Régóta szerettem volna kipróbálni pár felfújt receptet, de sajnos az amúgy elég jól felszerelt konyhánkból...
Régóta szerettem volna kipróbálni pár felfújt receptet, de sajnos az amúgy elég jól felszerelt konyhánkból hiányzott az ehhez szükséges eszköz, a kis hőálló porcelán tálka. Persze nagyot is lehet használni, de az mégsem ugyanaz, nem beszélve arról, hogy mindig is vonzódtam az olyan egyszemélyes adagokhoz, mint a „minitorták”. Valahogy jobban kielégítik a birtoklási vágyamat, mint egy szelet a normál méretű változatukból. Ilyen tálka egyébként minden háztartásban megtalálható, ezért is érthetetlen számomra, hogy nekem hónapokba került, míg végre beszereztem, ugynis a szuflétálka mindenhol hiánycikk volt. Végül jött a karácsonyi ajándékozás, és már végre magaménak tudhatok 6 darab fehér, bordázott, tökéletes méretű tálkát. Lássuk, mire mentem vele!
Gorgonzola-rokfort felfújt
Ez a felfújt az egyszerű sajtos szuflénál erőteljesebb ízű, hiszen a hozzávaló sajtok is komolyabbak. Nagyon szépen megnő, de éppen ezért az összeesés is látványosabb, mint a többi változatnál. Előételként, uzsonnaként, de akár egy nagy étkezés utáni végső fogásként is fogyasztható, sajttál helyett.
Hozzávalók: (4-5 tálka)
30 g vaj
40 g liszt
100 ml tej
100 ml fehérbor
1 tojás+ 2 tojássárgája
100 g gorgonzola dolce
100 g rokfort
3 tojásfehérje
egy marék metélőhagyma
só, bors, szerecsendi;
vaj a formák kikenéséhez
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 200-220 fokra. A vajat egy lábosban olvasszuk fel, keverjük el a liszttel, adjuk hozzá a bort és a tejet és keverjük az egészet simára, majd forraljuk fel. Adjuk hozzá folyamatosan kevergetve a tojást és a tojássárgájákat is.
A kétféle sajtot nyomjuk át kanál segítségével egy szitán, hogy jó krémesre tudjuk majd elkeverni. Megkönnyítheti a dolgunkat egy krumplinyomó, ha esetleg találunk ilyet a konyhában. Az átnyomkodott sajtot keverjük a masszához.
Ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval és az apróra vágott metélőhagymával. A szerecsendió egyébként remekül illik bármilyen sajtos ételhez, egy egyszerű sajtszósszal is csodát tesz, érdemes egészben venni és frissen lereszelni. A sóval vigyázni kell, mert a sajtok már eleve sósak.
A tojásfehérjékből verjünk kemény habot, akkor jó, amikor a tálat megfordítva a hab a helyén marad. Szuflé készítésekor különösen oda kell figyelni a fehérjehabra, mert ez adja a tészta alapját. A habot egy lapos fakanállal vagy lapáttal óvatosan forgassuk bele a sajtos keverékbe. Próbáljuk minél kevésbé összetörni a habot, hogy a szuflék szépen megnőjenek. Kevergetés helyett inkább nagyobb mozdulatokkal alulról felfelé forgassuk össze a tészta két részét.
A tésztát osszuk el a kivajazott formákba és gőzöljük 25-30 percig. Érdemes a tálkákat kivajazni, még akkor is, ha a felfújtakat azokban tálaljuk majd, mert így nem ragad bele a tészta és sokkal könnyebb kikanalazni. A gőzöléshez egy magasabb peremű tepsibe öntsünk annyi forró vizet, amennyi a formáknak nagyjából a feléig-háromnegyedéig ér, és a tálkákat ebbe helyezzük bele.
Túrófelfújt meggyszósszal
Bár ez a felfújt nem nő meg olyan nagyon, mint a másik két változat, az állaga nagyon könnyű, nagyon levegős, hiszen egy sült habról van szó. Az édes túróhoz jól illik a kissé savanykás meggyszósz, amit egyébként más desszertekhez is elkészíthetünk, hamar megvan, látványos a színe és rettentően finom.
Túrófelfújt
Hozzávalók: (5-6 tálka)
10 dkg vaj
10 dkg porcukor
5 tojás
10 dkg hámozott, darált mandula (Ha héjas mandulát használunk, forraljunk kevés vizet, tegyük bele a mandulát és főzzük 1-2 percig. Ezután könnyedén kinyomhatjuk a mandulát a héjából.)
