80 százaléka optimista volt még akkor is, ha nem így címkézte magát.
A tesztben részt vevő 14 embert először kikérdezték arról, hogy nyolcvan különböző esemény (például válás vagy rák) véleményük szerint mekkora valószínűséggel eshet meg velük, majd valós statisztikákat is közöltek velük az esélyeikről. Az agyi aktivitást szkennelő műszerek eredményei végül azt mutatták: az agy kiválasztja, milyen tényre figyel oda inkább.
Hogy példákat is említsünk: a rák 30 százalékos valószínűséggel jelentkezhet valakinél élete során. Amikor egy önkéntes eredetileg 40 százalékra tette saját magánál ennek kockázatát, majd megtudta a tapasztalati valószínűséget, akkor az újraértékelési körben jelentősen módosította eredeti véleményét, 31 százalékra csökkentette a vélt kockázatát. Ha azonban valaki eredetileg csak 10 százalék kockázatot feltételezett, a valós esély megismerése után csak igen kicsit változtatott eredeti jóslatán, alig növelte az elvárt kockázatot.
"A dohányzás öl üzenet nem működik azoknál, akik úgy vélik, hogy saját rákkockázatuk alacsony. A válások aránya 50 százalék, ám az emberek nem gondolják úgy, hogy ez rájuk is vonatkozik. Agyunkban egy igen alapvető elfogultság működik - magyarázta Tali Sharot kutatásvezető. - A jelenség jó oldala, hogy felmérések szerint ritkábban fordulnak elő bizonyos betegségek, például szívroham vagy rák az optimistáknál, a rossz oldala azonban, hogy alulbecsülhetjük a kockázatokat."