Shake hvg.hu 2010. augusztus. 27. 11:20

Bár Micvó, Dés és Chaplin - elindult a Zsidó Nyári Fesztivál

Augusztus 26-án Boban Markovic koncertje nyitotta meg az idei Zsidó Nyári Fesztivált. Szeptember 6-ig a Dohány utcai Zsinagóga, az Uránia Mozi és a Gozsdu Udvar körül csoportosulnak a nemzetközi és magyar produkciók.

13. alkalommal rendezik meg a fesztivált, melyen a zsidó kultúra mutatkozik be Budapesten világhírű produkciókkal, kiállításokkal, előadásokkal és tavaly óta utcabállal egybekötve. A zsidónegyedként is számon tartott hetedik kerület Király és Dob utcai részein sétálva a héber feliratú üzletek, kóser boltok és rejtett zsinagógák a hétköznapokban is különleges atmoszférát kölcsönöznek a második világháborúban gettóként körbezárt területnek. Augusztus végén most már hagyományosan tíz napra kinyitják a kapukat, hogy bemutatkozzon a zsidó közösség, a művészetek nyelvét használva kultúrájának megismertetéséhez.

Boban Markovic szerb örömzenéje nyitotta meg a fesztivált
Vajda Tamás
Dr. Vadas Vera, a fesztivál igazgatója elmondta: a kezdetben egy kis klezmer ünnepségből nőtte ki magát az esemény, és az akkori ezres látogatószám mostanra 100-120 ezerre nőtt. Ennek 40%-a külföldről érkezik, Spanyolországból, Észak-Európából a tengerentúlról és természetesen Izraelből. Mind a turistáknál, mind a magyar látogatóknál megfigyelhető, hogy nem csupán zsidó származásúak érdeklődnek a programok iránt. A pontos vallási hovatartozásról nem készül természetesen felmérés, abból viszont tudnak következtetéseket levonni, hogy a Dohány utcai Zsinagógában megkérdezik a résztvevőktől, hogy először járnak-e a templomban.
A Dohány utcai Zsinagóga az esti koncertek helyszíne
Az előadókat tekintve is feltűnhet, hogy a zsidó származás egyáltalán nem, csupán az előadás zsidó témája a fontos. Udvaros Dorottya, Szalóki Ági, Falusi Mariann és még számos magyar és nemzetközi híresség vállal szerepet az eseményen, a fő attrakció mégis Dés László és életműve. Így vált idén már tematikussá a fesztivál, melyből ezentúl hagyományt szeretnének teremteni.

A gazdasági válság az igazgató bevallása szerint leginkább a finanszírozásban mutatkozott meg, az állami támogatás és a szponzori pénzek csökkentek, a jegybevételek viszont nőttek, így most már a költségvetés 30-40%- át maga a nézősereg biztosította.

Kérdésünkre Vadas arról is beszélt, hogy az évtizedes történetük alatt nem történt semmilyen komolyabb, antiszemita attrocitás a fesztiválon, néhány plakátfirkán és kellemetlenkedő e-mailen kívül.