Amikor a tengeren túlon először lehetett hallani Spartacus legendás történetének televíziós feldolgozásáról, mindenki...
Amikor a tengeren túlon először lehetett hallani Spartacus legendás történetének televíziós feldolgozásáról, mindenki kíváncsian várta a végeredményt. Már csak azért is, mert Sam Raimi - aki fantáziadús filmkészítési stílusáról és szokatlan humoráról ismert - nevével harangozták be az alkotást, és a 300 című mozi képi világát idézgették mindenhol, ami mindenkit felcsigázott. Az előzetes pedig magáért beszélt...
A 13 részes első évad Spartacus (Andy Whitfield), a trák harcos történetét meséli el, akit a rómaiak foglyul ejtettek, rabszolgasorba kényszerítettek, és végül Batiatus (John Hannah) és felesége, Lucretia (Lucy Lawless) gladiátorképzőjében kötött ki. Az arénában napról napra az életéért kell harcolnia halálos ellenségeivel a brutális kiképző, Doctore (Peter Mensah) korbácsütései közepette. Spartacus azonban lázadó ösztöne, felesége, Sura (Erin Cummings) iránt érzett lángoló szerelme és kiváló harcos képességei segítségével számtalan meglepetést tartogat fogva tartóinak és ellenfeleinek egyaránt.
Az első évad Amerikában már véget ért, hazánkban viszont az HBO június 1-jén kezdi el vetíteni a kint komoly népszerűségre szert tett sorozatot. Emiatt nem is mondunk többet a történetről (bár azért Spartacus legendáját nézve nehéz igazán nagy spoilert elcsattintani, de azért bőven akad feszültség és izgalom a szériában), csupán annyit, hogy mindenképpen érdemes a tévé elé ülni a premier napján. A Spartacus: Vér és homok ugyanis bevált recepttel dolgozik: véres, erőszakos, naturális, meztelenkedéssel (többek közt Lucy Lawless különböző pucér testrészeivel) és káromkodással igyekszik megfogni a nézőt, de nem ettől lesz jó. A történetvezetése, a fényképezése és a hangulata az első pillanattól megfogja az embert, akaratlanul is függőt varázsolva belőle. Szinte érezzük Spartacus fájdalmát és dühét, a harcok nehézségét, beleéléssel szemléljük a többi szereplő helyzetét és ármánykodását - és persze mindeközben arra gondolunk, vajon mit szól majd ehhez az ORTT?
Szerencsére az HBO-t az ORTT előírásai közvetlenül nem érintik, de azért kíváncsiak voltunk arra, hogy az előfizetős csatorna hogyan hozza be Magyarországra a brutális sorozat első évadját. Uhrin Noémi, az HBO kommunikációs koordinátora megkeresésünkre elmondta, hogy a csatorna egyik sugárzott műsora esetében sem vág ki jeleneteket, így a Spartacus: Vér és homok sem lesz cenzúra áldozata. Az ORTT és az állandó erkölcsi őrszemként üzemelő lelkes panasztevők miatti aggodalmunkra azt a választ kaptuk, hogy a Spartacus: Vér és homok epizódjai a 18-as besorolás miatt szigorúan este 10 óra után kerülnek adásba, ezzel pedig elejét veszik a nézői felháborodásnak.
A szinkron első hallásra is profi munkának tűnik (ezt az HBO-s sorozatok esetében megszokhattuk már), olyan nevek adják hangjukat a produkcióhoz, mint Széles László (Spartacus), Fenyő Iván (Varro), Haás Wander Péter (Crixus), Kálid Artúr (Doctore), Cseke Péter (Batiatus), Orosz Anna (Lucretia), Pálfi Kata (Ilythia ),vagy éppen Pálmai Anna (Sura). Akik láttak már részletet a kint vetített részekből, azok bizonyára tudják, hogy a szereplők aktívan káromkodják végig a jeleneteket, és mivel a rómaiak sokkal lazábban vették az istenekkel vett kapcsolatukat, mint a kereszténység követői, gyakran olyan káromkodásoknak vagyunk tanúi, amelyeket eddig tévében még talán nem is nagyon hallhattunk. Természetesen arra is kíváncsiak voltunk, hogy a magyar szinkron esetében mennyire szelídítik majd a szereplők nyelvét, de Újréti Zsuzsa gyártásvezető szerint "rettentően káromkodnak majd magyarul is, ez elkerülhetetlen lesz". Ezzel egyébként egyetértünk.
A Spartacus: Vér és homok nem az a sorozat, amelyet a gyereknek történelmi műremekként levetítenénk, de minket egészen biztosan odaszögez majd a tévé elé. A 13 részes első évadnak pedig folytatása is lesz, de egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor forgatják, ugyanis a főszereplő Andy Whitfieldnél rákot diagnosztizáltak nemrég.