Shake hvg.hu 2011. augusztus. 08. 15:12

Kilenc szexi Prince-pillanat, magassarkúban és anélkül

A magassarkús, sokáig csak kimondhatatlan néven nevezhető Prince a Sziget Fesztivál nulladik napján lép fel. Bár nem volt könnyű, találtunk néhány pillanatot a sztár munkásságából a Youtube-on.

Prince - mint a legtöbb művész - igen érzékeny. Azt például kifejezetten utálja, ha csak úgy nézegetik a videóit, mindenféle előzetes engedély nélkül, így évek óta harcban áll a Youtube-bal és próbál letiltani minden egyes felvételt, amit rajongói felpakolnak a kedvencükről. Sziszifuszi munka, ugyanis az engedetlen Prince-hívek nap mint nap szolgálnak újabb csemegékkel. Így nekünk is sikerült találnunk néhány kihagyhatatlan momentumot az 1976-ban, tizenhét évesen debütált zenész életéből, aki 1979-ben már milliós példányszámban adta el lemezeit. A When you were mine című például első sikerei közét tartozik, és egy 1981-es koncertfelvételen találtuk meg.

Az 1999 című 1982-es albuma hatalmas sikert ért el már Európában is. Az induló Music Televisionön a Little Red Corvette, illetve Michael Jackson Beat itje volt az a két kivételezett "fekete-szerezmény", melyeket hajlandó volt játszani az évekig rasszizmussal vádolt zenei csatorna.

Prince már a kezdetektől fogva erősen szexuális tartalmú szövegeket írt, 1985-ben megelégelte ezt Tipper Gore. Al Gore neje, amikor meghallotta, hogy 12 éves lánya a Darling Nikki című dalt hallgatja - mely elregéli egy affér pikáns részleteit - Gore-mama bepöccent, és megalapította a Parents Music Resource Centert, valamint kitalálta a híres Parental Advisory: Explicit Lyrics matricát, melyet azóta is használni kénytelenek a lemezkiadók, ha a zenészeik gyerekek fejlődésére veszélyes tartalmakat bocsátanak ki. Íme a dal, amely kiverte a biztosítékot:

A nyolcvanas évek egyik legkomolyabb zenei teljesítménye kétségtelenül a Purple Rain volt, mely az azonos című filmmel együtt még az Oscar-díjat is kiérdemelte 1985-ben. A dal pityergős videoklipje felejthetetlen a poptörténelemben, az album pedig a Rolling Stone magazin minden idők legjobb lemezeinek listáján a 15. helyre került.

Talán kevesen tudják, de Prince nem csak magának tartogatta a slágereket, a The Bangles, Chaka Khan és Sinnead O’Connor is neki köszönhetik legsikeresebb dalaikat. A Manic Monday és a Nothing compares to you például Prince tollából ered, a koncertjein ezért előszeretettel játssza őket. Ne csodálkozzunk hát, ha a Sziget nulladik napján valamelyik felcsendül. Ellen DeGeneres talkshow-jában Prince O’Connornak írt ikonikus szerzeményét adta elő 2004-ben:

Prince színészként is próbálkozott, de alakításai kevésbé nyerték el a nagyérdemű tetszését. Egyszer az Arany Málna-díjat is sikerült begyűjtenie a Telihold alatt című, 1986-os filmben nyújtott teljesítményéért. Ezek után inkább maradt a zenélésnél, a Batman első részéhez írt dala például nem csupán zeneileg sikerült felejthetetlenre, hanem klipje is. Prince volt ugyanis, aki kitalálta a Batdance-t 1989-ben:

Prince dalai számos előadót inspiráltak, ha például azt gondolnánk, hogy a Kisst a rangidős Tom Jones énekelte először, akkor tévedünk. A dal Prince-től származik, de elénekelte Hugh Jackman és Nicole Kidman is a Táncoló Talpak című pingvines mesefilmben.

...illetve Julia Roberts a Micsoda nőben.

Prince is előszeretettel veszi szájára mások dalait. Amikor azonban a Radiohead Creep című 1992-es slágerét adta elő a 2008-as Coachella fesztiválon, összetűzésbe került a zenekarral. Nem azt vette zokon a rockbanda, hogy Prince őket játssza, hanem azt, hogy szokásához híven letiltotta a feldolgozásról készült rajongói felvételeket a Youtube-ról. A Radiohead nem értett egyet a zeneguru döntésével, hisz az ő dalukról volt szó. Végül Prince úgy döntött, a weboldalán ő is közzéteszi a videót, bár ezt nem találtuk, csak egy amatőr klipet: