2013. október. 17. 16:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 16:40 Shake

Megoldódott a jetirejtély? Reinhold Messner kiakadt

A Himalája csúcsait oxigénpalack nélkül elsőként meghódító Reinhold Messner kibukott azon, hogy egy professzor genetikai úton próbálta bebizonyítani, hogy a jeti voltaképpen egy medve. Messner ezt már évekkel ezelőtt megmondta, és még genetika sem kellett hozzá.

Megoldódott a jetirejtély, legalábbis egy oxfordi genetikaprofesszor, Bryan Sykes szerint, aki a titokzatos – Amerikában bigfootnak, a Himalájában jetinek hívott – hegyi lény állítólagos szőrmaradványait vetette genetikai vizsgálat alá, és megállapította, hogy az bizony azonos egy Norvégiában talált, 40 ezer éves jegesmedve-csontvázból kinyert DNS-sel. A professzor szerint a jetiszerű állatok a barna medvék és a jegesmedvék hibridjei. Sykes szerint az izgalmas felfedezés persze nem azt jelenti, hogy ősi jegesmedvék mászkálnak a Himalájában, de azt jelentheti, hogy a mostani, Himalájában élő barna medvék egy olyan medvefaj leszármazottjai, amely az ősi jegesmedve rokona.

A felfedezés hallatán kicsit kiakadt a dél-tiroli olasz Reinhold Messner. Ő volt az első hegymászó, aki az összes, nyolcezer méter fölötti Himalája-csúcsot oxigénpalack nélkül mászta meg. Ma már 69 éves, és az olasz sajtó meginterjúvolta a jetiügyről, mire közölte, hogy az egész feldühítette őt. A dolog azért érdekes, mert Messner már nagyon régóta megírta, hogy a jeti egy medve. Helyesebben az a különös lény, amelyet a Himalája lakói jetinek neveznek, leginkább medvére hasonlít.

Most azt nyilatkozta, hogy a jetikérdésre nem a genetikában keresendő a válasz, hanem a helyiek körében terjedő legendákban. Már évekkel ezelőtt megírtam mindezt, és mindenki kinevetett – mondta Messner (aki egyébként már a hatvanas évektől mászik a Himalájában). Messner valóban már a kilencvenes években megírta, hogy a jeti nem egy majomféle, bár sokan ezt szeretnék gondolni, hanem egy tibeti medve. Messner szerint tehát biológiai válasz nincs a jetire, de az olasz újságíróval való beszélgetésből kiderült, hogy az angol kutatók őt is megkeresték, sőt éppen Messner medve-elmélete adta nekik az ötletet. Magyarán Messner elméletét most már tudományosan is igazolva látják, de ő azt mondja, nem érez elégtételt, és nem is érdekli őt ez az egész.

Tehát a lényeg Messner szerint: a jetit nem láthatta még senki, mert a jeti nem létezik, csak a helyi legendákban. A legendákban szereplő jeti pedig egy, a hegyekben élő medvealakhoz hasonló figura. Én csak medvéket láttam, a jeti az emberek fejében létezik csak – szögezi le.

 

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.