2008. június. 20. 11:45 Utolsó frissítés: 2008. június. 20. 11:47 Shake

Kilenc napig pörög a Massive Attack gigafesztiválja

Ezen a héten kezdődött és egészen június 24-ig bekebelezi a londoni Southbank Centre mind a 21 hektárját a Massive Attack zenekar által rendezett Meltdown fesztivál. A kilenc napos kortárs zenei fesztivál nem csak a zenéről szól. Lesznek filmek, előadások és kiállítások is. Az eseménynek egy közös pontja van, Robert Del Naja graffitiművész, a Massive Attack együttes alapítója. A szereplőket ugyanis ő választja ki.

A Meltdown fesztivál meghökkentő élmény minden évben, mert nehéz meghatározni a résztvevők művészetének természetét. Közös hátterű résztvevőt találni is szinte lehetetlen. Robert Del Naja szerint ez azért van, mert nem szeretné sem magát, sem művészetét, sem művészeit beskatulyázni. Márpedig az emberek többsége a művészt a Massive Attack megalapítójaként ismeri, csakhogy a férfi sokkal előbb volt graffiti-zseni, mint énekes. Jobban szereti, ha erről az oldaláról közelítenek hozzá.

A bristoli Robert Del Naja a 80-as évek elején merült bele a városi szubkultúra e formájába. Pedig a graffiti akkor még leginkább csak a Thatcher-kormánnyal szembeni ellenkezés egyik kifejezőeszközeként működött, és a később világhírűvé lett utcaművész, Banksy még hátulgombolós volt.

„Márpedig a graffiti az, ami kimozdított az iskolapadból, és bár koptathattam volna még valameddig, végre azt csinálhattam, amire igazi késztetést éreztem. Aztán kezdtem megismerni az olyan New York-i utcai művészek munkáit, mint Basquiat és Keith Haring. S persze azt is, hogy merre tart a vizuális kortárs művészet. És bele is merültem. Megismertem Andy Warholt és a 60-as évek hullámait, gyakorlatilag visszafele haladva az időben és a megismerésben. Azt mondhatjuk, az utcáról kerültem a galériákba, most pedig újra felfedezem azokat, akik az utcán vannak, és ez így megy körbe-körbe” - mondja Del Naja a The Guardian című angol napilapnak.

Idén volt egy kiállítása War Paint (Háborús festmények) címmel. Az eseményt a Lazarides Gallery rendezte, amelynek tulajdonosa a művész régi barátja. Steve Lazarides figyelmének a fókuszában mindig is a kultuszművészek álltak, ugyanez a galéria gondozza a street art-fenomén Banksy műveit is. A Háborús festmények egy tucatnyi képből áll, amelyek mindegyikét sötét színekkel és vörössel festették meg. Az anyag komoly figyelmet kapott a társadalom minden rétegéből.

Del Naja a Meltdown fesztivál idejére így újabb festménysorozatra kapott felkérést. Az új kollekcióban is a fekete és a vörös dominál, ám a művész ezúttal zászlókat festett. Mindazon nemzetek zászlaját, amelyeket Anglia valamilyen oknál fogva támadott, gyarmatosított, megszállt vagy a földjeiket eltulajdonította. A műveket az érdeklődők az egész fesztivál alatt megtekinthetik a Southbank Centre-ben.

A művész megindult az intézményesedés útján: a fesztivál művészeti igazgatójává is megválasztották. Ebben az évben először az ő dolga az is, hogy a fesztivál imázsát kialakítsa.

A Massive Attack's Meltdown fesztiválon komoly programok várnak a résztvevőkre. Ott lesz a nyolcvanas évek újjáéledő popdívája, Grace Jones legújabb, még névtelen albumával, lesz jazz, soul és folk (Terri Callier és az Aloe Blacc), rave, funk, punk és reggae, és lesz hip hop (Dalek, Shape of Broad Minds, Flying Lotus) és radikálisan politikus zene (a feltámadó Gang of Four és Tom Tom Club) is. Emellett a fesztiválra egyedülállóan jellemző csendes diszkót is megrendezik több alkalommal is. A népszerű esemény alatt a táncolni vágyók hangfalak helyett fülhallgatókon is élvezhetik a zenét, amelyre táncolni szeretnének.

Az esemény két hétig tart, a részletes program itt!

Krisztina O'Brien

Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.