Kepler megölt egy rivális csillagászt? Próbálják megoldani a rejtélyt
Kiállítás keretében mutatják be a Tycho Brahe (1546-1601) dán csillagász rejtélyes halálát vizsgáló kutatás eredményeit a prágai Cseh Tudományos Akadémián (CAV).
Az akadémia szakemberei és dán kutatók tavaly jelentették be, hogy a 16. században élt csillagász - akinek sírját a prágai Tyn előtti Miasszonyunk-templom őrzi - talán mégis természetes halált halt, nem pedig higanymérgezés áldozata lett, ahogy azt sokáig vélték. A február 22-ig látogatható tárlat bepillantást enged a tudósnak a prágai udvarban II. Rudolf uralkodása idején eltöltött napjaiba. A császár igen nagyra becsülte az Aranyorrú ember néven emlegetett dán alkimistát, csillagászt.
A tudós halálát övező pletykák veseproblémáról is szóltak, de olyan elméletek is szárnyra kaptak, amelyek szerint a csillagászt IV. Keresztély dán király megbízásából ölték meg, illetve, hogy a szintén Rudolf vendégszeretetét élvező német rivális, Johannes Kepler végzett vele, mert rendkívül féltékeny volt munkásságára, és rá akarta tenni a kezét vetélytársa megfigyeléseire.
Brahe maradványait először 1901-ben emelték ki sírjából, és egy későbbi vizsgálat állítólag szokatlanul magas higanykoncentrációt mutatott ki a csillagász szervezetében. Dánia 2009-ben kérvényezte az ismételt exhumálást. A cseh-dán kutatócsoport a kapott minták alapján arra a megállapításra jutott, hogy Brahe halálát nem akut és nem is krónikus higanymérgezés okozta. A tudós szakállán valóban találtak higanyt, ám az olyan elenyésző mennyiségű volt, hogy nem jelenthetett veszélyt az életére.
A csillagász földi maradványaiból származó mintákon kívül a kutatók Brahe halotti ruhájának néhány darabját is megkapták, ezekkel kiegészíthették az 1901-es exhumáláskor kiemelt leleteket. A szakemberek szerint a csillagász ruhái méregdrága alapanyagból készültek spanyol és keleti divat szerint, és a darabok egytől-egyig gyönyörűen voltak elkészítve.