Shake MTI 2013. július. 17. 16:11

Anyjuk és az inkubátor között "ingáznak" az újszülött pandaikrek

Anyjuk és az állatkerti inkubátor között "ingáznak" az apró, rózsaszínű, csupaszon született óriáspandaikrek, amelyek hétfő este látták meg a napvilágot Atlantában.

Az állatkert tájékoztatása szerint mindkét pandabocs egészségesnek tűnik, ám a gondozók nagy körültekintéssel bánnak velük, mivel az újszülött pandák halálozási rátája meglehetősen magas, az ikrek túlélési esélyei pedig még rosszabbak. 

Az ikreknek a márciusban mesterségesen megtermékenyített Lun Lun adott életet. Az anyaállatot a beavatkozás után éjjel-nappal kamerával figyelték, de az idő nagy részében aludt, ezért nehezen tudták megoldani ultrahangos vizsgálatát. Így történhetett meg, hogy magukat a gondozókat is meglepte, amikor pár perccel az első kispanda érkezése után egy újabb született. Ikerpandák utoljára 1987-ben születtek az Egyesült Államokban, ám azok születésüket követően nem sokkal elpusztultak.

Dwight Lawson, az atlantai állatkert igazgatóhelyettese elmondta, hogy a bocsok egyike 100, a másik 140 grammos súllyal született. Nagyon aprók és fejletlenek, tenyérnyi helyen elférnek. Az emlősivadékokhoz hasonlóan ők is csukott szemmel születtek, és nem tudják szabályozni a testhőmérsékletüket. A gondozók szerint túlélésükhöz kulcsfontosságú, hogy anyjukkal és az inkubátor melegében is elegendő időt töltsenek.

twitter.com/ZooATL

Lawson emlékeztetett arra, hogy az óriáspandák ikerszülés után csak az egyik kölykükkel foglalkoznak, mert nem tudnak kettőt felnevelni, ezért a gondozók cserélgetik a bocsokat, hogy mindkettőnek kijusson az anyai gondoskodásból. 

Rebecca Snyder, az emlősrészleg vezetője elmondta, hogy mivel az anyaállat nehezen engedi el maga mellől a nála lévő bocsot, nem tudják olyan gyakorisággal cserélgetni a kicsiket, mint kellene, ezért mindkét újszülöttet tápszerrel is erősítik. "De ezt az ikrek jól viselik" - tette hozzá.

A 15 esztendős Lun Lun partnere, Jang Jang a pandacsalád korábbi két kölykével, a 4 éves Hszi Lannal és a kétéves Póval együtt továbbra is látható az állatkertben. Lun Lun és az ikrek viszont egyelőre elkülönítve maradnak. A Kínából származó óriáspandaszülők legidősebb kölykét, a hatesztendős Mej Lant három éve visszaküldték Kínába. Lawson ezt azzal magyarázta, hogy az ivarérett példányokat mind visszaküldik, hogy bekapcsolódhassanak az ázsiai ország pandaszaporító programjába. 

Az atlantai állatkert partnerétől, a csengtui óriáspanda szaporítóközponttól kapott segítséget a pandakölykök születésekor. A csengtui szakemberek a héten személyesen is ellátogattak Atlantába. Egyébként az újszülött ikerállatok cserélgetését is a csengtui központban fejlesztették ki, ahol gyakoribb az ikerszületés. 

Jelenleg kevesebb mint 1600 óriáspanda él vadon, többségük Kína hegyvidéki területein. Az atlantai állatkert a veszélyeztetett állatfaj megőrzési programjának keretében foglalkozik óriáspandákkal. Kínai hagyomány szerint az újszülött kölykök csak száznapos korukban kapnak nevet. Az atlantai gondozók szerint a következő hetekben derül ki, hogy a kicsik milyen neműek. Ha életben maradnak, a közönség ősztől láthatja őket az állatkertben.