Leállt a Marson a NASA egyik legfontosabb műszere, véget ért a küldetés
A Mars szeizmikus aktivitására vadászó InSight szonda december 15-én lépett utoljára kapcsolatba a földi bázissal, azóta pedig elnémult.
A Mars szeizmikus aktivitására vadászó InSight szonda december 15-én lépett utoljára kapcsolatba a földi bázissal, azóta pedig elnémult.
A kínai Mars-szonda, a Tienven-1 már a Mars körül kering, és adatokat gyűjt a vörös bolygóról. Ha minden a tervek szerint halad, májusban jöhet a landolás is.
A Tienven-1 űrszonda hét hónapig utazott, hogy elérje a vörös bolygót. Az űreszköz marsjárója májusban vagy júniusban landolhat a planéta felszínén.
Az Egyesült Államok, India, Kína és Oroszország után a világ ötödik országaként az Egyesült Arab Emirátusoknak is sikerült egy űrszondával elérni a Marsot. Az oda küldött műhold kedden délután állt pályára a bolygó körül.
Ha minden a tervek szerint halad, február 10-én állhat majd pályára a Mars körül az a kínai űrszonda, amely bő fél évvel ezelőtt indult útnak a vörös bolygóhoz.
Ez lesz az első olyan repülő, amelyet egy másik bolygón terveznek használni. A NASA újgenerációs marsjárója július 30-án indul útnak. Két másik ország is expedíciót tervez a Marsra.
Az előzetes tervek szerint július lesz az a hónap, amikor Kína elindítja első Mars-szondáját a vörös bolygó felé. Az út várhatóan 7 hónapig tart.
Csaknem teljesen kész a Mars háromdimenziós képe, amely a Mars Express európai űrszonda munkájának a gyümölcse.
Először fúrta meg a marsi kőzetet a Curiosity marsjáró, hogy mintákat gyűjtsön. A szakemberek ezekből derítenék ki, létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.
Először porolt le beépített drótkeféjével egy követ a vörös bolygón a Curiosity marsjáró.
A Curiosiy műszerei szerint meglepően kellemes az időjárás a Marson annak ellenére, hogy még nem köszöntött be a tavasz. A marsjáró környezetfigyelő állomása délutánonként 6 fokot mér most, és a műszer bekapcsolása óta a napok felében a hőmérséklet fagypont fölé emelkedett. Ezek az adatok meglepték a tudósokat, hiszen a Gale-kráterben, ahol augusztus 6-án landolt a Curiosity, még mindig tél van - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
A világűrből is láthatók a Curiosity keréknyomai a Mars felszínén. A korábbi roverek is nyomot hagytak a vörös bolygón, de azok nem voltak olyan szélesek és mélyek, mint a Curiosity esetében.