A hétvégén a 19 éves hannoveri diáklány, Lena Meyer-Landrut tarolt az 55. Eurovíziós Dalvesztiválon, begyűjtve a részt vevő 25 ország elismerését és szimpátiáját. A németek „Lena országaként” ünneplik magukat a győzelem után.
„Gratulálok Lena Meyer-Landrutnak a fantasztikus oslói győzelemhez. Lena a természetességével és kedvességével nagy hatást gyakorolt rám is. Ő a fiatal Németország csodálatos kifejeződése” - nyilatkozta a Bild újságnak Angela Merkel német kancellár vasárnap. A külügyminiszter, Guido Westerwelle még tovább ment: „Lena hazánk egyik nagykövete, aki egy éjszaka alatt számos előítélettel leszámolt”. A Spiegel internetes portálján azt fejtegetik, hogy a görög válság óta újra a „gonosz németek” imázsával küzdő országot hogyan tudta megmenteni a 19 éves érettségiző egy közepes színvonalú dallal és amatőr színpadi produkcióval. A közvélemény szerint pedig épp ez a varázsa: Lena Meyer-Landrut minden sztárallűrt nélkülöz. A nemzetközi dalversenyre ugyancsak a nép jutatta be, egy tehetségkutató műsor színpadáról, ahol rögtön felfigyeltek a könnyed stílusú előadásmódra, és a tökéletes brit akcentussal elhangzó, fülbemászó dallamra. A friss tavaszi szellőhöz hasonlított Lenát Stefan Raab, az esti talk show-járól és szemtelenségéről híres médiaszemélyiség karolta fel. A terepet viszont a maga módján készítette elő, amihez tökéletesen passzolt a fiatal lány személyisége. A többi sztárkereső műsor bulvárba ágyazott tehetségeihez képest, akiknek drogügyeitől és rácsok mögötti múltjáról harsogott a sajtó, Lena nem szolgált sötét múlttal és pincébe dugott hullákkal. Bár próbáltak kikezdeni vele: előkerült ugyanis egy felvétel, amiben félmeztelenül csobban a medencébe egy szappanopera jelenetében. A pornómúltra gyanakvó közvélemény kedélye mégis hamar lecsitult az alaptalan szenzációhajhászás után, Lena pedig egyszerű vállvonogatással fogadta a híreszteléseket.
A német össznépi rajongótábor legfőbb érve üdvöskéje mellett, hogy „nem játssza meg magát”. Ezt az eurovíziós dalversenyen is bebizonyította, vélik a lelkes hívek: „Nincs szüksége stroboszkópos diszkóeffektekre, hogy elterelje a figyelmet a zenei teljesítményéről. Bátran és magabiztosan áll meg a lábán, és ugyanúgy a színpadon, nem úgy, mint a felturbózott szőke bombázók, akiknek plasztikázott dekoltázsra van szükségük, hogy érvényesüljenek.”
Mindez nem csupán a hazai közönségnek tetszett. A szabályok szerint egymás produkcióit pontozó, résztvevő országok zsűrije szinte egyöntetű véleményen volt, sőt, Svájc, Svédország, Norvégia, Dánia, Finnország és Spanyolország is a kiemelkedő 12 ponttal jutalmazta a produkciót, így hozzájárulva a 246 pontos győzelemhez, jócskán lehagyva a 170 pontos Törökországot.
A diadal után vasárnap Hannoverben várta a tömeg a földijét, aki elnyűtt farmerben, egyszerű csíkos pólóban és fekete bőrdzsekiben jelent meg a negyvenezres fogadóbizottság előtt, német trikolórfüzérrel a nyakában. A „sármos anarchistának” is becézett előadó mit sem törődött a hivatalos protokollal, a polgármester virágcsokrát elfelejtette átvenni, a város aranykönyvébe is flegmán kanyarintotta aláírását a helyi zsargonnal kiegészítve. A későbbi ünneplés alatt az öltönyös hivatalnokok ugyanúgy őrjöngtek a nyertes dal hallatán, mint az idősek és fiatalok, akik Németország példaképét látják Lenában.
A győzelem pszichológiájára játszva jó nagy lökést kaptak a németek. Jövőre a szabályok szerint ők vendégelik meg az Eurovíziós Dalfesztivált, ahol újra indítják majd Lenát, aki akkor már mint címvédő léphet színpadra. A rendezvény 55 éve alatt több világsztárt is adott a világnak; az ABBA a Waterlooval debütált 1974-ben, de Celine Dion és Julio Iglesias is ezen a megméretésen tűnt fel először. A németek 28 éve diadalmaskodtak utoljára. A népünneppé dagadó lelkesedés a labdarúgó-világbajnokságra is kihatással lehet, reméli a Spiegel. A 2006-os harmadik helyet hazai pályán elérő válogatott most Dél-Afrikában újra az aranyra hajt.