A német válogatott tarol, az új first lady kivillanó tetkójával is az ország kedvence, Lena könnyedén leénekli Európát. Az új német csodát hősök valósítják meg, az emberek pedig hisznek bennük. Nem csupán a futballpályán nőnek gombamódra az üdvöskék.
A futball lélektanán vitatkozva sokszor felmerült már a vébé alatt, hogy egy meg nem adott gól nem csupán számbeli hátrányban mutatkozik meg, hanem a játékosok önbizalmának megcsappanásában is, ami blokkolja a vesztésre álló csapatot. A német-argentin meccsen a találatok pszichológiai hatása alatt a germánok halmozták a gólokat, Maradona fiai pedig az első után a harmadik percben egyszerűen lebénultak.
Spirituális fölény
A győzelem és a siker útját számtalan spiritiszta papírra vetette. Egyszerűnek látszik a képlet: hidd el, hogy nyerni fogsz, érezd a nyelveden a siker ízét, vizionalizáld a nyakadban az érmet, halld lelki füleiddel a tapsvihart. Hit és önbizalom – ennyi lenne? Biztos nem, mert akkor még a franciák is bent lennének, de ők az elemzők szerint saját magukat ejtették ki önteltségükkel és széthúzásukkal.
Pozitív gondolkodásra is szükség lehet, ez Ghánának nagy segítségére volt. Az egész kontinens képviseletében sikerült elismertetniük, hogy van helyük a világban, pedig az USA csapatával kellett megmérkőzniük, amely még mindig az amerikai álom 500 éves hagyományával lép rá minden idegen talajra, a siker kulcsának büszke őrzőjeként. Mire van még szükség? Tehetségre? A britek tálentuma sajgó Achilleszével a kispadról nézte végig csapata elvérzését. Vajon Beckhammel továbbjutottak volna? A németek ellen?
Megdőlnek a sztereotípiák
Fritzeknek csúfolják őket, a holokausztért még mindig elvárják, hogy meghúzzák magukat, ha viszont pénzre van szükség, akkor nyitja a markát Európa. Jó a sörük, az autóik biztonságosak és gyorsak, a nyelvük viszont túl nyers, amúgy is olyanok, mintha karót nyeltek volna. Kockafejűek, szőkék és kékszeműek, halvérűek és borzasztó a humoruk. Szólnak a hétköznapi előítéletek.
Mégis egyre több hős bukkan fel, és tesz valami rendkívülit odaát. A világ tátott szájjal áll és néz, vagy dühösen csóválja a fejét és keresi a bibit. Ezt meg hogy csinálták? A német üdvöskék jelensége pár hónappal ezelőtt vetette partra első aranyhalát, Lena személyében, akit a közönség szavazata alapján küldtek ki az Euróvíziós Dalfesztivál színpadára.
Löw válogatottja nem tősgyökeres germánokból áll. Lengyelek, törökök, első és második generációs bevándorlók fiai is játszanak Müller és Schweinesteiger mellett. A mix a titok? Vagy a fiatal mezőny?
A vezetők: a tetkós first lady, az ugrándozó Merkel és a makulátlan Löw
A vitalitás, úgy tűnik, mostanság meghatározó. Az új államfő feleségét, a 36 éves Bettina Wulffot máris szívébe zárta a német nép mint minden idők „legcoolabb first lady-jét”. Tetkója a protokolleseményeken is kibukkan a szaténruha alól. Férje első feleségét hagyta faképnél azért, hogy a nála 15 évvel fiatalabb, lányát egyedül nevelő nővel bútorozzon össze. A Rossmann üzletlánc sajtóreferensét 2006-ban ismerte meg a konzervatív Christian Wulff, aztán 2008-ban vezette oltár elé, már várandósan. A közös gyermek mellett mindkét félnek van egy-egy saját. Igazi „patchwork-family” költözött a németek Sándor-palotájába, a Belleveu-be, az állam első asszonya pedig olyasvalaki, akivel végre azonosulni lehet, hangoztatja a német sajtó. A vidám és természetes „Betty”, ahogy szülőfalujában becézik, mindig is elkötelezett és törekvő volt, de mentes a konvencionális allűröktől. „A boltban előre köszönt, és még most is tegeződünk” – sztoriznak a földijei.
A természetesség lenne a válasz és az elkötelezettség? Angela Merkel kormányfő a G20 találkozót is otthagyta, hogy brit kollegájával, Cameronnal együtt nézze az angol-német mérkőzést. Majd hivatalosan is bocsánatot kért a meg nem adott gólért. A szombatin már személyesen is ott volt, a Spiegel magazinban pedig a játékosok bravúrjai mellett azt elemezték, hogy Frau Merkel mekkorát és hogyan ugrándozott egy-egy gól után. A játék után együtt sörözött a győztesekkel és biztatta a fekete mezeseket
A jó vezető is fontos, aki dícsér, de ha kell, ostorral hajtja a csapatot. A makulátlan megjelenésű Löw is így csinálja, miközben dühkitöréseivel kordában tartja a fiúkat. Szenvedélyesen ügyel arra saját bevallása szerint, hogy a foci ne csupán eredményes, de esztétikus is legyen.
Sok munkája van a 11-ben. A szorgalom pedig megtérülni látszik, hisz eddig minden klappol.
Az újfajta német egység újabb győzelmeket hozhat, legalábbis ebben bízik a fekete-piros-arany színbe öltözött ország. A jó a jót vonzza, az eufórikus állapot pedig fenntartja a sikerszériát – vélik a lélekgyógyászat hívei. A héten kiderül, hogy a valóságban is működik-e az elmélet.