A "rétegzett" marsi hegyről készítette első részletes színes fotóit a Curiosity. A marsjáró a hónap elején landolt a vörös bolygón, és segítségével vizsgálják a Mars felszíni, légköri viszonyait.
A marsjáró fedélzetén tíz műszer működik, ezekkel próbálják kideríteni, hogy létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek, valamint vizsgálják a bolygó légkörét és geológiáját. A 2,5 milliárd dolláros összköltségű program egy marsi éven, vagyis csaknem két földi éven át tart.
Az újabb felvételeken jól látszik a leszállóhely közepén, a 155 kilométeres Gale-kráterben magasodó 5 kilométeres hegy rétegzett szerkezete.
John Grotzinger, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósa, a projekt kutatója rámutatott: a felső rétegek lényegesen elcsúsztak az alsóbbakhoz képest. Ehhez képest "fordított" képződmények figyelhetők meg a Földön a Grand Canyonban.
"A Grand Canyonban a rétegek a lemeztektonikai mozgások miatt csúsztak el, jellemzően az alsó, idősebb rétegek deformálódtak, megcsavarodottak" - magyarázta John Grotzinger.
A Gale-kráterben lévő hegy esetében az elcsúszás nagy valószínűséggel az üledék rétegeit egymásra "rakó" víz és a szél "szeszélyeivel" magyarázható."El kell jutni a hegyhez, hogy megvizsgálhassuk a rétegek összetételét" - mondta John Grotzinger.
A hatkerekű Curiosity a leszállóhelynek a hegytől elválasztó 10 kilométeres távot valószínűleg egy év alatt teszi meg.