2011. április. 22. 14:01 life-style.hu Utolsó frissítés: 2011. április. 22. 14:00 Shake

Vilmos és Kate esküvője nem tesz jót a gazdaságnak

A brit kormány munkaszünetté nyilvánította az esküvő napját, így a nagypénteki szabadnappal kiegészülő mostani...

A brit kormány munkaszünetté nyilvánította az esküvő napját, így a nagypénteki szabadnappal kiegészülő mostani, négynapos húsvéti hétvége után a jövő hétvége is négynapos lesz, mivel május első hétfője Nagy-Britanniában hagyományosan szintén munkaszünet. A brit alkalmazottaknak így mindössze három nap szabadságot kell kivenniük ahhoz, hogy péntektől 11 napig folyamatosan vakációzhassanak. A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó csoport szakértői szerint az ilyen munkaszünetek a történelmi tapasztalatok alapján meredeken csökkenthetik az egyes szektorok teljesítményét.

Számítások szerint az esküvőhöz kapcsolódó fogyasztási költekezés is elmaradhat a várttól, ugyanis az esküvői emlék- és ajándéktárgyakra költött pénzt a fogyasztók valószínűleg más termékek vásárlásától vonják el, és bár a ceremónia közvetítésének idejére sokan vehetnek előre ételt és italféléket, ez azonban azzal is járhat, hogy elmarad a szokásos péntek esti mozi vagy éttermi vacsora. Mindemellett ha lesz is pótlólagos fogyasztási kiadás a plusz munkaszüneti naphoz kapcsolódóan, az azt jelentheti, hogy a vásárlók majd májusban költenek ennyivel kevesebbet. Ráadásul ha mindenki otthon marad és nézi az esküvő közvetítését, a fogyasztási költekezés összességében még el is maradhat az ilyenkor szokásosnál.

A Capital Economics adatai szerint 1981 júliusában, Károly herceg és Diana esküvőjének hónapjában a brit kiskereskedelmi forgalom 2 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. A ház szakértőinek számításai szerint ha a turisták által fogyasztásra költött pénz 10 százalékkal növekszik áprilisban, az is mindössze 0,05 százalékkal emelné a negyedéves nominális GDP-értéket. A történelmi visszatekintés alapján azonban korántsem vehető bizonyosra még ez a költekezési plusz sem: 1981 júliusában 16 százalékkal kevesebb külföldi turista kereste fel Nagy-Britanniát, mint az egy évvel korábbi azonos hónapban.