Salzburg püspöke azt fejtegeti, hogy a duisburgi szerencsétlenség Isten büntetése volt, mert a Love Parade bűnbe vitte az embereket.
"Isten szeretetből büntet" - írja Andreas Laun, Salzburg püspöke a duisburgi tömegszerencsétlenségről online-prédikációjában, mely a kath.net weboldalon jelent meg múlt pénteken folytatásos Klartext (Világos beszéd) című kommentárjában.
"Az áldozatok iránti együttérzés egy dolog, a másik, hogy felismerjük: a Love Parade visszataszító és beteges mivolta mellett objektíve nézve is lázadás a teremtés és az Isteni rend ellen. Így bűn és bűnre való csábítás" - fejti ki álláspontját az egyház képviselője.
"Mindenki követeli a méltó büntetését azoknak, akik ellene elkövetnek valamit, ám felháborodnak, ha arról lenne szó, hogy maguk érdemesek Isten ítéletére" - folytatja. "Pontosan ez történt a Love Parade esetében is. Ti azt gondoljátok: Bűnös? Miért? Hiszen csak szórakozunk, tetszésünk szerint! Istennek nincs joga ebbe beleszólni!"
A továbbiakban elemzi a bűn és büntetés jelentését és jelentőségét az emberek életében. "Amikor Isten büntet, azért teszi, hogy megtérítse az embert. Ugyanez történik a világi igazságszolgáltatásban is. A bíró nem bosszúból rója ki a büntetést, hanem, hogy a tettes a büntetése letöltése után visszatérhessen a társadalomba."
"Ezért jó tudni: Isten bíráskodik, hogy segítsen az elesetteknek. Vissza Duisburghoz: azok az emberek, akik részt vettek a Love Parade-on, Isten ítélőszéke előtt felelnek, ugyanúgy, mint mindenki más, és megítéltetnek, ugyanúgy, mint mi mindnyájan. Imádkozzunk értük és kérjük Istent: könyörüljön meg rajtunk!"
Laun prédikációja felháborodást keltett világszerte, a külföldi média vezető hírei között tudósított az osztrák pap véleményéről: a szalagcímekből az derült ki, hogy a salzburgi püspök az áldozatokat méltónak találta a bünhődésre. Másnap saját Világos beszédét kellett tisztáznia, és megvédenie álláspontját. Azt mondja, félreértették mondanivalóját és a szenzációhajhász média kiforgatta szavait. "Miért tartotok engem kevésbé erkölcsösnek, mint magatokat? Miért gondoljátok, hogy kevésbé érzek együtt az áldozatokkal és szüleikkel?" Így folytatja: "Ennyire nagy lenne az utálat az igazságossággal szemben?" Szerinte leegyszerűsítették okfejtését, és tévesen ítélkeznek fölötte.
A Klartext sorozatban Andrea Laun 2009 óta írja meg világi és egyházi eseményekkel kapcsolatos gondolatait. Amikor kitört a katolikus papság pedofíliabotránya az év elején például, Laun sajátjaival szemben nem volt olyan rigorózus: "Úgy tesznek [az emberek], mintha nem tudnák, hogy szexuális zaklatás minden korban létezett. Sőt, minden népcsoportban, bármely társadalmi rétegben előfordult. Kérdezem én: miért csak a katolikus tettesek érdekesek? Mi van a többiekkel?" - írta februári kommentárjában.