10 dkg túró
10 dkg aszalt meggy (Eredetileg mazsolát ír a recept, de aszalt meggyel finomabb.)
1 csomag vaníliás cukor
egy citrom reszelt héja
vaj a formák kikenéséhez
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180-200 fokra. A vajat - használjunk szobahőmérsékletűt, úgy könnyebb vele dolgozni - keverjük el a cukorral egy villa vagy habverő segítségével, majd egyenként adjuk hozzá a tojássárgájákat is.
Reszeljük bele a jól megmosott citrom héját, a darált mandulát és az áttört túrót. A túrót szétnyomkodhatjuk villával, átnyomhatjuk egy krumplinyomón vagy a botmixer darálórészével is áttörhetjük. Ha ezt kihagyjuk, a tészta darabosabb lesz és a szuflé kevésbé lesz könnyed és krémes állagú. A tojásfehérjékből verjünk kemény habot és forgassuk a túrós keverékhez.
A tésztát öntsük kivajazott tálkákba és gőzöljük 25-30 percig.
Meggyszósz
Hozzávalók:
3-4 dl meggylé
2 evőkanál vaníliás pudingpor
2 evőkanál porcukor
meggy (friss, fagyasztott, vagy akár befőtt)
Elkészítés:
A cukrot és a pudingport keverjük csomómentesre a meggylével, forraljuk fel és főzzük addig, amíg kívánt sűrűségű nem lesz.
Tegyük hozzá a meggyet, ízlés szerint többet vagy kevesebbet. Ha nincs szezonja, használjunk mirelit gyümölcsöt, mert az jobban megőrzi a meggy savasságát és ízét, mint a meggybefőtt, de ha a befőtt mellett döntünk, annak levét is felhasználhatjuk.
Csokifelfújt sós karamellszósszal
Úgy érzem, egy csokis recept ebben a témában kihagyhatatlan, bár elsőre a csokifelfújt talán kissé unalmasnak tűnik, de a sós karamellszósz tényleg nagyot dob az összhatáson. Ezt a desszertet kifejezetten felnőtteknek érdemes elkészíteni, mivel nem túl édes, hiszen a tészta nem tartalmaz cukrot, amit a karamellszósz ugyan részben kompenzál, de a végeredményt a kevésbé édesszájúak fogják jobban szeretni.
Csokifelfújt
Hozzávalók: (5-6 tálka)
20 dkg étcsokoládé (legalább 70%-os kakaótartalmút használjunk);
2 evőkanál vaj
6 tojás
vaj a formák kikenéséhez
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Gőz felett kevergetve olvasszuk fel a csokoládét és a vajat, majd hagyjuk kicsit kihűlni. (Tegyünk egy lábosba vizet, és arra helyezzünk rá egy tálat úgy, hogy annak az alja ne érintse a vizet.)
A tojásokat válasszuk szét, a sárgájákat villával vagy habverővel egyenként dolgozzuk bele a kihűlt csokiba. Fontos, hogy ne legyen forró, mert akkor a tojás megsül a csoki melegétől, és a tészta állaga nem lesz megfelelő, nem beszélve arról, hogy a rántottás csoki látványa sem túl vonzó. A fehérjéket verjük kemény habbá, majd forgassuk bele a csokis masszába. Mivel a csoki állaga elég sűrű, nehéz egyenletesen beleforgatni a habot, pláne, hogy törekednünk kell, hogy minél kevésbé törjük azt össze. Nem baj, ha kisebb csoki darabok láthatók a kész tésztában, a végeredmény úgy is szuper lesz.
Tegyük a tésztát a kivajazott tálkákba, és gőzöljük 13 percig a szuflékat.
Sós karamellszósz
Hozzávalók:
15 dkg barnacukor;
2 teáskanál víz;
1 dl tejszín;
2 nagy csipet tengeri só.
Elkészítés:
A cukrot a vízzel egy lábosban folyamatosan kevergetve olvasszuk fel és karamellizáljuk. A tejszínt forrósítsuk fel és adjuk óvatosan a sóval együtt a cukorhoz, kevergetve főzzük pár percig, illetve amíg kívánt sűrűségű nem lesz a karamell. A sűrűséggel lehet játszani, adhatunk hozzá több vagy kevesebb tejszínt, illetve a főzési idővel vagy némi víz hozzáadásával is korrigálhatunk. A kész felfújtak közepébe kanállal alakítsunk ki kisebb mélyedést és öntsük bele a karamellszószt, a maradékot tálaljuk mellé. Ha jól átitatva szeretjük a szuflét, akár kétadagnyi szószt is elkészíthetünk, biztosan el fog fogyni.